Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą ogródki wtopić w całość

(syl)
Do Urzędu Miasta wpływają wnioski w sprawie lokalizacji tzw. ogródków piwnych na deptaku. Jeśli na jedno miejsce jest kilku chętnych, zajmie je ten, kto da więcej. Termin składania wniosków upływa jutro. Zgodnie z przyjętą 5 bm. przez zarząd miasta uchwałą powinny zawierać: lokalizację, termin działalności, powierzchnię, dokumenty stwierdzające tożsamość firmy oraz projekt ogródka, a w nim rzut poziomy rozmieszczenia stolików, zdjęcie lub rysunek mebli, opis elementów reklamowych umieszczonych na wyposażeniu. - Część wniosków jest niekompletna mówi architekt miasta Halina Łowejko. Głównie brakuje materiałów dotyczących aranżacji wnętrz. A na tym szczególnie nam zależy. Chodzi przecież o to, aby miejsca te prezentowały się estetycznie i komponowały z okoliczną zabudową. Jeśli więc łańcuch, to elegancki, metalowy, a nie plastikowy. Jeśli płotek, to estetyczny. Preferowane przez wydział są donice z kwiatami, które będą ogródek wyraźnie oddzielać od pasa pieszego.
Osiem ma wstępną zgodę

Zanim wnioski trafią do wydziału rozwoju miasta, muszą przejść przez ręce urzędników wydziału infrastruktury technicznej. Tam uzgadniana jest lokalizacja ogródków. Dopiero po pozytywnej opinii wydziału papiery kierowane są do miejskiego architekta. Na razie zaaprobowano miejsce ośmiu ogródków, co nie znaczy, że decyzja już zapadła. Są to wnioski: lodziarni Roberto przy ul. Żeromskiego (40 m kw.), baru Chińczyk przy ul. Kupieckiej (12 m kw.), restauracji Indyjskiej (105 m kw.) i Bachusa (80 m kw.) przy ratuszu, baru Sułtan Pod Filarami (20 m kw.), restauracji La Paloma koło hotelu Śródmiejskiego (50 m kw.) i kawiarni Royal Club na rynku (45 m kw.).
Negatywną opinię uzyskał wniosek dotyczący terenu naprzeciw wejścia do byłej izdebki szambelana. Ponieważ tuż obok najprawdopodobniej stanie ogródek kawiarni Royal Club, ruch pieszy byłby tam utrudniony.

O dwa grosze więcej

Zgodnie z uchwałą zarządu właściciele, dzierżawcy i najemcy lokali na deptaku mają pierwszeństwo, jeśli starają się o prowadzenie ogródka tuż przy nich. Będzie ich obowiązywać stawka wynikająca z rozporządzenia Rady Ministrów z lipca 2000 r., czyli 24 gr za 1 m kw. powierzchni za każdy dzień. W ub. roku były to 22 gr.
Co do innych miejsc w pasie drogowym, to w przypadku kilku wniosków dotyczących tego samego terenu konieczny będzie przetarg ustny. Wygra ten, kto zaoferuje najwyższą stawkę czynszu za metr zajmowanej powierzchni.

Toalety obowiązkowe

Wnioski zostaną także skonfrontowane z tym, co wskażą powiatowy inspektor sanitarny, straż pożarna oraz wojewódzki konserwator zabytków. Wiceprezydent Zenon Bambrowicz zapowiada, że w umowie dzierżawy będzie zapis dotyczący toalety: Właściciele ogródków będą musieli postawić swoje toalety lub przedstawić umowę dotycząca korzystania z innej przez ich klientów.
Gdy wreszcie zapadnie decyzja, podpisane zostaną umowy dzierżawy terenu na czas określony, nie przekraczający roku, z wyłączeniem Dni Zielonej Góry i Winobrania. Na ten czas właściciele ogródków będą musieli podpisać osobne umowy z organizatorem święta, czyli Centrum Biznesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska