Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz kupić tanio ziemię? Oto sposób, by nabyć grunty i nieruchomości za grosze. Jak kupować na licytacji komorniczej?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Osoby, które chcą wziąć udział w licytacji komorniczej, muszą wpłacić wadium w wysokości 10 proc. wartości.
Osoby, które chcą wziąć udział w licytacji komorniczej, muszą wpłacić wadium w wysokości 10 proc. wartości. wirestock / Freepik
Udział w licytacji komorniczej to szansa na nabycie gruntu, mieszkania czy lokalu użytkowego za cenę znacznie mniejszą niż rynkowa. W związku ze zmianami w przepisach, które obowiązują od ponad czterech lat, proces zakupu jest jeszcze prostszy. Jak kupić działkę na licytacji komorniczej i gdzie szukać ofert?

Spis treści

Uczestnictwo w licytacjach komorniczych to dobry sposób na nabycie gruntu lub lokalu w atrakcyjnej cenie. Jeszcze kilka lat temu było to znacznie utrudnione, jednak po zmianie przepisów na wystawiane tam nieruchomości może „polować” praktycznie każdy.

Licytacje komornicze - zmiana w przepisach

Do czerwca 2019 roku nabycie gruntów pochodzących z licytacji komorniczych było utrudnione. Obowiązujące wówczas regulacje dopuszczały taką możliwość jedynie w przypadku rolników spełniających określone wymogi.

Potencjalnym nabywcą mógł być rolnik posiadający kwalifikacje rolnicze, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni do 300 hektarów oraz mieszkający od co najmniej 5 lat w gminie, na której terenie znajduje się licytowana nieruchomość. Dopiero spełnienie tych kryteriów umożliwiało udział w licytacji.

Oprócz rolnika grunty rolne mogli w ten sposób nabywać również m.in. bliscy zbywcy, skarb państwa, jednostki samorządu terytorialnego, kościelne osoby prawne, parki narodowe czy spółki państwowe. Od 26 czerwca 2019 r. wspomniane ograniczenia zostały zniesione, co oznacza, że grunty rolne mogą nabywać także osoby niebędące rolnikami.

Zakup działki na licytacji komorniczej - od czego zacząć?

Osoby, które rozważają udział w licytacji komorniczej, powinny w pierwszej kolejności przeprowadzić przegląd dostępnych ofert. Zgodnie z przepisami każdy komornik powinien z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem opublikować ogłoszenie o akcji w sądzie rejonowym, urzędzie miasta lub gminy, a także internetowym portalu Krajowej Rady Komorniczej.

Informacje o nieruchomościach wystawionych na licytacje można znaleźć także w prasie lokalnej, serwisie Lista Przetargów lub na stronie internetowej danego komornika. W trakcie przeglądania ogłoszeń należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dane takie jak:

  • cena wywoławcza - stanowi 3/4 wartości działki w trakcie pierwszej licytacji (2/3 sumy przy kolejnej).
  • wadium - jego wysokość oraz termin i sposób uiszczenia,
  • informacje o działce - powierzchnia, przeznaczenie, numer ewidencyjny,
  • termin i miejsce licytacji oraz obejrzenia nieruchomości,
  • warunki dotyczące licytacji - informacje, kto może wziąć udział w akcji.

Więcej informacji na temat nieruchomości otrzymamy w wydziale cywilnym sądu rejonowego albo kancelarii komornika. Warto pamiętać, że kupując grunt czy lokal na licytacji komorniczej, nabywca nie ryzykuje przejęcia długów, gdyż wszelkie takie zapisy zostają wykreślone z księgi wieczystej.

Wybierając działkę, warto pamiętać o dokładnym przyjrzeniu się jej lokalizacji. Ważne są nie tylko drogi dojazdowe, ale także położenie linii energetycznych, ukształtowanie tereny czy plany zagospodarowania przestrzennego.

Jak wziąć udział w licytacji komorniczej?

Po wybraniu interesującego nas ogłoszenia możemy wpłacić wadium na licytację komorniczą. Wielkość oraz sposób jego przekazania znajdują się w treści ogłoszenia, natomiast warto pamiętać, że kwota ta stanowi 10 proc. sumy oszacowania. W większości przypadków dostępną i najprostszą opcją będzie przelanie wadium na konto bankowe podane w treści ogłoszenia. Środki na koncie bankowym komornika muszą zostać zaksięgowane na co najmniej jeden dzień przed startem aukcji.

Po wpłacie wadium można udać się na licytację osobiście lub wysłać reprezentanta, jeśli jego pełnomocnictwo zostało poświadczone przez notariusza. Co istotne, aukcja zostanie zorganizowana, nawet gdy przystąpi do niej tylko jedna osoba. Na wstępie komornik poinformuje zgromadzonych o informacjach dotyczących nieruchomości, które zostały zawarte w ogłoszeniu. Podawana jest także wartość tzw. postąpienia, czyli kwoty, o jaką możliwe jest podbijanie stawki. Nie może być ona mniejsza niż 1 proc. ceny wywoławczej.

Wszystkie sumy zgłaszane są ustnie przez licytujących. Gdy przestaną padać, komornik powtórzy trzykrotnie najwyższą z nich, po czym następuje tzw. przybicie. Potem nabywca ma 2 tygodnie na wpłatę należności. Osoby, które przegrały aukcję, otrzymają zwrot wadium w terminie do 7 dni roboczych.

Aukcje komornicze w Polsce - listopad 2023

Sprawdź, jakie nieruchomości zostały obecnie wystawione na aukcje komornicze w Polsce. Oto wybrane oferty z całego kraju:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz kupić tanio ziemię? Oto sposób, by nabyć grunty i nieruchomości za grosze. Jak kupować na licytacji komorniczej? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska