Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chemia nie musi być nudna. Dzięki eksperymentom

Alicja Kucharska
W świebodzińskim Liceum Ogólnokształcącym, w ramach cyklicznych obchodów Dnia Chemicznego, szkołę odwiedzili specjaliści z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Warsztaty chemiczne zakończył efektowny pokaz doświadczeń chemicznych.

- To bardzo przydatna rzecz. Zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli - powiedziała nam Helena Szczołko, nauczycielka chemii. - Jest to już mała tradycja, że co roku naszą szkołę odwiedzają specjaliści z toruńskiego centrum. Zależy nam, by dzięki takim zajęciom, uczniowie klas młodszych zainteresowali się tym przedmiotem. Doświadczenia to zabawa chemią - wyjaśnia H. Szczołko.

Najpierw uczniowie zgłębiali tajniki wiedzy podczas szkolnych warsztatów. Podsumował je pokaz główny, także z udziałem uczniów, gdyż to oni, pod okiem ekspertów, wykonywali wszystkie doświadczenia. - Zadaniem naszej jednostki dydaktyczno-naukowej jest propagowanie chemii. Podczas zajęć pokazujemy chemię w małej skali, w związku z czym posługujemy się małymi przedmiotami - probówkami, klamerkami, świecznikami, zapałkami. W ten sposób uczymy chemii doświadczalnej. To, co zapisane w podręczniku ukazujemy w praktyce, bo chemia jest czymś więcej niż tylko książką - mówi Krystian Ogeniewski, ekspert z toruńskiego centrum.

Wybuchające probówki, dym, ogień, zmiana barw - wszystko umocowane w nauce, która jest bazą wyjściową dla powodzenia eksperymentów i dalszą możliwością prześledzenia reakcji chemicznych. Mała aparatura oraz niewielka ilość substancji powodują, że doświadczenia są bezpieczne, ale nie cierpi na tym ich efektowność.

Nie bez przesady można rzecz, że zajęcia zachwyciły uczniów. - Uważamy, że jest to świetny pomysł. Dzięki tym zajęciom miałyśmy okazję sprawdzić naszą wiedzę w praktyce. To oderwanie od codziennych lekcji, nieco inne spojrzenie na ten przedmiot - komentują uczennice Iga Jastrzębska oraz Natalia Cenin.

Co warte podkreślenia, zajęcia spodobały się uczniom, którzy za chemią nie przepadają. - Tu nam wszystko wychodzi, a my widzimy co z czego wynika, skąd się bierze, jak przebiega - mówią uczennice z klasy IC.

- Pierwszy raz brałem udział w tego typu zajęciach. Oby więcej takich - zaznacza Jakub Strużewski z IA. Wtórują mu inni uczniowie. - Pokaz nas po prostu zachwycił. Nie było można oderwać oczu, od tego, co było prezentowane. Cieszylibyśmy się, gdyby takich zajęć było o wiele więcej. Także w ramach szkolnych zajęć - dodali Bogna Morajko i Jakub Graczyk.

Wicedyrektor szkoły, Iwona Mucha zapewnia, że zajęcia będą kontynuowane w latach następnych. - To już pewna tradycja w naszej szkole, którą z pewnością będziemy kontynuować - podsumowuje wicedyrektor.

Chemia, razem z fizyką uznawane są za podstawę wszelkich nauk przyrodniczych i uważane za najtrudniejsze przedmioty szkolne. Chemia, powiązana z biologią czy geografią, zajmuje się badaniem zjawisk zachodzących w przyrodzie, skupiając się na właściwościach substancji, które składają się na otaczający nas świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska