Chodź na spacer do zamku w Siedlisku. Tutaj bywali rycerze i książęta

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zamek w Siedlisku 2020
Zamek w Siedlisku 2020 Bernard Geppert
Z zamkiem w Siedlisku wiążą się różne legendy, a m.in. ta o podziemnym przejściu. Jeszcze niedawno byli ludzie, którzy przysięgali, że je widzieli.

Zamek w Siedlisku odwiedził ostatnio Bernard Geppert z Sulechowa, który lubi miejsca ciekawe, z historią, warte pokazania. Pan Bernard podzielił się z nami zdjęciami, które zrobił w tym wciąż pięknym miejscu. Galerie z wielu innych takich miejsc można oglądać na jego profilu facebookowym: W Obiektywie Bernarda

Zobacz też wideo: Czy jest tunel pod centrum Kożuchowa?

Zamek w Siedlisku. Historia

Początki zamku w Siedlisku wiążą się z osobą Frantza von Rechenberg, który w latach 1540-1548 wzniósł murowany dom mieszkalny. Przebudowa i rozbudowa zamku w latach 1598-1618 w stylu renesansowym wiąże się z Georgem von Schönaich, który pod kierunkiem Melchiora Deckharda z Legnicy przebudował dom mieszkalny Rechenberga i dobudował do niego skrzydła zamku: południowe z salą kolumnową oraz wschodnie.

W tym czasie powstał też budynek bramny, wkomponowany w bastionowy system fortyfikacji, zaprojektowanych przez Walentego Sëbischa z Wrocławia oraz kaplica zamkowa konsekrowana w 1618 roku, a także park.

Siedlisko. Tutaj bywali książęta i rycerze

Schönaichowie byli kalwinami, co komplikowało im funkcjonowanie katolickiej Austrii. W Siedlisku z ich inicjatywy stanęła pierwsza kaplica kalwińska w okolicy. Twórcą szprotawskich linii rodu, z której wywodzą się późniejsi właściciele Siedliska, Bytomia Odrzańskiego, Małomic i Zaboru koło Zielonej Góry był Georg I von Schoenaich. Był to znamienity rycerz, towarzyszył polskim królewiczom - Olbrachtowi i Zygmuntowi - we wszystkich podróżach i wyprawach wojennych. Rodowe posiadłości powiększył o Grabik, Łaz, Sieniawę Żarską, Olbrachtów. Został starostą żarskim, a z rąk Zygmunta Starego otrzymał starostwo szprotawskie...

Więcej w naszym archiwalnym artykule: Szlakiem wielkich i słynnych rodów: Książęta, rycerze i... rozbójnicy

Siedlisko. Tunel z zamku aż do Bytomia Odrzańskiego

- Powiat nowosolski słynie z tuneli - przyznał w rozmowie Gazetą Lubuską dr Tomasz Andrzejewski. - Najsłynniejszy jest pomiędzy zamkiem w Siedlisku, a Bytomiem Odrzańskim, który liczy kilka kilometrów w tym miejsce pod Odrą. Słyszałem nawet o tunelu, który prowadziłby z przejścia podziemnego ze stacji kolejowej w Nowej Soli do dawnego rosyjskiego szpitala przy ul. Sienkiewicza. Tych historii jest dużo. Jak się oglądało "Wakacje z duchami" czy "Pana Samochodzika", to zaraz każdy opowiadał, że też widział tajne przejścia i podziemia - powiedział dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

Zdaniem historyka i regionalisty tunel pod zamkiem w Siedlisku prowadzący do Bytomia Odrzańskiego nie był możliwy do zbudowania. Musiałby być prowadzony poniżej poziomu rzeki. A wykopy na takiej głębokości wiązałyby się z ogromnymi kosztami. A po drugie nie było celu, dla którego miał powstać. Świadkowie, którzy odwiedzali zamek w latach powojennych, mogli widzieć jedynie kanały i kolejne piętra piwnic.

Ciekawostki z historii powiatu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie