Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby zakaźne przenoszone przez psy i koty

Redakcja
Urocze kocięta pozostaną takimi, jeśli znajdą odpowiedzialnych właścicieli. Bezpańskie i zaniedbane mogą zarazić nas, np. toksoplazmozą.
Urocze kocięta pozostaną takimi, jeśli znajdą odpowiedzialnych właścicieli. Bezpańskie i zaniedbane mogą zarazić nas, np. toksoplazmozą. Fot. Krzysztof Tomicz
Dbajmy o nasze zwierzęta, by nie chorowały i byśmy sami byli zdrowi.

Udomowiony kot lub pies jeśli jest zadbany, dobrze karmiony, a jego właściciele pamiętają o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu, odwdzięczy nam się miłością. Jeśli jednak zwierzak jest brudny, je byle co, często odpadki ze śmietnika i nigdy nie był u weterynarza, może być nosicielem groźnych dla człowieka chorób.

TOKSOPLAZMOZA
To choroba, którą można się zakazić od kota. Zakażone zwierze wydala oocysty wraz z kałem. Są one odporne na czynniki środowiska i mogą przetrwać w ziemi ponad rok.

Toksoplazmoza jest najbardziej niebezpieczna dla kobiet w ciąży i osób z upośledzoną odpornością. Paradoksalnie, jeśli kobieta złapie tę chorobę przed ciążą, jej dziecko będzie zdrowe. Jeśli w trakcie ciąży - zakażona będzie mama i płód. Dlatego planując macierzyństwo powinnaś wykonać badania serologiczne. Objawy kliniczne toksoplazmozy wrodzonej występują u mniej niż 30 proc. zarażonych noworodków, są to: zapalenie siatkówki, naczyniówki. Inne sygnały to: dolegliwości ze strony układu nerwowego, powiększenie wątroby, śledziony, skaza krwotoczna, wodogłowie u noworodków, zwapnienie mózgu. Czasem choroba ujawnia się dopiero po kilku latach. - Toksoplazmoza nabyta przebiega najczęściej bezobjawowo. W przypadkach objawowych obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych, rzadziej zapalenie mózgu lub mięśni. Leczenie ma złagodzić negatywne objawy - tłumaczy Jolanta Owsińska, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp.

Jak się przed nią bronić? Zasada jest prosta: trzeba zachować higienę. - Jeśli mamy w domu kotka, dbajmy o niego. Regularnie czyśćmy mu kuwetę. Po zabawie z nim, myjmy ręce. Dajmy mu do jedzenia specjalną karmę. I pilnujmy, żeby nie załatwiał się na placach zabaw i w ogródkach- dodaje J. Owsińska.

Nie powinniśmy też głaskać bezpańskich kotów. Zaniedbane, jedzące byle co, mogą być nosicielami cyst, które wywołują toksoplazmozę.

CHOROBA KOCIEGO PAZURA

Jest słabo zbadaną przypadłością. Występuje wtedy, gdy w miejscu, gdzie podrapał lub ugryzł nas kot, pojawia się pęcherzyk, który przekształca się w grudkę. Dochodzi do tego też powiększenie węzłów chłonnych. Czasem choroba mija samoistnie. W przeciwnym wypadku potrzebna jest pomoc lekarza.

Szacuje się, że ok. 50 proc. kotów jest nosicielami bakterii wywołującej tę chorobę. Profilaktyka w tym przypadku jest taka sama, jak w toksoplazmozie, trzeba zachować higienę w kontaktach z kotami. Unikać bezpańskich zwierząt i dbać o naszych domowych pupili.

BĄBLOWICA

To choroba, którą zakazić się możemy, np. od psa. Wywołuje ją tasiemiec. Objawy możemy odczuwać po kilku miesiącach od zakażenia, bo torbiele, które lokują się w różnych narządach człowieka, bardzo powoli rosną. Osiągnąć mogą wielkość kilkunastu centymetrów - wtedy, np. zaczynają uciskać na drogi żółciowe powodując objawy żółtaczki. Bąblowica często mylona jest z chorobą nowotworową, ze względu właśnie na objawy - bóle, ogólne osłabienie organizmu.

Po każdym kontakcie z naszym psem, powinniśmy myć ręce, nie pozwolić mu, by lizał nasze jedzenie, ani nie jeść z jednego talerza!

TOKSOKAROZA

Wywołują ją nicień - wędrująca larwa glisty psiej. Często maja ją szczeniaki, które zostały zarażone glistami od zakażonej suki wewnątrzmacicznie. Dojrzałe glisty wytwarzają jaja, które są wraz ze zwierzęcymi odchodami wydalane. Jaja mogą być np. na sierści zwierząt, dlatego tak ważne jest, by myć ręce po kontakcie z psem. A jeśli bierzemy do domu szczeniaka, trzeba bezwzględnie pójść z nim na wizytę do weterynarza, który psa zaszczepi i odrobaczy.

Objawy toksokarozy są zależne od tego, gdzie larwy umiejscowią się w naszym organizmie. Mogą to być bóle brzucha, głowy, pogorszenie widzenia, gorączka, kaszel, zapalenie płuc, śledziony.

Oprócz dbania o higienę, właściciele psów i kotów powinni sprzątać odchody swoich ulubieńców. A administratorzy placów zabaw dla dzieci, powinni regularnie wymieniać piasek w piaskownicach.

Tatiana Mikułko
0 95 722 57 72
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska