MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chroń swój skarb

Marta Cal [email protected]
Jesteś w ciąży. Przez dziewięć miesięcy będziesz nosiła pod sercem maleństwo. Chcesz dbasz o nie, by było zdrowe i szczęśliwe.

Specjalista ginekolog Zenon Radoch pomógł nam spisać i objaśniał badania, które powinnyśmy zrobić w kolejnych etapach ciąży.

Po rozpoznaniu ciąży, gdy nic specjalnego się nie dzieje i ciąża przebiega prawidłowo, powinnyśmy odwiedzać ginekologa co 4 tygodnie. Po upłynięciu połowy ciąży częstotliwość wizyt zwiększamy do co 2 tygodni.

To nie telewizor

Podczas ciąży rozwijającej się prawidłowo i bez powikłań, lekarz zrobi trzy do czterech badań ultrasonografem (USG). Na początku, w połowie i pod koniec ciąży. Większa liczba badań USG jest zbędna. Mnóstwo lekarzy skarży się na "nadgorliwość" niektórych przyszłych mam i ich wzmożoną chęć wykonywania tego badania niemal codziennie, bo koniecznie chcą widzieć, co dzieje się z dzieckiem w brzuchu.

Tymczasem, bez wyraźnej potrzeby badania USG nie jest konieczne, ponieważ podczas tego badania wiązka ultradźwiękowa niesie z sobą pewną ilość energii!

Konflikt serologiczny

Wyjaśnijmy dwie sprawy. Różnica w czynniku Rh w krwi u rodziców, np. kiedy matka ma Rh (-) a ojciec Rh (+) jest niezgodnością serologiczną. Natomiast konflikt serologiczny wytwarza się pomiędzy matką, a płodem. Podczas poronienia samoistnego dochodzi do przecieku matczyno-płodowego u 5-25 proc. pacjentek.

Po poronieniu powinno wykonać się oznaczenie przeciwciał anty-D surowicy krwi. Kobiety z ujemnym wynikiem przeciwciał powinny otrzymać immunoglobiline any-D w ciągu 72 godzin po poronieniu. Natomiast nie ma wskazań do podawania immunoglobuliny anty-D u kobiet z grożącym poronieniem.

Łykamy kwas foliowy

Niektórzy specjaliści i lekarze twierdzą, że kwas foliowy powinien przyjmować każdy, bo wszyscy mamy jego niedobór w organizmie. Dlatego np. Amerykanie w pewnym okresie dodawali go do mąki.

Kobietom w ciąży zaleca się łykanie kwasu foliowego żeby wyeliminować u dziecka wady centralnego układu nerwowego. Najlepiej zacząć go przyjmować na dwa, trzy miesiące przed zajściem w ciążę ale również przez kolejne dziewięć miesięcy ciąży.

Na rynku dostępna jest cała gama preparatów witaminowych zawierających kwas foliowy lub preparaty z samym kwasem foliowym. Wymagana dawka to minimum 0,4 miligramy.

Wiekowa granica bezpiecznej ciąży

Obecnie jest wiele kobiet, które z różnych przyczyn decydują się na późne lub bardzo późne macierzyństwo. Ale pamiętajmy, że im kobieta jest starsza, tym trudniej nosić tę ciążę przez całe dziewięć miesięcy i naturalnie rodzić.

U starszych matek zwiększa się liczba możliwych powikłań. Dlatego najlepszym czasem na powiększenie rodziny jest okres między 18. a 25. rokiem życia. I wiąże się to zarówno z fizjologią, jak i psychiką kobiety: cały organizm nastawia się wtedy na prokreację.

Grzeszki i przyjemności

  • Papierosy i alkohol - surowo zabronione, z wyjątkiem czerwonego wina. W maleńkich dawkach do obiadu nie zaszkodzi. Ciężarne Włoszki piją np. pół lampki rozcieńczonej z wodą. Jak często? Raz na jakiś czas. Raczej nie codziennie.

  • Seks? Jak najbardziej tak, bez konieczności stosowania środków antykoncepcyjnych. Nie ma też specjalnych przeciwwskazań do używania intymnych środków nawilżających itp., ale zawsze lepiej najpierw poradzić się swojego lekarza. Po 35. tygodniu powinnyśmy już zrezygnować ze współżycia.

  • Jedzenie - że powinno być wybierane z głową, każda przyszła mam wie. Jednak zapominamy często o tym, że w okresie ciąży nie należy odmawiać sobie jedzeniowych zachcianek, ale i jednocześnie nie powinno się jeść za dwóch. Dieta musi być bogatsza w składniki odżywcze, głównie białko, które jest budulcem organizmu płodu oraz witaminy (warzywa, owoce, soki, przeciery), ale nie obfitsza. Statystycznie kobieta ciężarna może przytyć do 12 kg (ta szczuplejsza do 15 kg).

    Podejrzysz na USG

    Co i w którym trymestrze można zobaczyć podczas badania USG?
  • W I trymestrze - obserwujemy, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Lekarz określa wiek zarodka, dzięki czemu szacuje się termin porodu. Na tym etapie można już stwierdzić, czy będziemy mieć np. ciążę bliźniaczą czy pojedynczy płód.
  • W II trymestrze - lekarz stwierdzi, czy dziecko nie ma wrodzonych wad rozwojowych i czy jego budowa jest prawidłowa, także położenie łożyska
  • W III trymestrze - kontrolowany jest wzrost dziecka, czy ma odpowiednią wielkość i położenie do porodu naturalnymi siłami, czy też należy rozważyć poród przez cesarskie cięcie

    Konieczne badania

    Powinny być robione przez kobietę regularnie, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

    1. Podczas każdej wizyty:
  • badanie przez pochwę, badanie ogólne moczu, pomiar wagi i ciśnienia krwi, badanie pracy serca płodu (od 12. - 14. tygodnia ciąży)

    2. Na początku ciąży
  • oznaczenie grupy krwi, badania serologiczne, cytologia, badanie poziomu glukozy, badanie na obecność żółtaczki zakaźnej typu B.

    3. Badanie krwi
  • przed 16 tygodniem, 17-20 tydzień, 25-28 tydzień

    4 USG
  • 16-20 tydzień, 30-34 tydzień, 38 tydzień

    5 Internistyczne
  • 17-20 tydzień

    6 Na cukrzycę
  • w 7 miesiącu

    Musisz to zrobić

    Grupa krwi i czynnik Rh - powinnaś oznaczyć od razu na samym początku ciąży i nosić przy sobie zawsze dokument potwierdzający swoją grupę. Podczas ciąży ryzyko wystąpienia krwotoku jest większe niż zwykle, dlatego trzeba się liczyć z ewentualnością przetoczenia krwi.

    Przeciwciała anty D - w przypadku niezgodności serologicznej trzeba kilkakrotnie oznaczać poziom przeciwciał anty-D w surowicy krwi matki (najpierw około 12. tygodnia, potem co 6 - 8 tygodni i zawsze, gdyby doszło do krwawienia lub urazu).

    Mocz - wyniki mówią nie tylko o funkcjonowaniu nerek, ale także o stanie całego organizmu. Do badania oddawaj środkowy strumień moczu porannego. Badanie powinno być wykonane w ciągu czterech godzin od oddania próbki.

    Morfologia krwi - określa skład krwi: białych krwinek (leukocytów) i czerwonych (erytrocytów), wartość hematokrytu (wskaźnika gęstości krwi) oraz stężenie hemoglobiny (barwnika krwinek czerwonych przenoszącego tlen i dwutlenek węgla). Ponadto badanie pokazuje także liczbę płytek krwi, które odpowiadają za jej krzepliwość. Morfologia pozwala wykryć niedokrwistość, która u ciężarnych często się zdarza.

    Glukoza w surowicy krwi - oznaczenie jej poziomu pozwala wyeliminować i kontrolować potencjalne zagrożenie cukrzycy, która w ciąży stanowi poważne zagrożenie dla matki i dziecka. Jeżeli choroba w rodzinie nie występowała, badanie przeprowadza się dwukrotnie - na początku pierwszego i pod koniec drugiego trymestru. Krew pobierana jest na czczo. Gdyby wyniki przekraczały normę, lekarz zaleci przeprowadzenie bardziej czułego tzw. testu obciążenia glukozą.

    WR (odczyn Wassermana) - wykrywa kiłę, chorobę zakaźną przenoszoną drogą płciową. Wykonuje się je dwukrotnie: na początku i pod koniec ciąży, co pozwala zapobiec kile wrodzonej, która wywołuje u dziecka nieuleczalne zmiany (kiła nabyta matki jest chorobą uleczalną i można ją leczyć nawet w czasie ciąży).

    Antygen HBS - przeprowadza się w ostatnich tygodniach ciąży. To badanie w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B. Jeśli okaże się, że matka jest nosicielką wirusa, dziecku trzeba zaraz po urodzeniu podać immunoglobulinę, by nie doszło do uszkodzenia wątroby.

    Badanie cytologiczne i bakteriologiczne - robimy na początku ciąży. To mikroskopowa ocena wymazu z szyjki macicy pod kątem obecności komórek nowotworowych lub zmian mogących przerodzić się w nowotwór.

    Badanie prenatalne - kobietom po 35. roku życia proponuje się wykonanie tych badań, aby wykryć ewentualne wady wrodzone płodu. Może ono być nieinwazyjne (USG oraz badania krwi pobieranej od matki) i inwazyjne. Badania nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka i można je wykonać w wielu miejscach. Badania inwazyjne niosą ryzyko utraty ciąży, ponieważ wiążą się z koniecznością dostania się do macicy, skąd pobierany jest materiał do badań. Wykonywane są jedynie w wyspecjalizowanych placówkach.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska