Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciągle tylko mówią o rewitalizacji

Tomasz Hucał
Wieża żagańskiego ratusza na zdjęciu naszego Czytelnika prezentuje się pięknie. Miasto miało walczyć o pieniądze na remont budynków znajdujących się na starówce.
Wieża żagańskiego ratusza na zdjęciu naszego Czytelnika prezentuje się pięknie. Miasto miało walczyć o pieniądze na remont budynków znajdujących się na starówce. fot. Jan Mazur
O rewitalizacji centrum Żagania słyszymy już od ponad 3 lat. Ciągle jednak wszystko zostaje w sferze rozmów i planów. Konkurs w zawieszeniu, a zarządcy budynków coraz słabiej wierzą w rewitalizację.

Przypomnijmy krótko wstępne plany. Miasto miało walczyć o duże unijne pieniądze na odnowienie żagańskiej starówki, a dokładnie budynków w Rynku, przy ul. Warszawskiej, Długiej, czy na pl. Słowiańskim. Wstępnie mówiło się o projekcie wartym 20 mln zł, a dofinansowanie mogło sięgnąć nawet 85 procent tej kwoty.

Tylko połowa

A co mamy dzisiaj? - Wniosek o dofinansowanie projektu złoży Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - informuje Paweł Lichtański rzecznik urzędu. - Z uwagi na występującą w tego typu projektach pomoc publiczną, maksymalne możliwe dofinansowanie wynosi 50 procent kosztów projektu. Według harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego wnioski będą mogły być składane w maju - dodaje żagański urzędnik.

My tylko dodajmy, że na tejże stronie urzędu marszałkowskiego, przy konkursie na rewitalizację jest informacja "ogłoszenie konkursu wstrzymuje brak rozporządzeń dotyczących pomocy publicznej".

- Pracujemy coraz mocniej, będziemy spotykali się coraz częściej z przedstawicielami wspólnot. Zmieniła się wysokość dofinansowania, stąd mamy na głowie wiele spraw organizacyjnych.- deklaruje Wiesław Źrebiec, prezes ŻTBS, który dodaje także, że wartość projektu będzie mniejsza, nawet o kilka milionów.

Sama elewacja

Odbyło się już pierwsze spotkanie ŻTBS z zarządcami. Chyba nikt nie wyszedł z niego zadowolony. - Co innego mówiono, co innego planowano, a co innego jest - ocenia Jerzy Chryplewicz ze spółdzielni mieszkaniowej. - Mieliśmy dopłacać 15 procent kosztów rewitalizacji, a teraz mamy płacić połowę. Za remont elewacji naszego bloku przy ul. Długiej musielibyśmy zapłacić ponad 120 tys. zł. To za dużo, mieszkańcy nie udźwigną takich kosztów.

- Od początku byłam sceptycznie nastawiona do tego projektu - podkreśla Małgorzata Hoffman-Zielińska z zarządu nieruchomości Dom. - Spotykaliśmy się od kilku lat, słyszeliśmy co mamy przygotować i kiedy, a do dziś nie ma żadnych efektów.

- Takie szumne były obietnice, a wychodzi na to, że poza elewacjami budynków, nic więcej w ramach tego projektu nie zrobimy - dodaje kolejny żagański zarządca Andrzej Redźko z firmy Locum. - Teraz o wynikach zebrania musimy powiadomić właścicieli ze wspólnot. Oni zdecydują co dalej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska