MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciepła ściana

MAREK BIAŁOWĄS (W artykule wykorzystano informacje Krajowej Agencji Poszanowania Energii)
Koszty ogrzewania domu to największy wydatek w rodzinnym budżecie. Podpowiadamy jak uwolnić się z wysokich opłat za ciepło bez konieczności przeprowadzenia wielkich inwestycji.

Najprostszym sposobem na uniknięcie wysokich rachunków jest racjonalnie korzystanie z energii. Wyłączanie ogrzewania na czas naszej nieobecności w domu, ustalenie takiej temperatury w mieszkaniu, żeby nie trzeba było otwierać okien itp. Kolejnym krokiem jest termomodernizacja budynku - czyli docieplenie ścian, wymiana źródeł ciepła i okien.

Ciepła ściana

Przez ściany uciekać może dużo ciepła. Utrata energii nie zależy tylko od grubości ściany, ale też od jej budulca. Np. przez półmetrową ścianę z betonu ucieka podobna ilość energii jak przez 2,5 cm płytę ze styropianu lub wełny mineralnej. Dwa ostatnie to bardzo dobre materiały izolacyjne. Gdyby ścianę z cegły o grubości 35 cm ocieplić 10 cm warstwą styropianu - to uciekałoby przez nią o 75 proc. mniej ciepła. A to mniejsze wydatki za energię. Właściwie zaizolowany dom to oszczędność ponad 40 proc. kosztów związanych z ogrzewaniem, dodatkowo oddaje on ciepło, gdy grzejniki są wyłączone. W efekcie w pomieszczeniach utrzymuje się stała temperatura.

Nowe okna

Jak wynika z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii - wymiana starego okna na nowe nie przynosi znacznych oszczędności ciepła. Dlatego najpierw je uszczelniamy, a dopiero w ostateczności wymieniamy na nowe. Powodem są wysokie ceny nowej stolarki. Wymieniając okna możemy kierować się więc względami użytkowymi, ale nie ekonomicznymi. Lepiej zająć się ulepszeniem części budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła - m.in. strop, strop nad piwnicą, podłoga na gruncie.
Na rynku jest duży wybór profili okiennych. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji. Przy oknach z PCV pytamy o trwałość spoin i możliwość odprowadzenia wody. Przy drewnianych oceniamy jakość materiału - drewno musi być sezonowane, klejone z kilku warstw ułożonych w różnych kierunkach i zaimpregnowane nietoksycznymi substancjami. Musimy też dobrze dobrać szyby, które mogą pełnić różne funkcje: chronić przed promieniowaniem, hałasem, zapobiegać utracie ciepła.

Czas na dach

Strych możemy ocieplić płytami wełny mineralnej lub styropianu i przykryć folią polietylenową. Stropodach pełny docieplamy od wewnątrz lub na istniejącym pokryciu dachowym kładziemy dodatkową warstwę docieplenia i przykrywamy ją warstwą dachówki. W przypadku stropodachów wentylowanych nad warstwą istniejącej izolacji termicznej znajduje się zwykle za mało miejsca, aby tam wejść i ułożyć dodatkowe docieplenie - trzeba wdmuchać odpowiednio przygotowaną np. wełnę mineralną.
Ocieplenie nad piwnicą można zrobić od strony wewnętrznej jak i na stropie od piwnicy. W pierwszym przypadku może to być podłoga na legarach z desek lub płyty ociepleniowe zabezpieczone posadzką betonową. Na posadzce kładziemy dowolny rodzaj podłogi. Podłoga zbudowana na gruncie musi mieć na całej powierzchni warstwę dociepleniową o grubości 5 - 8 cm. Dodatkowo wzdłuż ścian zewnętrznych na szerokości jednego metra warstwa ocieplenia powinna mieć grubość nawet 10-15 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska