Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ciepły montaż okien – sprawdź na czym polega! Warto go rozważyć, bo możesz otrzymać dofinansowanie lub odliczyć koszty od podatku

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Tradycyjny montaż okien za pomocą piany montażowej stopniowo wypierany jest przez nowocześniejsze bardziej energooszczędne rozwiązania. Aby zminimalizować ryzyko utarty ciepła z pomieszczenia, coraz częściej stosuje się ciepły montaż okien. Dowiedz się, na czym on polega, czy łatwo go przeprowadzić oraz jakie przynosi zyski.

Spis treści

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Tradycyjny montaż okna polega na zakotwieniu ramy okiennej bezpośrednio do muru, a przestrzeń przestrzeń między ścianą i ościeżnicą wypełnia się pianką poliuretanową. Jest to szybkie i łatwe rozwiązanie, ale ma jeden minus. Nie gwarantuje ono idealnej szczelności i wiąże się z powstawaniem mostków termicznych, które obniżają temperaturę w pomieszczeniach.

montaż okna w domu
Ciepły montaż okien w domu najlepiej zlecić fachowcom w tej dziedzinie. Freepik

Pianka poliuretanowa choć ma dobre właściwości termiczne i akustyczne, to nie jest w stu procentach odporna na wilgoć i mróz. Z biegiem lat jej właściwości termiczne maleją, co ma wpływ na efektywność energetyczną budynku, prowadząc do większych strat cieplnych. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, stosuje się ciepły montaż, nazywany także warstwowym. Polega on na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających:

 • warstwy środkowej – jest to izolacja termiczna i akustyczna z pianki poliuretanowej; pianka dokładnie wypełnia przestrzeń między ścianą a ramą okienną,
 • warstwy wewnętrznej – wykonuje się ją z taśmy paroszczelnej, która zapobiega przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do pianki,
 • warstwy zewnętrznej – wykonuje się ją z taśmy paroprzepuszczalnej, zabezpiecza ona piankę poliuretanową przed działaniem czynników zewnętrznych, np. opadami atmosferycznymi lub promieniowaniem UV, umożliwiając przy tym migrację pary wodnej na zewnątrz budynku.

Widzimy zatem, że ciepły montaż ma za zadanie zabezpieczyć warstwę izolacyjną przed wilgocią, która mogłaby doprowadzić do jej zniszczenia i w efekcie do powstania mostków termicznych. Montaż warstwowy ma za zadanie jak najlepiej uszczelnić okna od „wewnątrz”.

Jak przygotować okna pod ciepły montaż?

Ciepły montaż okien wymaga nieco większego nakładu pracy oraz zaopatrzenia się w niezbędne taśmy. Pierwszy krok to przygotowane otworu pod montaż. Jego wymiar musi odpowiadać wymiarom ramy okiennej z zachowaniem kilkumilimetrowych luzów dylatacyjnych. Są one niezbędne, aby prawidłowo wypełnić pianką miejsca pomiędzy ościeżnicą a ościeżem. Otwór trzeba oczyścić z kurzu oraz resztek tynku i cegieł. Kolejne etapy prac obejmują:

 • przyklejenie taśm do ramy okna – należy to zrobić przed wstawieniem okna w otwór, pamiętając o tym, że taśmę paroszczelną montuje się od wewnętrznej strony ościeżnicy, a paroprzepuszczalną od zewnętrznej. Należy je starannie docisnąć na całej długości. W narożnikach koniecznie trzeba pozostawić zakłady, dzięki czemu możliwe będzie dokonanie odpowiedniego uszczelnienia,

 • osadzanie okna – ten etap prac wymaga sprawdzenia dokumentacji projektowej, w której powinny być informacje o tym, jak prawidłowo umiejscowić okno. Jeżeli budynek należy do starszych obiektów, stosuje się ogólne zasady:

  1. W ścianie jednowarstwowej okno osadza się w połowie grubości ściany.
  2. W ścianie warstwowej z wewnętrzną izolacja okno osadza się się w strefie termoizolacji.
  3. W ścianie ocieplonej z zewnątrz okno osadza się przy krawędzi zewnętrznej ściany.
 • użycie piany montażowej – przestrzenie między ościeżnicą a ścianą należy wypełnić pianką poliuretanową. Po jej utwardzeniu, należy odciąć jej nadmiar. Izolację trzeba także zabezpieczyć, starannie przyklejając do muru taśmę paroszczelną. Na koniec prac wykonuje się obróbkę otworu okiennego.

Taśma do ciepłego montażu okien – rodzaje

Taśmy przeznaczone do ciepłego montażu nasączone są specjalnymi środkami izolacyjnymi oraz hydrofobowymi, których zadaniem jest niedopuszczenie do jej rozprężania się. Pamiętajmy, że taśmy przeznaczone do ciepłego montażu muszą spełniać trzy funkcje:

 • paroszczelną
 • termoizolacyjną
 • paroprzepuszczalną

Popularne taśmy używane do montażu ciepłego to:

 • uszczelniająca EPDM (mieszanina polimerów etylenu, propylenu, dienów i kauczuku) – charakteryzuje się dobrą odpornością na warunki atmosferyczne i utrzymaniem elastyczności w szerokim zakresie temperatur,
 • piankowa z polietylenu (PE) lub poliuretanu (PU) – dzięki swojej strukturze piankowej mogą zabezpieczać przed utratą ciepła, a jednocześnie chronić przed hałasem z zewnątrz,
 • butylowa – cechuje się dobrą adhezją do różnych powierzchni i elastycznością,

Ciepły montaż – zdobądź pieniądze z programu „Czyste Powietrze”

Osoby, które planują wymianę okien, mogą otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub odliczyć koszty od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej. Należy jednak spełnić kilka warunków:

 • stolarka okienna i drzwiowa powinna być montowana z wykorzystaniem zasad ciepłego montażu
 • montaż okien jest dotowany tylko w przypadku, gdy okna spełniają wymagania techniczne dla przenikalności cieplnej określone w w rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przypadku okien fasadowych współczynnik przenikania ciepła okna (U) nie może przekraczać 0,9 W/m²K, a okien dachowych 1,1 W/m²K.

Więcej przeczytasz w artykule Strefy Biznesu: Darmowa wymiana okien w rządowym programie? Wymień źródło ciepła, a zyskasz na to szansę!

Ciepły montaż okien znacznie zwiększa izolacyjność termiczną domu poprzez eliminację mostków termicznych – miejsc, w których izolacja termiczna jest znacznie mniejsza. Dzięki temu z mieszkania nie ucieka nam ciepło, co skutkuje niższymi rachunkami za energię. Według ekspertów okna zamontowane w ten sposób są nawet o 75 proc. szczelniejsze niż okna montowane tradycyjnym sposobem.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ciepły montaż okien – sprawdź na czym polega! Warto go rozważyć, bo możesz otrzymać dofinansowanie lub odliczyć koszty od podatku - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska