Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z ptasią grypą w Lubuskiem? Czy to już koniec groźnego wirusa?

Redakcja
Wicewojewoda Robert Paluch uspokaja: - To już koniec walki z ptasią grypą. Zostały tylko formalności. - Właśnie zakończyły się prace fizyczne polegające na likwidacji ptasiej grypy. W tej chwili trwają jeszcze tylko procedury dokumentacyjne – mówił wicewojewoda Robert Paluch na konferencji prasowej w Gorzowie w czwartek, 23 grudnia. Zarówno on, jak i wojewoda lubuski Władysław Dajczak, a także Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zofia Batorczak zapewnili, że sytuacja jest pod kontrolą. Wypłacono już także część odszkodowań w obszarze zapowietrzonym.

Przypomnijmy: ogniska ptasiej grypy pojawiły się głównie na północy województwa. – Mamy tutaj ujście Warty i Noteci. Wielu gospodarzy ma także przy swoich hodowlach zbiorniki wodne. A przypadek wystąpienia grypy w Sulechowie w ogóle nie powinien był się wydarzyć. Ta sytuacja jest wynikiem niedoinformowania. Pani przygarnęła do swojego gospodarstwa ptaka, który wydawał jej się słaby, a tak naprawdę był po prostu chory - mówił wicewojewoda.

Wirus wykryto m.in. w Płonicy Deszcznie, Gliniku, Białobłociu oraz w miejscowości Borek, Maszewo, Karnin, Lubiszyn, Kiełpin, Stare Polichno, Płonica i Przytoczna. Podobne ogniska wirusa notuje się zarówno w hodowlach drobiu jak i u ptactwa dzikiego na terenie Europy. Warto zaznaczyć, że dotychczas nie odnotowano na świecie zachorowań na wirusa grypy H5N8 wśród ludzi.

Podsumowanie walki z ptasią grypą w Lubuskiem:Sprawdź ofertę

W sprawie "ptasiej grypy" odbyły się nadzwyczajne posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w czasie którego przedstawiciele służb wojewody zreferowali procedury działania przewidziane w takiej sytuacji.

Wojewoda lubuski występował do ministerstwa Finansów o 70 mln zł na wypłaty odszkodowań dla hodowców i pokrycie kosztów walki z ptasią grypą. Przez cały okres trwania ptasiej grypy Główny Lekarz Weterynarii przypominał hodowcom drobiu, w szczególności posiadającym gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, że z uwagi na występujące zagrożenie zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa, powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

  • zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
  • nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosować w gospodarstwie wyłącznie przeznaczone do tego celu odzież i obuwie ochronne;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska