Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenia przed ptasią grypą na targowisku w Gorzowie. Co ze sprzedażą jaj i drobiu?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na początku lutego w gminie Deszczno stwierdzono dwa ogniska grypy ptaków.
Na początku lutego w gminie Deszczno stwierdzono dwa ogniska grypy ptaków. Pexels
Kilka dni temu w gminie Deszczno stwierdzono dwa ogniska grypy ptaków. W związku z pojawieniem się niebezpiecznego wirusa wyznaczono obszary zapowietrzony oraz zagrożony ryzykiem wystąpienia choroby. To wiąże się z licznymi obostrzeniami nie tylko dla dla ferm i gospodarstw, gdzie hodowany jest drób. Ograniczenia dotyczą także sprzedaży jajek i mięsa drobiowego. Tak jest miedzy innymi na targowisku w Gorzowie.

Ptasia grypa znów zaatakowała

Ognisko ptasiej grypy najpierw wykryto w miejscowości Płonica. Pojawiło się w gospodarstwie utrzymującym ponad czternaście tysięcy indyków rzeźnych. Kilka dni później wirus pojawił się również w jednym z gospodarstw w miejscowości Glinik. Na terenie o promieniu trzech kilometrów od wykrytych ognisk choroby wyznaczony został obszar zapowietrzony, który obejmuje najbliższe otoczenie gmin Deszczno i Bogdaniec w powiecie gorzowskim oraz kilka miejscowości w pobliżu gminy Krzeszyce w powiecie sulęcińskim.

Wytyczono też obszar zagrożony

Wyznaczono także obszar zagrożony ptasią grypą, który rozciąga się w promieniu dziesięciu kilometrów od ogniska choroby. W powiecie gorzowskim obejmuje on miejscowości: Ciecierzyce, Borek, Brzozowiec, Łupowo, Jeże, Jeżyki, Jenin, Lubczyno, Kwiatkowice, Jeninek, Jeniniec, Chwałowice, Krzyszczyna, Roszkowice, Krzyszczynka, Gostkowice, Podjenin, Wieprzyce, Włostów oraz część miejscowości Bogdaniec, Wawrów, Czechów, Janczewo, Gralewo, Santok, Stare Polichno, Górki oraz Gorzów Wielkopolski z wyłączeniem dzielnic Santocko i Karnin. Obszarami zagrożonymi pojawieniem się wysoce zjadliwej grypy ptaków są także miejscowości w powiecie sulęcińskim oraz międzyrzeckim.

powiat sulęciński

 • Brzozowa
 • Czartów
 • Dębokierz
 • Krzemów-Łukomin-Gra
 • Studzionka
 • Rogi

powiat międzyrzecki

 • Pniewo
 • Stary Dworek
 • Gościnowo
 • Trzebiszewo
 • Murzynowo

W obszarze zapowietrzonym i zagrożonym nakazuje się trzymanie ptaków w zamknięciu. Właściciele gospodarstw powinni odizolować drób i inne ptactwo domowe w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem innych gospodarstw i ptactwem dzikim - podkreśla Witold Hącia, powiatowy lekarz weterynarii z Gorzowa.

Obowiązuje zakaz sprzedaży jaj i drobiu

Na terenie zapowietrzonym i zagrożonym zabronione jest również organizowanie targów i wystaw drobiu. Wprowadzono też zakaz sprzedaży na targowiskach drobiu i jaj pochodzących z tych obszarów. Ograniczenia dotyczą między innymi Targowiska Miejskiego przy Jerzego w Gorzowie.

Zakazane jest wprowadzenie do obrotu na targowiskach tusz drobiowych oraz jaj konsumpcyjnych pochodzących z obszarów zapowietrzonego i zagrożonego. Na gorzowskim targowisku dopuszczona jest jedynie sprzedaż jaj pochodzących spoza terenu zapowietrzonego i zagrożonego - dodaje powiatowy lekarz weterynarii.

Na targowisku pojawiły się już specjalne tablice ostrzegawcze. Zostały zamontowane przy wejściach na teren ryneczku.

W związku z uznaniem miasta oraz powiatu gorzowskiego za obszar zagrożony wysoce zjadliwą ptasią grypą, przy wejściach na teren naszego targowiska zostały umieszczone tablice ostrzegawcze. Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem ptasiej grypy przez człowieka, biorąc jednak pod uwagę dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi - informuje Gorzowski Rynek Hurtowy.

Ptasia grypa to wirusowa choroba zakaźna występująca głównie u ptaków. Atakuje wszystkie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych powodując największe straty wśród kur i indyków.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska