Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to jest kredyt konsumencki

ANDRZEJ WŁODARCZAK (95) 722 57 72 [email protected]
Firmy pożyczkowe oraz mnóstwo sklepów zachęcają do zakupów na raty. Kuszą zerowym oprocentowaniem rat i brakiem jakichkolwiek innych kosztów. Jednak klientom nie mówią wszystkiego.

- Skusiłem się na reklamę w stylu ,,raty zero procent''. Gdy przyszło do podpisywania umowy okazało się, że muszę wydać kilkadziesiąt złotych na ubezpieczenie pożyczki. A ponadto niemałą kwotę na prowizję bankową za udzielenie kredytu. Wycofałem się z umowy, bo uznałem, że firma postępuje nieuczciwie - poskarżył się nam ostatnio mieszkaniec Gorzowa (imię i nazwisko znane redakcji).
Andrzej Wawrzyński, miejski rzecznik praw konsumentów w Gorzowie potwierdza, że postępowanie wielu firm zajmujących się sprzedażą ratalną wzbudza sporo zastrzeżeń co do zgodności z przepisami. O etyce kupieckiej nie wspominając. Dlatego decydując się na zakup ratalny warto poznać obowiązujące przepisy i chwyty stosowane przez firmy proponujące sprzedaż ratalną.

Co to jest kredyt konsumencki

  • umowa o kredyt konsumencki to umowa, na mocy której przedsiębiorca (kredytodawca) udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci,
  • konsument zobowiązuje się do zapłaty oprocentowania lub innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu,
  • kredyt ten dotyczy kwot od 500 zł do 80 tys. zł lub ich równowartości w innych walutach,
  • termin spłaty kredytu przekracza trzy miesiące,
  • konsumentem jest osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu nie związanym z działalnością gospodarczą,
  • kredyt ten nie może być przeznaczony na nabycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, budowę, odbudowę, przebudowę i remont budynku lub lokalu, a także na stałą zapłatę należności za energię elektryczną, wodę, odprowadzanie nieczystości czy wywóz śmieci.

    Powinna być pełna informacja

    Umowa o kredyt konsumencki powinna być zawarta na piśmie. Osoba udzielająca kredytu - przedstawiciel banku lub firmy zajmującej się sprzedażą ratalną - zobowiązana jest niezwłocznie doręczyć klientowi umowę. Co istotne - jeszcze przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu.
    Jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe, klient powinien otrzymać informacyjny egzemplarz umowy, zgodny z jej treścią. Tak, aby spokojnie mógł przeanalizować poszczególne warunki umowy i ewentualnie skonsultować je z prawnikiem.
    Bardzo często warunki określone w ofercie lub reklamie różnią się od zawartych w umowie, przeważnie na niekorzyść konsumenta. W ofercie lub reklamie firma co prawda nie kłamie, ale nie dopowiada wszystkiego do końca. Dlatego przed samym podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy warunki zawarte w egzemplarzu informacyjnym są takie same jak we właściwej umowie. Czy np. nie dopisano prowizji dla sprzedawcy lub innych dodatkowych kosztów.
    I wreszcie - umowa powinna jednoznacznie określać całkowity koszt kredytu, łącznie z odsetkami i innymi opłatami oraz prowizjami. A także - z kosztami, które poniesie konsument w razie niewykonania zobowiązań, zwłaszcza w przypadku nieterminowej spłaty rat.

    Kiedy i jak zrezygnować z umowy

    ZAPAMIĘTAJ!


    1 Wiele firm proponuje sprzedaż ratalną. Porównaj ich oferty przed podpisaniem umowy.
    2 Domagaj się podania całkowitego kosztu kredytu w skali roku, a nie miesiąca czy kwartału.
    3 Zanim podpiszesz umowę sprawdź, czy jej treść jest zgodna z tym, co firma wręczyła jako umowę informacyjną. Zdarza się, że firma w międzyczasie dopisuje niekorzystne warunki, w tym dodatkowe koszty kredytu.
    4 Z zaciągniętego kredytu możesz z niego zrezygnować w ciągu 10 dni od podpisania umowy.
    5 Domagaj się druku oświadczenia o możliwości odstąpienia od umowy.
    6 Możesz spłacić kredyt przed terminem określonym w umowie.



    Konsument może odstąpić od umowy o kredyt w ciągu 10 dni od daty jej zawarcia i to bez podania przyczyny. Zarówno wtedy, gdy umowa zawarta była poza siedzibą banku lub firmy (np. w sklepie lub w mieszkaniu konsumenta), jak i w samym banku.
    Podczas zawierania umowy o kredyt konsumencki poza siedzibą przedsiębiorcy kredytodawca obowiązany jest wręczyć konsumentowi wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska lub nazwy i adresu zamieszkania (siedziby).
    Jeśli kredytodawca nie wręczy konsumentowi wspomnianego wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy, wówczas z umowy zrezygnować może on w terminie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy.
    W razie odstąpienia od umowy kredytodawca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty udzielanego kredytu. Jednak z wyjątkiem opłaty przygotowawczej oraz pobranych przez kredytodawcę opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska