Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zamierza Kronopol w sprawach ochrony środowiska

(alucz)
Mieszkańcy palą w piecach czym się da, szkodliwe są też spaliny samochodowe. Kronopol podkreśla, że nie jest jedynym emitentem szkodliwych substancji.

Niespełna dwa tygodnie temu poprosiliśmy pełnomocnika zarządu Kronopolu ds. BHP i ochrony środowiska - Tomasz Rolę o wyjaśnienie, co firma zamierza zrobić w celu uświadomienia mieszkańców ws. dotyczących ochrony środowiska. O wypracowaniu takich mechanizmów była mowa w odpowiedzi firmy na wcześniejszy raport Atmoterm dotyczący zawartości formaldehydu w żarskim powietrzu. Zapytaliśmy również o planowane inwestycje związane właśnie z ochroną.

Czytaj też: Czy żarski Kronopol truje?

Oto obszerne wyjaśnienie, jakie otrzymaliśmy od firmy Kronopol:

Mechanizmy, o których wspomnieliśmy w naszym piśmie do burmistrza nie mają dotyczyć tylko firmy Kronopol, ale funkcjonowania różnych struktur organizacyjnych miasta Żary, no i oczywiście samych mieszkańców. Mówiąc o zanieczyszczeniach, nie mamy tutaj na myśli tylko zanieczyszczeń pochodzących z zakładu Kronopol, ale także tych, które generalnie występują w mieście. Zresztą jest to problem szerszy i nie dotyczy wyłącznie naszego miasta. Mówiąc o wypracowaniu mechanizmów, mamy na myśli współpracę z władzami miasta, które takie działania też powinny inicjować. Zakłady przemysłowe posiadają zezwolenia na emisję różnych substancji, wydane przez uprawnione organy i są one kontrolowane w zakresie dopuszczalnych wartości.

Od firmy Kronopol oczekuje się systematycznych wyjaśnień, informacji, jednym słowem daleko idącej przejrzystości, dotyczącej tego, co obecnie funkcjonuje i tego, co ma być realizowane w zakresie ochrony środowiska. To dobrze, bo mieszkańcy naszego miasta mają prawo wiedzieć! Nie mniej jednak, na tym terenie funkcjonuje jeszcze wiele innych firm, które poprzez swoją działalność produkcyjną mają różny wpływ na nasze środowisko. Uważamy, zatem, że warto byłoby szerzej spojrzeć na temat, nie w celu zarzucania, czy podejrzenia o niewłaściwą dbałość czy zaniechanie czegoś, ale w celu zwiększenia świadomości mieszkańców i poprawy sytuacji naszego otoczenia. Podejście indywidualne stawia nas w roli jedynego oskarżonego, co ani nie jest zgodne z prawdą, ani nie wpływa na właściwe relacje z mieszkańcami naszego miasta. Watro się nad tematem pochylić, tym bardziej, że jak obserwujemy, jest taka potrzeba wynikająca z niepewności i z troski. Tylko wspólne działanie, kompleksowy monitoring są w stanie określić poziom i miejsce ewentualnego zagrożenia, uspokoić, że takowego nie ma, czy też wykazać w każdym razie, że nie jest większe niż gdziekolwiek indziej.

Czytaj też: Nadmierna emisja formaldehydu? Kronopol odpiera zarzuty

Należy wspomnieć również o postawie samych mieszkańców, którzy niestety często w swoich piecach palą różnymi odpadami, co ma swoje bezpośrednie przełożenie na poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Jest to mocno odczuwalne w sezonie zimowym (grzewczym). Robią to świadomie lub nie, lecz na pewno szkodzą. Nie ma niestety skutecznych mechanizmów prawnych do ich kontroli. Oczywiście nie chcemy przenosić odpowiedzialności za jakość powietrza w mieście na mieszkańców, ale uważamy, że problem tzw. emisji niskiej w mieście jest bagatelizowany i w tej kwestii z pewnością jest dużo do zrobienia. Odrębną sprawą są zanieczyszczenia z transportu (spaliny samochodowe). W większych miastach (np. w Krakowie) powstały programy dotyczące ograniczania emisji niskiej w mieście. Potrzebne będą działania edukacyjne, organizacyjne, ale i inwestycyjne. Nieodzowna jest tutaj rola władz i struktur miejskich.

Spółka Kronopol wspiera i będzie wspierać te działania, także poprzez akcje edukacyjne (wcześniej organizowaliśmy akcje edukacyjne dotyczące selektywnej zbiórki odpadów), a na własnym terenie, w obrębie swoich instalacji, cały czas unowocześnia i będzie wprowadzać kolejne modernizacje, również mające wpływ na zmniejszenie emisji substancji.

Proces wytwórczy związany jest z korzystaniem z dóbr środowiska, czyli także z wprowadzaniem do środowiska zanieczyszczeń, powstających podczas produkcji. Przedsiębiorstwo powinno dbać o to, aby tych zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska było jak najmniej, żeby nie powodowały szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzi i na środowisko. Chodzi o to, aby wszystkie prowadzone przez przedsiębiorstwo procesy były prowadzone zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Procesy powinny być prowadzone w sposób podlegający ścisłej kontroli jakości, oddziaływania na środowisko i przestrzegania przepisów bezpieczeństwa we wszystkich obszarach działania przedsiębiorstwa, zaczynając od surowców do wytworzenia gotowego produktu. Wszelkie emisje pochodzące z prowadzonych procesów powinny być monitorowane.

Czytaj też: Co leci z kominów żarskiego Kronopolu?

Kronopol jest firmą, która podjęła i podejmuje działania pozwalające sprostać wszelkim wymaganiom, które powinny być spełnione w trosce o środowisko. W tych działaniach z pewnością pomogło wdrożenie i utrzymywanie zintegrowanego systemu zarządzania środowiskiem i BHP zgodnego z normami ISO 14001 i PN-N 18001 oraz międzynarodową specyfikacją OHSAS 18001.

Polityka proekologiczna przedsiębiorstwa realizowana jest poprzez m. in. zmniejszanie obciążeń dla środowiska naturalnego i uciążliwości zakładu dla otoczenia, stały nadzór nad stanem technicznym maszyn i urządzeń w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia zanieczyszczeń substancjami chemicznymi, a także eliminowania innych zagrożeń wywołanych czynnikami fizycznymi, wdrażanie programów przeciwdziałania awariom, doskonalenie gospodarki odpadami, selektywnej zbiórki surowców wtórnych, gospodarki wodno-ściekowej, stały nadzór nad wprowadzaniem zanieczyszczeń do powietrza, zmniejszanie emisji hałasu, spełnianie wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska. Powyższe wynika z filozofii firmy Kronopol, zakładającej, że prawdziwie użyteczne dla człowieka są tylko produkty przyjazne i bezpieczne dla środowiska.

Dotychczas firma przeprowadziła szereg inwestycji związanych z ochroną środowiska i zmniejszających poziom zanieczyszczeń emitowanych z zakładu, i nie są to na pewno ostatnie takie inwestycje.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska