Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwiec 1989 r. "Trzeba pamiętać o ludziach, którzy całym sercem się angażowali" (zdjęcia)

Redakcja
Zdjęcia z archiwum Bogusława Malickiego, który w 1989 r. był przewodniczącym Ruchu Młodzieży Solidarnej w Sulechowie
Zdjęcia z archiwum Bogusława Malickiego, który w 1989 r. był przewodniczącym Ruchu Młodzieży Solidarnej w Sulechowie Archiwum B. Malickiego
Minęło 25 lat od pamiętnego czerwca 1989 roku, gdy odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Uczestniczyło w nich 62 proc. uprawnionych do głosowania. Kandydaci do Sejmu i Senatu dzielili się głównie na reprezentujących stronę społeczną, zwaną solidarnościową i stronę rządową, skupiającą głównie członków ówczesnej ekipy rządzącej.
Transparent w oknie przy kościele, Sulechów, 3.05.1989 r.

4 czerwca 1989 r. - wspomnienia z Sulechowa

W byłym województwie zielonogórskim kandydatami Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", reprezentującymi tzw. "drużynę Wałęsy" byli: Jarosław Barańczak, Andrzej Gabryszewski, Tadeusz Sierżant, Edward Lipiec i Walerian Piotrowski.

Informacje o pierwszych wolnych wyborach w Lubuskiem**4 czerwca 1989 - zdjęcia, wasze wspomnienia, konkurs**

Wybory z 4 czerwca 1989 r., wygrane przez ruch społeczny "Solidarność", były sukcesem społeczeństwa i opozycji. Doprowadziły do obalenia komunizmu i zmiany systemu politycznego w Polsce. Wynik wyborów czerwcowych był zaskoczeniem dla komunistycznej władzy, która liczyła na zwycięstwo, i dla opozycji, która wierzyła w zwycięstwo. W kampanii wyborczej szczególną aktywność wykazali członkowie i sympatycy NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych, Komitetów Obywatelskich "Solidarność", Ruchu Młodzieży Solidarnej (RMS), Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), Ruchu Młodzieży Niezależnej (RMN) i innych organizacji oraz osoby indywidualne.

Po zwycięskich wyborach Ruch Młodzieży Solidarnej w Sulechowie otrzymał podziękowanie o następującej treści: "Ze szczerą radością dziękujemy za wkład pracy i osobiste zaangażowanie się w kampanię wyborczą do Senatu i do Sejmu X kadencji." Podziękowanie podpisali senatorowie: mecenas Walerian Piotrowski i mgr inż. Edward Lipiec oraz posłowie: dr inż. Jarosław Barańczak, dr inż. Tadeusz Sierżant i mgr Andrzej Gabryszewski.

Rok 1989 - to czas przełomu politycznego w Polsce. Wybory czerwcowe, pomimo, że tylko częściowo były wolne i demokratyczne, to znacząco wpłynęły na dalsze wydarzenia w kraju, Europie i na świecie. To wtedy został obalony system komunistycznego bezprawia i wtedy rozpoczęła się budowa nowej, lepszej Polski. Budowa trwa nadal, a my wszyscy - każdy z nas, jako społeczeństwo obywatelskie, powinniśmy uczestniczyć w tej budowie i pamiętać o jej początku. Trzeba pamiętać o 4 czerwca 1989 r., o tym co się wtedy wydarzyło, i o ludziach, którzy całym sercem się angażowali, aby zmienić nasz kraj na wolną, demokratyczną... i bogatą Polskę.

Bogusław Malicki w 1989 r. przewodniczący Ruchu Młodzieży Solidarnej, obecnie Członek Zarządu Stowarzyszenia "Gibraltar 1943" w Zielonej Górze i Członek Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego w Sulechowie.

Wspomnienia otrzymaliśmy w ramach akcji:Internetowy album o 4 czerwca 1989 roku - opowiedz nam ten dzień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska