Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku Krono. Jak jest duch sprawczy, to góry można przenieść

Sandra Soczewa, (zeb)
Paulina Pieluszczak - pani sołtys, siła napędowa Trzebicza pod Drezdenkiem i organizatorka konkursu wielkanocnego. Na razie ma najwięcej głosów spośród finalistów z powiatu strzelecko - drezdeneckiego
Paulina Pieluszczak - pani sołtys, siła napędowa Trzebicza pod Drezdenkiem i organizatorka konkursu wielkanocnego. Na razie ma najwięcej głosów spośród finalistów z powiatu strzelecko - drezdeneckiego archiwum
Nie mówią za wiele, za to wiele robią. Na wsi, w mieście, w swoim fachu i „na boku”. Tacy są finaliści konkursu Człowiek Roku Krono 2016 w powiecie strzelecko - drezdeneckim.

Sołtys Paulina Pieluszczak - Suchodolska tak potrafiła zmobilizować mieszkańców do dbałości o swoje otoczenie, że Trzebicz zajął drugie miejsce w konkursie na najpiękniejszą wieś w woj. lubuskim. Pani sołtys jest inicjatorką wielkanocnego konkursu dla rodzin, w którym ostatnio wpłynęło - 600 prac. Prace wzięły udział w aukcji, z której wpływy trafiły na konto Jakuba i Norberta Kudelskich, bliźniaków z porażeniem mózgowym, a także pochodzącego z Trzebicza Łukasza Rudkiewicza, który po porażeniu mózgowym porusza się na wózku inwalidzkim. Pani sołtys organizuje warsztaty szachowe dla dzieci, warsztaty bożonarodzeniowe dla dorosłych, Dzień Dziecka i Dzień Kobiet, festyn rodzinny i zabawę andrzejkową. - Od tego roku organizujemy też bezpłatne zajęcia nauki i gry w szachy. W przyszłym roku planujemy zorganizować też turniej szachowy na szczeblu gminnym lub powiatowym - mówi. Plany na najbliższy rok? Dalej działać i upiększać wieś. - Jak się ma pomysł, ludzie chętnie się przyłączają - podkreśla. Nie zamierza zwalniać, chociaż spodziewa się... narodzin kolejnego dziecka.

Idzie kolejna premiera
Tomasz Walczak to duch sprawczy Teatru Kotłownia w Drezdenku, który działa w podziemiach kościoła, w jego dawnej kotłowni. Walczak jest też członkiem stowarzyszenia Alternatywna Gmina, które jako jedna z zaledwie 26 organizacji w kraju zdobyła na swój projekt pieniądze z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. - Przygotowujemy się właśnie do kolejnej premiery. Odwiedzają nas nie tylko mieszkańcy Drezdenka i okolicznych miejscowości. Mamy też gości ze Szczecina, Poznania, czy Wrocławia - opowiada Walczak. Kotłownia będzie działać nadal. To jest pewne. - Nie ukrywam jednak, że nasza działalność w dużej mierze uzależniona jest od grantów i projektów, które wiążą się z dofinansowaniem. Im więcej ich zdobędziemy, tym prężniej będziemy mogli działać - mówi Tomasz Walczak.
Sylwia Słonimska znana jest ze swojej energii i tego, że potrafi wszystkich za sobą pociągnąć do społecznej pracy. Jest sołtysem Gościmia, który „za jej rządów” zmienił się nie do poznania. Pojawiły się m.in. nowe ławki i kwietniki. - Najbliższe plany to stworzenie boiska z prawdziwego zdarzenia, a także organizacja kolejnych wspólnych imprez - mówi.

Zaczęło się od sylwestra
Marzena Madej to założycielka i prezes Stowarzyszenia Gospodyń i Gospodarzy wsi Słowin koło Dobiegniewa. Pozyskało ono fundusze unijne na infrastrukturę turystyczną we wsi, zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej, pomogło też w jej remoncie. - Ważnym elementem naszej działalności jest organizacja imprez i innych kulturalnych wydarzeń. Zresztą tak powstało stowarzyszenie: zaczęło się od wspólnego sylwestra. Teraz wspólnie organizujemy zabawy andrzejkowe, dzień chłopaka czy też Dzień Dziecka - opowiada Madej. Społeczniczka przyznaje też, że nie od zawsze miała w sobie takiego ducha do działania. - Nie działo się u nas zbyt wiele i wtedy postanowiłam to zmienić - mówi kobieta.
Bogusława Matysik i Ewelina Kowlaczyk w policji pracują od czterech lat. Obydwie panie robią to, o czym marzyły od dawna. - Chciałam pomagać, gdzieś od zawsze było to we mnie i tak w końcu moje zawodowe drogi pokierowały mnie do policji - opowiada sierż. Ewelina Kowalczyk. Obie panie, zanim włożyły mundury, wykonywały już wiele zawodów. Ostatnio jednak zostały bohaterkami! Tak mówiło się o nich w Strzelcach, gdy złapały dwóch bandziorów, którzy napadli na mężczyznę przy bankomacie.
- To nie była najtrudniejsza akcja, na jakiej byłam - mówi jednak Bogusława Matysik. Ewelina Kowalczyk też zaznacza, że uczestniczyła już w niebezpieczniejszych sytuacjach. Jakie panie mają plany na przyszłość? - Dalej działać i pomagać! Oczywiście w mundurze - mówią.

Laureaci i wyróżnieni w powiatach weszli do finału regionalnego
Spośród osób, które awansowały do regionalnego finału plebiscytu z powiatu strzelecko - drezdeneckiego, najwyżej - na 9. miejscu - jest Paulina Pieluszczak - Suchodolska. W poniedziałek 12 grudnia o 16.00 miała 483 głosy.
Jeśli chcesz na nią zagłosować, wyślij SMS o treści: KRONO.37 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT). Tomasz Walczak ma 104 głosy (SMS o treści: KRONO.39). Sylwia Słomińska ma 60 głosów (SMS o treści: KRONO.36). Bogusława Matysik i Ewelina Kowalczyk mają 2 głosy (SMS: KRONO.38), a Marzena Madej - 1 głos (SMS: KRONO.40).

Przypomnijmy wyniki finału powiatowego. Czytelnicy laureatem wybrali Sylwię Słomińską, a wyróżnili Paulinę Pieluszczak oraz Bogusławę Matysik i Ewelinę Kowalczyk - SMS. Laureat kapituły to Tomasz Walczak, a wyróżnieni: Paulina Pieluszczak i Marzena Madej.

Kapituła powiatu strzelecko - drezdeneckiego, która - niezależnie od Czytelników - wybrała laureata i wyróżn ionych, obradowała w składzie: starosta Edward Tyranowicz, przewodniczący rady powiatu Marek Halasz, laureatka poprzedniej edycji plebiscytu - Katarzyna Jenek, dziennikarka „GL” - Sandra Soczewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska