Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy gadu-gadu to dobry sposób, żeby nauczyć dziecko czytać i pisać?

Jakub Pikulik 0 95 722 57 72 [email protected]
fot. sxc.hu
Pewien siedmiolatek za nic nie chciał czytać książek. Rodzice prosili, błagali, namawiali - wszystko bezskutecznie. Do czasu, aż młody człowiek odkrył gadu-gadu. Od tego momentu właśnie za pomocą tego programu uczy się czytania i pisania.

CHROŃ DZIECI W INTERNECIE

CHROŃ DZIECI W INTERNECIE

- postaw komputer w pokoju, w którym będziesz mógł kontrolować to, co jest na ekranie
- kontroluj czas, który dziecko spędza przed komputerem
- sporządź dziecku listę porad jak się zachowywać w internecie
- upewnij się, że dziecko nie podaje nikomu swoich haseł
- nie pozwalaj na spotkania z poznanymi w internecie osobami
- upewnij się, że dziecko nie udostępnia w internecie swoich zdjęć
- upewnij się, że dziecko nie podaje w internecie swoich danych (imię, nazwisko, adres zamieszkania itp.)
- stosuj specjalne filtry stron internetowych

To, że w dzisiejszych czasach maluchy bardzo szybko uczą się korzystania z nowinek technicznych, pozostawiając przy tym daleko w tyle swoich rodziców, nikogo już nie dziwi.

Niektórzy jednak idą o krok dalej i wykorzystują komputer i internet już nie jako pomoc w edukacji, ale jako jedyną drogę do nauczenia dziecka czegokolwiek. - Syn nie potrafił wysiedzieć przy książce dłużej niż kilka minut. Nie lubił czytać, ani pisać.

Pewnego dnia postawiłem mu ultimatum, że jeśli chce zagrać na komputerze, to żeby poprosił mnie o włączenie gry przez komunikator. "Cześć tata, włącz mi grę" nadeszło po chwili z drugiego pokoju. Byłem w szoku - relacjonuje Tomasz (imię zmienione).

Morze możliwości

Programy do nauki ortografii, czytania, pisania, mnożenia i dzielenia, biologii i nauki języków obcych - to wszystko znajdziemy w internecie. Są strony internetowe, na których dzieci mogą się uczyć wszystkiego, co poznają w szkole.

Wszystkie one adresowane są dla dzieci. - Mam syna w wieku szkolnym, ale staram się ograniczać jego kontakt z komputerem do niezbędnego minimum. Maluch musi wyjść na dwór, bawić się z rówieśnikami, czasem rozwalić sobie kolano, albo łokieć.

Komputer nie może zastąpić szkoły, czy podwórka -mówi Andrzej Matkowski, ojciec ośmioletniego Wiktora. Dodaje, że w internecie czyha na dzieci masa niebezpieczeństw, których rodzice nie są w stanie kontrolować.

Papier zamiast plazmy

Czy nauka z wykorzystaniem komputera to dobry pomysł? - Tak, ale w ograniczonym wymiarze. Trzeba pamiętać, że to rolą szkoły jest edukacja młodego człowieka, nie należy urządzać dziecku sali lekcyjnej przed ekranem komputera - wyjaśnia Iwona Szpakowska, psycholog z gorzowskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

Dodaje, że lepiej czytać dziecku tradycyjne książki na dobranoc, niż wykorzystywać do tego celu komputer. Ostatnie badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazują, że półtora godziny dziennie spędzone przed komputerem, czy telewizorem skutkuje obniżeniem poziomu intelektualnego młodych ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska