MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy można się kąpać w fontannach miejskich? GIS ostrzega przed licznymi chorobami. Które miejsca służą do bezpiecznej ochłody w mieście?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Miejskie fontanny to miejsca nienadające się do kąpieli ani do picia wody. Mogą znajdować się w nich m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli – przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Gdzie szukać ochłody w mieście, nie narażając się na niebezpieczeństwo?

Spis treści

GIS ostrzega: kąpiel w miejskiej fontannie jest niebezpieczna dla zdrowia

– Sezon letni w pełni. W miastach i miasteczkach włączono fontanny, które w gorące dni przyciągają mieszkańców. Pamiętajmy – woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym. Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli – przypomina jak co roku GIS.

Fontanna miejska w Rzeszowie
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydowanie przestrzega przed kąpielą w fontannach miejskich. Darek Delmanowicz / PAP

GIS podkreśla, że woda w fontannach nie nadaje się do kąpieli ani do picia. Może to grozić m.in.:

  • ostrym zatruciem pokarmowym,
  • zapaleniem spojówek,
  • schorzeniami dróg oddechowych,
  • stanem zapalnym dróg moczowych i pęcherza,
  • reakcjami alergicznymi,
  • grzybicą i innymi chorobami skóry.

Na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie możemy natomiast przeczytać, że:

Nawet zwykłe moczenie stóp w fontannie może być szkodliwe dla naszego zdrowia, a szczególnie zdrowia dzieci, u których układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty. Dzieci uwielbiają się pluskać i jeśli czynią to w fontannach za zgodą nierozważnych opiekunów, mogą być narażone na dolegliwości zdrowotne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

WSSE zwraca uwagę także na to, że już samo siedzenie przy fontannie w upalny dzień może być niebezpieczne dla naszego zdrowia ze względu na zanieczyszczenia mikrobiologiczne znajdujące się w aerozolu wodnym. Wraz z nim do naszego organizmu mogą trafić pałeczki bakterii z rodzaju Legionella, powodujące legionelozę – niebezpieczną chorobę zakaźną.

Gdzie można się kąpać bezpiecznie w mieście? Szukaj kurtyn wodnych i pluskowisk

Czy ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego oznacza, że w miastach możemy ochłodzić się jedynie w basenach i na wyznaczonych kąpieliskach? Nie. Pozostają jeszcze kurtyny wodne i pluskowiska (najczęściej w formie wodnych placów zabaw dla dzieci).

Do nich woda doprowadzana jest z wodociągów, a jej stan jest badany przez inspekcje sanitarne. Jeśli woda znajduje się w obiegu zamkniętym, często uzdatniana jest w taki sam sposób, jak ta w nieckach basenowych. Ponadto zarządca konkretnej atrakcji wodnej zobowiązany jest do tego, aby dbać na bieżąco o bezpieczeństwo i poprawne działanie infrastruktury. Woda w takiej wodnej atrakcji musi być uzdatniana i chlorowana, a urządzenia czyszczone. (PAP)
autorka: Agata Zbieg
agz/ ann/ mso

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy można się kąpać w fontannach miejskich? GIS ostrzega przed licznymi chorobami. Które miejsca służą do bezpiecznej ochłody w mieście? - Strona Zdrowia

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska