Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy nasze drogi są bezpieczne? Polska w czołówce krajów europejskich, gdzie najwięcej ludzi ginie na drogach (wideo, grafiki)

(m. korn), źródło: Komisja Europejska, TVN Turbo/x-news
Mimo że w Polsce od 2010 roku liczba śmiertelnych ofiar wypadków spada, wciąż jesteśmy w czołówce krajów, gdzie na drogach ginie najwięcej ludzi.
Mimo że w Polsce od 2010 roku liczba śmiertelnych ofiar wypadków spada, wciąż jesteśmy w czołówce krajów, gdzie na drogach ginie najwięcej ludzi. Pixabay, Archiwum GL
Po dwóch latach, w których liczba osób zabitych na europejskich drogach zauważalnie spadła, pierwsze podsumowania 2014 r. przynoszą rozczarowanie. Według opublikowanych statystyk liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych zmniejszyła się o ok. 1 proc. w stosunku do 2013 r - to nie są zadowalające wyniki. Polska mimo poprawy sytuacji na drogach, nadal jest w czołówce, gdzie w wypadkach ginie najwięcej ludzi.

W 2014 r. w wypadkach drogowych we wszystkich 28 państwach członkowskich UE zginęło łącznie 25.700 osób, a więc o 5.700 mniej niż w 2010 r. Spadek ten pozostaje jednak poniżej zaplanowanego celu.

V. Bulc: Codziennie na naszych drogach ginie niemal 70 osób, a o wiele więcej zostaje poważnie rannych. Trudno pogodzić się z tą smutną statystyką. Te dane powinny być dla nas otrzeźwieniem.

- Za statystykami kryją się ludzkie dramaty: pogrążeni w żałobie małżonkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo, przyjaciele i znajomi ofiar. Oni także przypominają nam, że bezpieczeństwo ruchu drogowego wymaga naszej stałej uwagi i kolejnych działań (...) Powinniśmy wspólnie robić wszystko, co w naszej mocy, by więcej ludzi bezpiecznie docierało do celu podróży. To jeden z moich priorytetów, który powinien mieć pierwszorzędne znaczenie także dla wszystkich rządów wszystkich państw członkowskich - powiedziała komisarz UE ds. transportu, Violeta Bulc.

Kraje z największą liczbą ofiar wypadków | Create infographics

Statystyki z 2014 r. dla poszczególnych państw członkowskich pokazują, że w Unii Europejskiej nadal utrzymują się znaczne różnice pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Średni współczynnik śmiertelności UE w 2014 r. wynosi 51 ofiar wypadków drogowych na milion mieszkańców. Najniższe wskaźniki, nieprzekraczające 30 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców odnotowano m.in. na Malcie, w Szwecji i w Zjednoczonym Królestwie. W czterech państwach liczba ofiar wciąż wynosi powyżej 90 na milion mieszkańców: w Bułgarii (90), na Łotwie (106), na Litwie (90) i w Rumunii (91). W Polsce z kolei widzimy, że liczba śmiertelnych ofiar wypadków od 2010 roku sukcesywnie maleje - w 2014 roku osiągnęła liczbę 84. Lepiej od nas wypadają m.in. Niemcy, Francja i Włochy.

Cele i działania w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Aby osiągnąć strategiczny cel Unii Europejskiej, jakim jest obniżenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych od 2010 do 2020 r., konieczne jest podjęcie dodatkowych działań, m.in. kontrola przestrzegania przepisów ruchu drogowego, kampanie edukacyjne czy rozbudowa i utrzymywanie infrastruktury. Ponadto UE ze swojej strony pracuje również nad wymogami dotyczącymi badań technicznych pojazdów, tak aby wszystkie, które poruszają się po drogach były możliwie jak najbezpieczniejsze.

Przeczytaj też:Policjanci podsumowali ferie zimowe na lubuskich drogach (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska