MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe konta. Oto, za co banki nie będą mogły naliczać opłat. To rewolucja? [raport]

oprac. (d-ka)
Dariusz Gdesz
Bezpłatne podstawowe konto dostępne dla każdego mieszkańca UE? Już wkrótce, zgodnie z dyrektywą PAD, ma ono trafić do ofert wszystkich banków. Redakcja Bankier.pl sprawdziła, czy czytelnicy portalu są skłonni do skorzystania z tego produktu.

Banki mają czas do 8 sierpnia 2018 r., aby przedstawić propozycje darmowych rachunków, które mają stanowić ofertę dla osób nie posiadających jeszcze konta prowadzonego w złotych. Wymusza to na nich znowelizowana w zeszłym roku ustawa o usługach płatniczych.

Darmowe konta w każdym banku 2018. Za co banki nie będą mogły naliczać opłat?

Wszystkie bezpłatne oferty powinny obejmować bezpłatne prowadzenie rachunku, 5 krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych w kraju, operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych. Takie wymogi na początku 2018 r. spełniało jedynie kilka instytucji.

Pod koniec stycznia redakcja Bankier.pl przeprowadziła sondaż, aby dowiedzieć się, czy klienci będą zainteresowani ograniczonym pakietem bezpłatnych usług kryjącym się pod nazwą rachunku podstawowego. Kwestionariusz wypełniło 1209 osób, z których, jak się okazało, tylko 27 proc. bezwarunkowo płaci obecnie za prowadzenie rachunku osobistego i używanie połączonej z nim karty debetowej.

Posiadaczy kont spytano również o wzory korzystania z usług, które ujęto w przewidzianym w ustawie podstawowym pakiecie. 70 proc. badanych wskazało, że w typowym miesiącu wykonuje więcej niż 5 transakcji płatniczych. Grupa ta nie mogłaby liczyć na zupełnie bezpłatne utrzymanie rachunku podstawowego – operacje, które nie mieszczą się w limicie, będą mogły być obciążone opłatami.

Banki w Polsce mogą zapłacić kary za wyższe opłaty
– Można wątpić, czy wprowadzenie darmowych podstawowych rachunków znacząco wpłynie na wskaźnik ubankowienia. Od lat w badaniach diagnozujących bariery rozwoju obrotu bezgotówkowego przewija się podobny wątek – większość trzymających się z dala od banków podejmuje taką decyzję nie z powodów ekonomicznych (np. kosztów usług), ale dlatego, że nie widzi żadnych istotnych zalet produktu i towarzyszącego mu „plastikowego pieniądza” – komentuje Michał Kisiel, redaktor Bankier.pl.

Co więcej, dla banków nowe prawo może skutkować niezamierzonym efektem – klienci korzystający z płatnych kont mogą masowo zmieniać je na te darmowe. Taki zamiar deklaruje 35 proc. respondentów. 23 proc. jest gotowych, by przy okazji zmienić również dostawcę.

Źródło: Bankier.pl

Marketing na luzie, odcinek 6. 12 najciekawszych zmian na rynku reklamy internetowej w styczniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Darmowe konta. Oto, za co banki nie będą mogły naliczać opłat. To rewolucja? [raport] - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska