Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim [OPINIE, SONDA, WIDEO]

TVN24/x-news, europarl.europa.eu
mat.prasowe PE
We wtorek 19 stycznia w Parlamencie Europejskim odbyła się debata o sytuacji w Polsce. Dialogu z naszymi władzami chciała Komisja Europejska po zmianach w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych.

Decyzja Komisji Europejskiej o rozpoczęciu dialogu z władzami polskimi na temat praworządności i niezależności mediów w Polsce była we wtorek 19 stycznia przedmiotem dyskusji na posiedzeniu plenarnym. W debacie uczestniczyła premier Beata Szydło. Część przedstawicieli klubów politycznych skrytykowała rząd za lekceważenie zasad demokratycznych, inni z kolei zgodzili się z opinią premier Szydło, że praworządność nie jest w Polsce zagrożona.

Przewodniczący Martin Schulz, otwierając debatę powiedział, że "rządy prawa czy mechanizmy politycznej kontroli i równowagi władz w państwie, to nie jest kwestia procedury. One mają kluczowe znaczenie dla europejskiej demokracji i modelu społeczeństwa."

Premier Beata Szydło przekonywała, że rządy prawa nie zostały w Polsce naruszone. "Obywatele polscy wybrali nasz program w demokratycznych wyborach i realizujemy go, szanując naszą Konstytucję oraz traktaty europejskich". (...) "Spór o Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest polityczny, a nie merytoryczny i jako taka jest wewnętrzną sprawą Polski, ale jestem gotów rozmawiać z opozycją" - dodała.

Pierwsze wystąpienie premier Beaty Szydło w PE

Esteban González Pons (EPP, Hiszpania) zauważył, że najgorszy autorytaryzm zawsze "pochodzi z wewnątrz" i ostrzegł, że "atak na władzę sądowniczą i kontrolowania środków masowego przekazu może być pierwszym krokiem w kierunku niszczenia demokracji". Podkreślił, że "naszym jedynym celem jest wyjaśnienie, czy wartości europejskie są zagrożone" i podkreślił, że "nikt nie chce kary prewencyjnej dla Polski".

Z kolei Syed Kamall (ECR, Wielka Brytania) bronił działań polskiego rządu. Powiedział, że "po rozmowach z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego" jest dla niego "oczywiste, że polskie władze nie zamierzają podważać pluralizmu mediów" i zapytał, dlaczego Komisja i posłowie nie skarżyli się na nieprawidłowości dotyczące Trybunału Konstytucyjnego do jakich dochodziło za poprzedniego rządu.

Drugie wystąpienie premier Beaty Szydło w PE

B. Szydło w PE: Realizujemy dobre zmiany, na które, umówiliśmy się z Polakami [WIDEO]

Debata o Polsce w PE - cytaty

Źródło: Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska