Dni wolne 2011. Przepisy po 1 stycznia 2011. Zobacz, kiedy masz wolne od pracy

(staw)
Kalendarz dni wolnych w 2011 roku przyda się przy planowaniu urlopów
Kalendarz dni wolnych w 2011 roku przyda się przy planowaniu urlopów
Przybył nam w tym roku kolejny wolny dzień - 6 stycznia Święto Trzech Króli. Zmieniły się też przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy za święto przypadające na wolny dzień od pracy.

Czytaj też: Za wolne w niedzielę pracownikom trzeba zapłacić

Jak przedsiębiorcy komentują fakt pojawienia się w kalendarzu nowego dnia wolnego?Już rok temu Business Centre Club poparł propozycję Klubu Parlamentarnego PO zmierzającą do ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, przy jednoczesnej rezygnacji z przepisów zobowiązujących pracodawców do „oddawania” pracownikom dodatkowego dnia wolnego za każde święto przypadające w sobotę.

W opinii BCC jest to racjonalne, kompromisowe rozwiązanie, które umożliwia pracującym Polakom obchodzenie ważnego święta religijnego, nie powodując zwiększenia kosztów po stronie pracodawców.

Sprawa ma szczególnie istotne znaczenie ze względu na stopień rozwoju gospodarczego naszego kraju oraz wysokie koszty i wciąż trudne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. W Polsce mamy 13 dni wolnych od pracy w roku, przy średniej UE wynoszącej 9 dni, a przy tym dystans, jaki nas dzieli od rozwiniętych gospodarczo krajów europejskich sięga 15-20 lat. Polskiej gospodarki nie byłoby więc stać na dodatkowy dzień wolny.

Czytaj też: Zmiany w prawie w 2011 roku. Co trzeba wiedzieć prowadząc biznes?

Wigilia też bywa wolna

W naszym kraju Wigilia Świąt Bożego Narodzenia nie figuruje na liście dni wolnych od pracy. Niektórzy Polacy biorą w ten dzień urlop, inni korzystają z dobrej woli pracodawcy i wychodzą do domu o kilka godzin wcześniej. W Europie są jednak kraje, w których już 24 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Są to Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Węgry, Łotwa oraz Słowacja - wynika z obliczeń rynekpracy.pl

W okresie świąteczno-noworocznym Polakom przysługują łącznie 3 dni wolne od pracy (Boże Narodzenie, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok). Dla porównania Cypryjczycy, Finowie, Łotysze czy Słowacy wypoczywają aż 5 dni. Z drugiej strony w Niemczech święta oznaczają zaledwie dwudniową „labę”. Podobnie jest na Malcie czy w Portugalii. Wydawałoby się, że najgorzej pod tym względem wypadają Brytyjczycy. W analizowanym okresie mieszkańcy Wysp mają do dyspozycji tylko jeden dzień ustawowo wolny od pracy. W zamian za to odpoczywają jednak 27 oraz 28 grudnia.

 

Będzie dzień wolny lub nie
**
Czytaj też: Ile zarabiają Lubuszanie? Zobacz lubuską listę płac (cz. 1)
**

Sejm przegłosował 25 listopada likwidację zasady, wg której każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu.

Obecnie obowiązuje zasada, że każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu – chyba, że przypada ono w niedzielę (ale już nie np. w wolną sobotę). Dlatego jeśli święto przypadało w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (najczęściej jest nim wolna sobota), pracownikowi trzeba było oddać za to święto inny dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym.

Od 1 stycznia 2011 roku ma się to zmienić. Święto wypadające w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy ma już nie obniżać wymiaru czasu pracy, a zatem nie trzeba będzie oddawać za nie dodatkowego dnia pracy.

To z kolei pociąga za sobą jeszcze poważniejsze skutki. W zależności bowiem od tego, jaki dzień został wskazany w zakładzie jako wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (a nie musi to być sobota), pracownik będzie mieć dodatkowy dzień świąteczny lub też nie.

Z tego powodu ta ostatnia planowana zmiana budzi spore kontrowersje zarówno wśród związków zawodowych, jak i opinii publicznej.

Kalendarz wolnych dni w 2011 roku
Czytaj też: Część druga Lubuskiej Listy Płac
1 stycznia
, sobota, Nowy Rok

6 stycznia, czwartek, Święto Trzech Króli

24 kwietnia, niedziela, Wielkanoc

25 kwietnia, poniedziałek, drugi dzień Wielkanocy

1 maja, niedziela, 1 Maja – Święto Pracy

3 maja, wtorek, Święto Konstytucji 3 Maja

12 czerwca, niedziela, Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki

23 czerwca, czwartek, Boże Ciało

15 sierpnia, poniedziałek, Wniebowzięcie NMP

1 listopada, wtorek, Dzień Wszystkich Świętych

11 listopada, piątek, Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia, niedziela, Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt

26 grudnia, poniedziałek ,Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Czytaj też:Którzy inżynierowie są najlepiej opłacani?

 

Kiedy województwa mają ferie? 

Czytaj też: Zielona Góra. Będzie praca dla 100 osób?O terminach ferii decyduje Minster Edukacji Narodowej i Sportu. W całym kraju odbędą się one między 17 stycznia a 27 lutego. Zobacz, kiedyt wypoczywa młodzież w regionach:

dolnośląskim: 14 lutego - 27 lutego 2011 r.

kujawsko-pomorskim: 31 stycznia - 13 lutego 2011 r.

lubelskim: 17 stycznia - 30 stycznia 2011 r.

lubuskim: 31 stycznia - 13 lutego 2011 r.

łódzkim: 17 stycznia - 30 stycznia 2011 r.

małopolskim: 31 stycznia - 13 lutego 2011 r.

mazowieckim: 14 lutego - 27 lutego 2011 r.

opolskim: 14 lutego - 27 lutego 2011 r..

podkarpackim: 17 stycznia - 30 stycznia 2011 r.

podlaskim: 24 stycznia - 6 lutego 2011 r.

pomorskim: 17 stycznia - 30 stycznia 2011 r.

śląskim: 17 stycznia - 30 stycznia 2011 r.

świętokrzyskim: 31 stycznia - 13 lutego 2011 r.

zachodniopomorskim: 14 lutego - 27 lutego 2011 r.

warmińsko-mazurskim: 24 stycznia - 6 lutego 2011 r.

wielkopolskim: 31 stycznia - 13 lutego 2011 r.

Czytaj też: Gubin: Firmy stawiają hale, będzie praca w strefie

 

 

 

Polacy wrócili do fast foodów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie