Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do czego pacjent ma prawo?

Redakcja
Dyrektor lubuskiego NFZ, Helena Hatka
Dyrektor lubuskiego NFZ, Helena Hatka
Internauci pytali - dyrektor lubuskiego NFZ, Helena Hatka odpowiadała.

@ OLA2: - Moja mama jest wdową. Tata był osobą represjonowaną. Czy mama ma prawo do darmowych laków?
- Za darmo leki mogą otrzymywać wdowy i wdowcy nie tylko po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych, ale także wdowy i wdowcy po osobach represjonowanych. Pod warunkiem, że mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Dla nich dokumentem na podstawie którego lekarz wypisze darmowy lek, a aptekarz go wyda, może być decyzja ZUS o przyznaniu renty rodzinnej, lub zaświadczenie z ZUS-u potwierdzające, że dana osoba ma ustalone prawo do takiej renty.

@ KOBIETA: - Mam 48 lat, chciałabym wykonać mammografię za darmo. Podobno jednak nie mogę skorzystać z programu profilaktycznego. Czy to znaczy, że muszę za to badanie zapłacić?
- Rzeczywiście. Program profilaktyki raka piersi jest kierowany do kobiet w wieku 50-69 lat. Nie znaczy to jednak, że pani nie może wykonać mammografii w ramach ubezpieczenia NFZ. Musi pani jednak mieć skierowanie od swojego lekarza specjalisty, np. ginekologa lub onkologa.

@ DAWCA: - Jestem Honorowym Dawcą Krwi. Mam specjalną książeczkę. Słyszałem, że teraz mogę bez kolejki iść do każdego lekarza. Szczerze mówiąc, nie chce mi się w to wierzyć…
- Od 29 września tego roku, osoby takie jak pan, czyli Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi rzeczywiście mogą iść do lekarza bez kolejki. Są też obsługiwani poza kolejnością w aptekach. Musi pan jednak mieć przy sobie dokument, który potwierdzi uprawnienia, np. tą książeczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska