Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do przyjaciół Powstania Wielkopolskiego dołączyła także Skwierzyna

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Powstanie Wielkopolskie trwało 52 dni. Zakończyło się 16 lutego 1919 r. Było jedynym tak dużym udanym powstaniem w Polsce. Doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej prawie całej Wielkopolski.
Powstanie Wielkopolskie trwało 52 dni. Zakończyło się 16 lutego 1919 r. Było jedynym tak dużym udanym powstaniem w Polsce. Doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej prawie całej Wielkopolski. Archiwum Głosu Wielkopolskiego
Gorzów, Witnica, a teraz do towarzystw pamięci Powstania Wielkopolskiego dołącza Skwierzyna, gdzie już szykują się obchodów 104. rocznicy jego wybuchu.

- Chcemy dbać o lokalną pamięć historyczną, propagować wartości, jakie przyniosło to powstanie. Chcemy, by dowiedziało się o nim jak najwięcej młodych ludzi - mówi nam Walenty Kulik. Od niespełna dwóch miesięcy jest on prezesem skwierzyńskiego koła Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego. To już kolejne takie koło na północy Lubuskiego. Działają one już w Gorzowie, w Witnicy. Skwierzyna do tego grona dołączyła pod koniec października. Oprócz pana Walentego w kole działają też inni skwierzynianie: Andrzej Jesionowski, Renata Aksiutin, Żaneta Marchelek.

Powołanie koła ma swoje głębokie uzasadnienie. Skwierzyna znajduje się bowiem na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.
- Wiemy, że stąd do Powstania poszło 16 mieszkańców - mówi Walenty Kulik. Dodaje, że pamięć o Powstaniu była żywa także po II wojnie światowej: - Do 1953 r. przy prezydium miasta istniało koło Powstańców Wielkopolskich. Z kolei do 1960 r. na starym cmentarzu przy ul. Międzyrzeckiej była zbiorowa mogiła powstańców. Dziś w Skwierzynie mamy zlokalizowane groby dwóch powstańców - mówi skwierzynianin.

Kulik wspomina on też o obelisku z tablicą pamiątkową, który znajduje się na terenie skwierzyńskiego garnizonu.

- W Skwierzynie jest sprzyjający klimat do działalności na rzecz lokalnego patriotyzmu. Mówią o tym nazwy ulic jak Paderewskiego czy Powstańców Wielkopolskich, jest też odsłonięty cztery lata temu Pomnik Niepodległości, który jednocześnie jest pomnikiem powstańców - wylicza pan Walenty.

Hitlerowcy mordowali Wielkopolan
- Jest też i tragiczna nieszczęśliwa karta pamięci. To utworzony w pierwszych dniach II wojny światowej hitlerowski obóz karny gestapo, w którym więziono i mordowano mieszkańców z 32 przygranicznych miejscowości Wielkopolski. Te osoby zostały pogrzebane w bezimiennych „dołach śmierci” w okolicznym kompleksie leśnym (w skrócie: chodzi o las pomiędzy Skwierzyną a Przytoczną).

- Pochówki do dziś nie zostały odkryte. Czekają aż wreszcie to się stanie - mówi pan Walenty. Doprowadzenie do odnalezienia tych pochówków to oczywiście jedno z celów, jakie stawia sobie skwierzyńskie koło przyjaciół Powstania Wielkopolskiego. A czym poza tym chce się ono zajmować?

Jedyne takie powstanie

- Cały czas sprawdzamy, czy na naszych cmentarzach, także w pobliżu Skwierzyny, są pochowani kolejni powstańcy. Chcemy też nawiązać współpracę ze szkołami, harcerzami, żołnierzami, Instytutem Pamięci Narodowej czy z Archiwum Państwowym. Zależy nam też na pozyskiwaniu wolontariuszy i nowych członków - mówi pan Walenty. Ma nadzieję, że chętnych do tego spotka już w poświąteczny wtorek. 27 grudnia przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia o 11.00 nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Będzie też okazja do okolicznościowego spotkania. Z kolei po złożeniu kwiatów w Skwierzyńskim Ośrodku Kultury i bibliotece miejskiej zostaną otwarte dwie wystawy poświęcone powstanie.

Powstanie Wielkopolskie trwało 52 dni. Zakończyło się 16 lutego 1919 r. Było jedynym tak dużym udanym powstaniem w Polsce. Doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej prawie całej Wielkopolski.

Czytaj również:
Powstanie Wielkopolskie to część historii Lubuskiego - mówi GL Prezydent Andrzej Duda

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska