MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek solidarnościowy: do lubuskich oddziałów ZUS pierwszego dnia wpłynęło ponad 100 wniosków! Jak dostać dodatek solidarnościowy?

OPRAC.:
Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Dodatek solidarnościowy ma wspomóc osoby, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19.
Dodatek solidarnościowy ma wspomóc osoby, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19. Marcin Królak
Kwota dodatku solidarnościowego wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia 2020 r. Kto może dostać dodatek solidarnościowy?

Kancelaria Prezydenta poinformowała w sobotę, że 19 czerwca 2020 r. Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym. W dokumencie czytamy, że celem ustawy jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom koronawirusa, poprzez wsparcie finansowe osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19.

Senat chciał dać więcej: 1500 zł dodatku solidarnościowego

Senat wnosił wcześniej, żeby wysokość dodatku solidarnościowego wynosiła 1500 zł (podniesienie o 100 zł), jednak w piątkowym głosowaniu Sejm odrzucił jego poprawki.

Już ponad 100 wniosków o dodatek solidarnościowy w Lubuskiem

- Tylko pierwszego dnia do lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło ponad 100 wniosków o dodatek solidarnościowy, w całym kraju natomiast przeszło 5 tys. – poinformowała w poniedziałek, 22 czerwca 2020 r. Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.
Natomiast tylko 21 czerwca 2020 r. do lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło 266 wniosków.

Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?

O wsparcie mogą się starać osoby, które po 15 marca 2020 r. w wyniku COVID-19 straciły pracę lub ich umowa wygasła.
Za wypłatę dodatku solidarnościowego odpowiada ZUS, który jest do tego w pełni przygotowany. Tylko 21 czerwca 2020 r. do lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło 266 wniosków.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?

Prawo do świadczenia mają osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.
Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Dodatek solidarnościowy: kto opłaca składki emerytalną i rentową?

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

1400 zł dodatku solidarnościowego

Kwota dodatku solidarnościowego wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia 2020 r. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?

Co ważne, o dodatek solidarnościowy można wnioskować wyłącznie elektronicznie, czyli za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W razie potrzeby w placówkach do dyspozycji są pracownicy, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE.

Kiedy upływa termin składania wniosków o dodatek solidarnościowy?

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 r. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, świadczenie trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Uwaga! TVN: Z dnia na dzień stracili pracę. Problem biedy coraz poważniejszy

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska