Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek za covid pokazał, jak się robi skok na kasę

Zapis rozmowy Marka Poniedziałka w Radiu Zachód
Bogusław Motowidełko: Większość akceptuje ograniczenia w handlu w niedzielę
Bogusław Motowidełko: Większość akceptuje ograniczenia w handlu w niedzielę Archiwum GL
Z Bogusławem Motowidełką, przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze rozmawia Marek Poniedziałek (Radio Zachód).

Dużo się dzieje panie przewodniczący w tematach związkowych. Ostatnio gorący spór między Solidarnością a szefostwem Szpitala Wielospecjalistycznego dla psychicznie i nerwowo chorych w Ciborzu został zakończony. Doszło do porozumienia. Przypomnijmy, że ten spór zbiorowy wymagał mediatora. Dojście do kompromisu trwało pół roku.
Mamy swoją ocenę sytuacji. Łatwo nie było. Wydaje nam się, że od samego początku pani marszałek wydawało się, że panie salowe i opiekunki nie będą się tak długo dopominać.

Urząd marszałkowski twierdzi, że wola porozumienia była czas, ale tak naprawdę drogę do porozumienia otworzyła ustawa o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych z końca maja.
Tak to nie jest. Pani marszałek przedstawia całkowicie inną wersję tego co się działo przez pół roku. Zastawianie ustawą to jest za daleko idące. Myśmy informowali od początku sporu panią dyrektor, że ustawa wejdzie w lipcu i przewiduje rozwiązania, o jakich rozmawiamy i porozumienie mogło być zawarte w marcu. Teraz ten zapis o płacy zasadniczej jest nieaktualny i nikt nam łaski nie będzie robił, bo to mamy zagwarantowane w ustawie, to wynegocjowali przez centralę naszych związków z ministrem zdrowia. Ustawa załatwiła to, czego nie mógł urząd marszałkowski przez pół roku. Pani marszałek wielokrotnie pomachiwała porozumieniem, ale...

… ale kompromis udało się zawrzeć.
Dzisiaj się mówi o tym tak, jakby nic się nie wydarzyło. Natomiast dodatek covidowy pokazał, jak się robi skok na kasę.

A ja bym chciał dokonać o skoku na przepisy. 32 wyłączenia w handlu w niedzielę. M.in. placówek świadczących usługi pocztowe. Dużo tu kontrowersji. Sklep spożywczy zamknięty, ale jeśli ma usługi pocztowe, to już nie.
Traktuje to z przymrużeniem oka, bo pocztą w niedzielę stają się sklepy wielkopowierzchniowe. Pracownicy w tych punktach pocztowych niestety są zmuszeni, przez wykorzystanie tego zapisu, tworzenia poczty ze sklepu. Większość Polaków akceptuje ograniczeni handlu w niedzielę z szacunku dla rodzin. Rozwiązaniem, w tym temacie jeśli chodzi o lukę w prawie, to my już od 2 lat przypominamy o tym, że to trzeba zmienić.

To znaczy wyłączyć ten wyjątek z ustawy?
Nie, on nie ma być wyłączony. Propozycja jest taka, żeby przychody z takiej usługi były większe niż 50 %, to wtedy będzie można traktować punkt jako pocztowy, wypełniający tę usługę. Od razu wiemy, że tak nie będzie, w związku z tym wydaje się, że ten zapis jest do przyjęcia, dla wszystkich, którzy rzeczywiście są punktem pocztowym, którzy rzeczywiście chcą świadczyć tę usługę i rzeczywiście będą mieli z tego tytułu przychód. Właśnie co najmniej połowę.

Od 7 lipca Solidarność zbiera podpisy za wprowadzeniem emerytur stażowych. Emerytury osiąganej po osiągnięciu określonego stażu pracy. Ale o tym następnym razem.
Cibórz zajął nam wiele czasu, ale to była bardzo ważna sprawa dla regionu. Przy tej okazji dziękuję wszystkim członkom Solidarności, którzy wsparli nasze koleżanki i kolegów. To było bardzo ważne. Kompromis jest. Dla dobra pracowników tej placówki i pacjentów.

Zapis rozmowy Marka Poniedziałka z przewodniczącym zielonogórskiego ZR NSZZ „Solidarność” Bogusławem Motowidełko z dnia 15.07.2021

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska