Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe przetwory są na topie. Marynaty z grzybów są jednymi z najtańszych

(staw)
Marynaty z grzybów należą do najtańszych (fot. DiGiTouch)
Marynaty z grzybów należą do najtańszych (fot. DiGiTouch)
Warszawscy kucharze znani z TV muszą kupować borowiki za 30 zł za kilo. My w Lubuskiem mamy grzybów pod dostatkiem, za darmo. To świetna okazja na zrobienie domowych przetworów.

Czytaj też: Mamy dość żywności z marketów. Tęsknimy za dawnymi smakami

W Lubuskiem mamy wysyp grzybów. Jedni z nas wypad do lasu traktują jak rekreację, inni jako darmowy sposób na znalezienie produktów do domowych przetworów. Na targowiskach trzeba zapłacić za porcję borowików 20 zł. Jeśli produkty zbierzemy sami, zaprawy z grzybów należą do najtańszych, bo robi się dość szybko, nie wymagają długiego gotowania i kosztownych dodatków. Przyprawy (ziele angielskie, pieprz, sól, gorczyca, cukier, ocet) kosztują razem z dodatkami (cebula, marchew) kilka złotych i wystarczą na kilkadziesiąt słoiczków. W koszty wliczymy jeszcze paliwo i energię do przygotowania weków. Jeśli mamy swoje sprawdzone miejsca na grzybobranie, to mamy gwarantowane zbiory. Zwłaszcza w tym roku. W przypadku grzybów porównanie zapraw kupowanych i domowych wyjdzie nam na plus naszych, jeśli weźmiemy pod uwagę kupno weków przygotowanych w domu, a nie marketowych. Poza tym, jeśli lubimy przetwory, to żadna nie ma sensu przeliczać tej pracy na pieniądze. To czysta frajda do zimowych posiłków wyjąć własnoręcznie przygotowane marynaty.

Czytaj też:Zielona Góra: Hala Ludowa grozi zawaleniemPo co tęsknić za ulubionymi smakami i wydawać pieniądze jak Mateusz, który napisał na jednym z forów internetowych: „Przetwory owocowe, gotowe dania, grzyby, marynaty, swojskie jedzenie i inne niespotykane w sklepach. Osobiście kupuję na Allegro już ponad rok czasu różne rzeczy i jakość wykonania oraz niepowtarzalny smak jest to coś, za co opłaca się zapłacić więcej. Jak w reklamie - płaski smak potraw oraz ilość związków chemicznych, jakimi są pompowane powoduje to, że hamburgery z budki zaczynają im dorównywać. Przydałby się sklep, czy to stacjonarny czy internetowy, gdzie można kupić, zjeść lub zamówić dobre i smaczne jedzenie.”

Pomysł na biznes do rozważenia. Póki co zróbmy sami marynaty, bo przecież lubimy gotować. Kuba z Forum „Gazety Lubuskiej” zauważa bogactwo polskiej kuchni: - Polska kuchnia jest jak najbardziej otwarta na inne kuchnie, bo skąd niby się wziął chłodnik, knedle czy fasolka po bretońsku? Przerabiamy dużo przepisów i jest bardzo bogato. W naszej tradycji jest miejsce dla dziczyzny, ryb, (np sandaczy czy pstrągów bo nie mam na myśli mintaja czy pangi), kluch wszelkiego pochodzenia, zup i ciast. Historia polskiej kuchni jest jedną z bogatszych i jest, z czego być dumnym.

Sałatka z grzybów

Czytaj też: W Strzelcach ma powstać galeria handlowa. Budowa miała ruszyć w maju

Składniki: 2 kg grzybów, 0,5 szklanki oleju, 2 marchewki, 2 duże cebule, 2 słodkie czerwone papryki, 0,5 szklanki przecieru pomidorowego, 0,5 szklanki ketchupu, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, papryka ostra mielona.

Przygotowanie: przekroić na pół obgotowane uprzednio grzyby (mogą być różnej wielkości). Warzywa pokroić w kostkę. Poddusić na oleju marchew do miękkości, dodać paprykę, grzyby i przyprawy i wszystko razem dusić ok. 10 minut. Gorące warzywa przełożyć do słoików, zakręcić i pasteryzować 10-15 minut. Można podawać na ciepło i zimno.

Barbara Brzezicka z Iłowej

Borowiki marynowane

Składniki: ok. 2 kg borowików, duża cebula, łyżka soli. Zalewa: na 4 szklanki wody - 1 szklanka octu 6 proc. - 10 dag, cukru - 4 dag soli, ziarna pieprzu, ziarna ziela angielskiego, listki laurowe, małe cebulki, marchewka, biała gorczyca.

Przygotowanie: grzyby oczyścić, umyć, zalać wrzątkiem i gotować ok. 10 min., odlać wodę i jeszcze raz zalać wrzątkiem, wrzucić pokrojoną cebulę i gotować 10 minut małym ogniu. Odstawić, ostudzić. Sporządzić zalewę: zagotować wodę z cukrem i solą, wlać ocet, ostudzić. Cebulki obrać, marchewkę oczyścić, pokroić w słupki. Do słoików nakładać grzybki, wrzucać po kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, 1 mały listek laurowy, 2-3 małe cebulki lub pokrojone kawałki dużej, 2-3 słupki marchewki, 1/2 łyżkę gorczycy, zalać zalewą. Słoiki zakręcić, wstawić do garnka z gorącą wodą pasteryzować ok. 10-15 minut.

Sylwia Szkopek-Szymańska

Grzyby po grecku

Składniki: 2 kg dowolnych grzybów, szklanka oleju, 1 kg cebuli, słoiczek koncentratu pomidorowego, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, vegeta i ocet do smaku.

Przygotowanie: oczyścić i pokroić grzyby w kostkę. Obgotować w osolonej wodzie. Obrać i pokroić cebulę, a następnie zeszklić na oleju. Do cebuli dodać przyprawy i koncentrat pomidorowy do smaku. Połączyć z grzybami i poddusić, a następnie przełożyć do słoików. Gotować słoiki ok. 50 minut.

Barbara Brzezicka z Iłowej

Kwaszone grzyby
Składniki
: grzyby jednego gatunku, najsmaczniejsze są podgrzybki, sól.

Przygotowanie: oczyszczone grzyby ułożyć ciasno w słoiku, posypać solą i zakręcić. Gdy puszczą sok, są gotowe do potraw.

Zofia Dąbrowska ze Zbąszynia

Zalewa do grzybów leśnych
Składniki
: 3 szklanki wody, 1 szklanka octu 10 proc., 1 łyżeczka soli,

1 łyżeczka cukru, pieprz w ziarnach, liść laurowy

Przygotowanie: zagotować zalewę z wody, octu, soli i cukru, pieprzu i liści laurowych.

Młode, zdrowe grzyby zagotować w osolonej wodzie. Odcedzić, przepłukać,

ponownie nalać do garnka wody, posolić ją, włożyć grzyby i gotować 20

minut. Odcedzić, przepłukać, ułożyć w słoiczkach, zalać zalewą octową i

gotować na małym ogniu 20-30 minut.

Anna Szymańska z Gubina

Czytaj też: Zaskakujące pomysły inwestora w Zbąszyniu

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska