Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorobek znanego tłumacza trafi na pogranicze

(beb)
Archiwum
Wczoraj na Viadrinie gościł znany tłumacz i popularyzator literatury polskiej Karl Dedecius. Powoływana obecnie na Viadrinie Fundacja "Archiwum Literackie Karla Dedeciusa“ przejmie wkrótce drugą część archiwum osobistego translatora.

Fundator przekaże uniwersytetowi również prawa autorskie do swojego dorobku literackiego, który obejmuje około dwustu publikacji książkowych. Fundacja będzie jednym ze współorganizatorów
konkursu o - przyznawaną co dwa lata - Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla tłumaczy polsko-niemieckich.

Dedecius nazywany jest pośrednikiem pomiędzy kulturami. Przez ponad sześćdziesiąt lat przekładał klasyków polskiej i rosyjskiej literatury na język niemiecki. W Darmstadt, gdzie mieszka, założył Niemiecki Instytut Kultury Polskiej.

Część spuścizny 92-letniego tłumacza trafiła już w 2001 roku do słubickiego Collegium Polonicum, gdzie wkrótce powstało Archiwum Karla Dedeciusa. Znalazło się m.in. 150 skoroszytów z listami od polskich i niemieckich pisarzy, przedstawicieli redakcji i uczelni, notatki i projekty tłumacza, medale, dyplomy i wyróżnienia za jego wkład w niemiecko-polskie pojednanie, 500 tomów różnych książek (liczne wydania z autografami i dedykacjami.

Nikt nie ma wątpliwości, że z pewnością miał on swój udział w Noblach dla Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. W Archiwum jest wiele śladów jego przyjaźni z polskimi pisarzami (m.in. pocztówki wysyłane do niego przez Szymborską, ze śmiesznymi rysunkami, które na nich domalowywała) .

Karl Dedecius urodził się w r. 1921 w Łodzi, był więźniem sowieckich łagrów, pracował na wysokich stanowiskach w jednym z niemieckich towarzystw ubezpieczeniowych, był wielokrotnie wyróżniany tytułem doktora honoris causa licznych uniwersytetów w Polsce i Niemczech. Przez ponad sześćdziesiąt lat przekładał klasyków polskiej i rosyjskiej literatury na język niemiecki. Wydał wiele prac teoretycznych z zakresu literaturoznawstwa krajów słowiańskich i teorii tłumaczenia.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska