Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotknąć sztuką nieba

Dariusz Brożek
Ewa Skrzek Bączkowska ma 30 lat, jest pedagogiem w SOSW w Międzyrzeczu. Od siedmiu lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi.
Ewa Skrzek Bączkowska ma 30 lat, jest pedagogiem w SOSW w Międzyrzeczu. Od siedmiu lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi. fot. Dariusz Brożek
Rozmowa z Ewą Skrzek-Bączkowską, lubuskim pełnomocnikiem Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

SIEDZIBA W MIĘDZYRZECZU

SIEDZIBA W MIĘDZYRZECZU

Siedziba Towarzystwa Pomocy Głuchoniemidomym znajduje się w internacie Specjalnego Ośrodku Szkolno-Wychowawczy przy ul. Pamiątkowej 17 w Międzyrzeczu. Nr tel. E. Skrzek-Bączkowskiej - 0 608 370 346. E-mail; [email protected].

- Czym się zajmujecie?- Wspieramy osoby, które mają jednocześnie problemy i ze słuchem i ze wzrokiem. Szacujemy, że w kraju jest nawet siedem tysięcy głuchoniewidomych. Na razie mamy około 30 podopiecznych. Przeważają mieszkańcy Międzyrzecza, gdzie powstał pierwszy w regionie klub zrzeszający osoby z wadami wzroku i słuchu oraz ich bliskich.

- Od kiedy działacie?- Towarzystwo działa od 1991 roku, ale lubuskie struktury dopiero się tworzą i na razie są jeszcze w powijakach. Mam nadzieję, że z czasem nasze kluby powstaną w innych miastach województwa. Zaczniemy od Zielonej Góry.

- Jak pomagacie głuchoniewidomym?- Pośredniczymy w załatwianiu turnusów rehabilitacyjnych i specjalistycznego sprzętu medycznego. Prowadzimy też indywidualne i grupowe zajęcia. A do tego planujemy plenery, rozmaite szkolenia i warsztaty, a także turnusy szkoleniowo-rehabilitacyjne. Chcemy pomagać naszym podopiecznym w specjalistycznych badaniach lekarskich i w forsowaniu życiowych barier. I będziemy szukać dla nich pracy. Na razie szukamy wolontariuszy, którzy jesienią wezmą udział w kursie na przewodników osób głuchoniewidomych. A już 14 czerwca planujemy festyn integracyjny nad jeziorem Głębokie pod Międzyrzeczem.

- Jaki będzie program?- Podczas koncertu "Dotknąć sztuką nieba" wystąpi międzyrzeczanka Karolina Szulga, która niedosłyszy i niedowidzi, ale mimo tego nagrała już kilka płyt ze swoimi utworami i wiele razy występowała na rozmaitych festiwalach. Uczestnicy zobaczą też obrazy niedowidzącego malarza Jerzego Godynia oraz wysłuchają recitalu poetyckiego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców.

- Skąd pomysł? - Jednym z naszych celów jest promowanie talentów i dokonań głuchoniewidomych, gdyż wielu z nich ma spore uzdolnienia i osiągnięcia artystyczne. Zajęcia muzyczne i plastyczne są dla nich wspaniałą formą terapii. A podczas występów przed publicznością nabierają wiary w siebie i swoje umiejętności, przełamują wewnętrzne bariery i kompleksy.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska