Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dragon-24. Żołnierze z Międzyrzecza zabrali ciężki sprzęt i ruszyli na poligon. Niesamowity widok, uważajcie na drogach! | ZDJĘCIA, FILM

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 12 lat
Nie tylko okolice poligonu żagańskiego są miejscem zgrupowania polskich i sojuszniczych wojsk, biorących udział w ćwiczeniach Dragon-24. Dziś (29 lutego) z Międzyrzecza wyruszyły kolumny wojskowych pojazdów. Żołnierze przemierzają setki kilometrów, aby w ostatnim tygodniu manewrów wziąć udział w działaniach ogniowych na poligonie w południowo-wschodniej oraz północno-wschodniej Polsce.

Spis treści

W czwartkowy poranek, 29 lutego, żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu wyruszyli na ćwiczenia Dragon-24. Kolumny, około 10 pojazdów jedna, ruszały co pół godziny, żeby nie blokować dróg publicznych. Widok był niesamowity.

Żołnierze z Międzyrzecza ruszyli na szkolenie Dragon-24

- Żołnierze 17. Brygady Zmechanizowanej oraz przydzielonej Słoweńskiej Komapanii Piechoty wyruszają na poligony, które są usytuowane w południowej i wschodniej Polsce. Tam z sojusznikami będą wykonywać różnorodne zadania taktyczne i ogniowe - wyjaśnia mjr Błażej Łukaszewski, szef zespołu prasowego dywizji. - Nie jest to pierwsze takie ćwiczenie dla żołnierzy z wielkopolskiej jednostki, natomiast jest to dla nich kolejne cenne doświadczenie, ponieważ będą wykonywać różnorodne zadania w trakcie ćwiczenia Dragon, które jest największym przedsięwzięciem szkoleniowym dla Wojska Polskiego w tym roku - podkreśla major.

Ćwiczenia Steafast Defender trwają od 22 stycznia do końca maja na obszarze od Atlantyku po wschodnią flankę NATO, w tym w Polsce i przybiorą formę scenariusza konfliktu z "przeciwnikiem porównywalnej wielkości". W ćwiczeniach bierze udział 90 tys. żołnierzy ze wszystkich państw Sojuszu oraz Szwecji, a także około 50 okrętów wojennych, 80 statków powietrznych i 1100 wozów bojowych.

Czytaj w temacie:

20 tys. żołnierzy i 3500 sztuk sprzętu z 10 państw NATO

W ramach manewrów NATO Polska organizuje narodowe ćwiczenia Dragon-24. Poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą w nim udział także żołnierze m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Albanii. Łącznie ćwiczyć będzie ok. 20 tys. żołnierzy i 3500 sztuk sprzętu z 10 państw NATO, w tym ok. 15 tys. polskich żołnierzy.

Żołnierze zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.

Zobacz więcej zdjęć

Kolumny wojskowe 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu wyruszyły na największe tegoroczne ćwiczenia - Dragon-24. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Dragon-24. Żołnierze z Międzyrzecza zabrali ciężki sprzęt i ...

- Ćwiczenie Dragon-24 będzie testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności - informuje DGRSZ.

11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej będzie jedną z głównych sił

Jak wskazano, spośród polskiej armii główne siły do udziału w ćwiczeniu wystawi 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie będą także żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Obrony terytorialnej. Ponadto w ćwiczenie zaangażują się stacjonujące w Polsce oddziały sojuszniczej, w tym z grupy bojowej NATO eFP.

- W Dragon-24 wezmą również udział elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej - podkreśla DGRSZ.

Jak poinformowano, ćwiczenie podzielone będzie na dwie zasadnicze fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej - w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w tzw. terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF).

Na drogach mnóstwo pojazdów wojskowych. Uważajcie!

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przypomina, że w związku z manewrami od połowy lutego na drogach niemal całego kraju odbywa się zwiększony ruch pojazdów wojskowych. Do końca maja pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Dowództwo Generalne oraz Sztab Generalny WP apelowały o szczególność ostrożność kierowców na drogach, a także niepublikowanie informacji nt. ruchów wojsk.

Nie róbcie zdjęć!

Przejazdy pojazdów wojskowych zawsze budzą spore zainteresowanie. Sztab Generalny zwraca się z apelem o ochronę danych i powstrzymanie się od publikowania informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych samolotów.

- Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – podkreślają wojskowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska