Droga Polaków do finałów

Po zdobyciu zwycięskiej bramki z Armenią w Kielcach, Maciej Żurawski (w środku) odbiera gratulacje od Przemysława Kaźmierczaka (z lewej) i Jacka Krzynówka fot. Paweł Siarkiewicz
By dostać się do Euro 2008, Polacy rozegrali 14 eliminacyjnych spotkań. Zanotowali w nich osiem zwycięstw, cztery remisy i dwie porażki.

Przypomnijmy sobie mecze biało-czerwonych.

2.09.2006, Bydgoszcz. Polska - Finlandia 1:3 (0:0). Garguła (90) - Litmanen (54, 76 - karny), Vayrynen (85).
Fatalny występ Polaków. Po meczu zdaniem kibiców i polskich mediów Beenhakker miał się pakować i wyjeżdżać z Polski.

6.09.2006, Warszawa. Polska - Serbia 1:1 (1:0). Matusiak (30) - Lazovic (71).
Znów straciliśmy cenne punkty, ale to był dobry mecz biało-czerwonych. Zwłaszcza w pierwszej połowie.

7.10.2006, Ałmaty. Kazachstan - Polska 0:1 (0:0). Smolarek (52).
Wygraną dał nam gol Smolarka ze "szpica''. Z tego meczu najlepiej zapamiętaliśmy... wymachiwanie rękami przez Lewandowskiego.

11.10.2006, Chorzów. Polska - Portugalia 2:1 (2:0). Smolarek (9, 18) - Nuno Gomes (90).
Najlepszy występ polskiej reprezentacji od 20 lat. Wicemistrz Europy i czwarty zespół świata był bezradny.

15.11.2006, Bruksela. Belgia - Polska 0:1 (0:1). Matusiak (19).
Nasz zespół wygrał po znakomitej akcji Matusiaka, który ośmieszył stopera Bayernu Monachium Daniela van Buytena.

24.03.2007, Warszawa. Polska - Azerbejdżan 5:0 (3:0). Bąk (2), Dudka (5), Łobodziński (33), Krzynówek (58), Kaźmierczak (83).
Już po pięciu minutach było wiadomo, że Polska wygra. Ten mecz był popisem Garguły, który zaliczył cztery asysty.

28.03.2007, Kielce. Polska - Armenia 1:0 (1:0). Żurawski (26).
Gola zdobył Żurawski, któremu kibice i dziennikarze liczyli minuty bez strzelonej bramki.

2.06.2007, Baku. Azerbejdżan - Polska 1:3 (1:0). Subasic (5) - Smolarek (63), Krzynówek 2 (66, 90).
Fatalna pierwsza połowa naszej drużyny. Zespół ożywiło wejście na boisko Łobodzińskiego i Saganowskiego, a bohaterem został Krzynówek.

6.06.2007, Erewań. Armenia - Polska 1:0 (0:0). Mchitarjan (65).
Mecz przegrany na własne życzenie. Gol padł z wolnego, gdy sygnalizujacy chęć zmiany Bąk bezsensownie sfaulował jednego z rywali.

8.06.2007, Lizbona. Portugalia - Polska 2:2 (0:1). Maniche (50), Ronaldo (74) - Lewandowski (44), Ricardo (87 - samobójcza).
Ach, jaka była radość, kiedy w 87 min Krzynówek mocno uderzył z 25 metrów, piłka odbiła się od słupka, potem od głowy bramkarza gospodarzy Ricardo i wpadła do siatki!

12.09.2007, Helsinki. Finlandia - Polska 0:0.
Polacy mogli równie dobrze ten mecz wygrać, jak i przegrać. Finowie nie triumfowali, bo na przeszkodzie stanął im Boruc.

13.10.2007, Warszawa. Polska - Kazachstan 3:1 (0:1). Smolarek (55, 64, 65) - Biakow (20).
Do przerwy sensacja. Na początku drugiej połowy na stadionie Legii zgasło światło. Kiedy po pół godzinie zespoły wróciły do gry, popis dał Ebi.

17.11.2007, Chorzów. Polska - Belgia 2:0 (1:0). Smolarek 2 (45, 50).
Przed tym meczem sytuacja była jasna - zwycięstwo da Polsce awans. Dwie kropki nad ,,i'' postawił Smolarek.

21.11.2007, Belgrad. Serbia - Polska 2:2 (0:1). Zigic (69), Lazovic (71) - Murawski (28), Matusiak (47).
Beenhakker dał wolne kilku podstawowym zawodnikom. "Rezerwiści'' spisali się bardzo dobrze i byli bliscy pokonania Serbów.