Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga młodość ratusza w Nowej Soli

Filip Pobihuszka 68 387 52 87 [email protected]
Ekipa remontowa ma jeszcze półtora miesiąca na dopieszczenie budynku ratusza.
Ekipa remontowa ma jeszcze półtora miesiąca na dopieszczenie budynku ratusza. fot. Filip Pobihuszka
Na wiosnę dwa wydziały starostwa, komunikacji i geodezji, przeprowadzą się do nowych siedzib, w odremontowanym, dawnym nowosolskim ratuszu. Prace przy budynku zostały podzielone między powiat i miasto.

Remont i przebudowa jednego z najstarszych budynków w mieście powoli dobiega końca. Dawny nowosolski ratusz nie tylko zyska nowe oblicze, ale zmieni się też jego dotychczasowa funkcja. Budynek jest własnością powiatu, toteż zostanie przeznaczony do celów administracyjnych. Funkcja ta była jednak przeszkodą w uzyskaniu unijnego dofinansowania w kwocie, która pokryłaby całość przewidzianych prac.

Pojawił się więc pomysł włączenia inwestycji do miejskiego projektu rewitalizacji. I tym sposobem elewacja i pokrycie dachowe sfinansowane zostaną dzięki dotacji z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a dobiegające końca prace wewnątrz ratusza powiat przeprowadził własnymi środkami.

Oczywiście każdy najdrobniejszy szczegół inwestycji przeprowadzany jest zgodnie z ustaleniami konserwatora zabytków. - Do remontowanego obecnie skrzydła "B" przeniesione zostaną dwa wydziały starostwa - mówi Elżbieta Wasik z wydziału inwestycji. - Na parterze ulokuje się wydział komunikacji, mieszczący się obecnie na ul. Arciszewskiego. Po przeprowadzce stary budynek najprawdopodobniej zostanie wystawiony na sprzedaż. Natomiast na pierwszym piętrze swoją siedzibę znajdzie wydział geodezji - tłumaczy E. Wasik.

Dodatkowo poddasze budynku ma posłużyć jako archiwum. Starostwo planuje też w przyszłości wyremontować wnętrze skrzydła "A", gdzie mógłby przeprowadzić się wydział społeczny. Łączny udział finansowy starostwa w tej inwestycji to 2,5 mln zł. - 30 kwietnia przypada termin zakończenia prac budowlanych. Do tego trzeba dodać jakieś dwa tygodnia na oddanie budynku do użytku - dodaje E. Wasik.

Prowadzone w dawnym urzędzie solnym prace miały też zaskakujący epizod. W lipcu ubiegłego roku, podczas wyburzania ścianki działowej budowlańcy natrafili na list w butelce z 28 października 1941 r., pozostawiony przez niemieckich urzędników. Pojawił się pomysł, by oprawiony dokument powiesić w miejscu, gdzie został znaleziony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska