Spis treści
Od 17 listopada br. wejdą w życie nowe przepisy obejmujące pracowników, wykonujących swoje obowiązki służbowe przy komputerze. Celem zapowiadanych zmian jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia rozmaitych chorób i dysfunkcji, a także poprawa warunków pracy.
Monitor stacjonarny dla pracownika - kto może dostać?
Pracownicy korzystający w pracy z laptopów zyskają wkrótce prawo do bezpłatnego doposażenia stanowiska w monitor ekranowy. Drugą możliwością będzie podstawka, która umożliwi ustawienie ekranu w sposób zgodny z wytycznymi BHP.
Co więcej, na życzenie pracownika szef będzie zobowiązany do użyczenia podnóżka, dodatkowej klawiatury, a także myszki. Według nowych przepisów osoby pracujące z dokumentami mogą natomiast wnioskować o przyznanie uchwytu na dokumenty z regulacją pochylenia i wysokości. Wymienione udogodnienia obejmują również pracowników zdalnych.
W rozporządzeniu podkreślono, że zmiany dotyczą osób, które korzystają z laptopów przez co najmniej 4 godziny dziennie. Co istotne, przekazany sprzęt to nie prezent, zatem nadal pozostanie własnością pracodawcy.
Refundacja soczewek kontaktowych - komu się należy?
Przed nowelizacją przepisów pracownik mógł wnioskować tylko o refundację okularów. Od 17 listopada możliwe będzie także ubieganie się o dofinansowanie soczewek kontaktowych.
Zwrot kosztów będzie przysługiwał osobom, które spełniają następujące warunki:
- zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
- praca przy monitorze przez co najmniej 4 godziny dziennie (dotyczy zarówno laptopów, jak i tabletów czy smartfonów),
- zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o potrzebie korzystania z soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych.
Aby odebrać pieniądze, wystarczy dostarczyć firmie fakturę za okulary czy soczewki, zaświadczenie od lekarza i ewentualnie wniosek o zwrot kosztów. Wysokość dofinansowania nie jest regulowana przepisami, jednak zwykle wynosi od 200 do 300 złotych.
Zmiana w warunkach miejsca pracy
Nowe przepisy określają także, jakie warunki będzie musiało spełniać miejsce pracy. Jak czytamy w rozporządzeniu, „stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy powinno być tak zaprojektowane, aby pracownik miał zapewnioną dostateczną przestrzeń pracy, umożliwiającą umieszczenie wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie w zasięgu kończyn górnych”.
- Należy ograniczyć olśnienie bezpośrednie od opraw, okien, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian albo jasnych płaszczyzn pomieszczenia oraz olśnienie odbiciowe od monitora ekranowego, w szczególności przez stosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych, instalowanie urządzeń eliminujących nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowisko pracy - wskazano w dokumencie.
Według rozporządzenia stanowisko pracy powinno spełniać określone przepisami wymagania, bez względu na to, czy korzysta z niego praktykant, stażysta albo pracownik. Od chwili wejścia przepisów w życie pracodawcy mają pół roku na dostosowanie się do nowych regulacji.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?