Dyrektor OSiR w Świebodzinie: "Zaczniemy długo oczekiwaną inwestycję". Sportowa machina rozpędza się coraz bardziej

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Jakub Pawłowski jest dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzinie.
Jakub Pawłowski jest dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzinie. OSiR Świebodzin/ archiwum prywatne
Jakub Pawłowski objął stanowiska dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzinie nieco ponad dwa lata temu. Rozmawiamy o zrealizowanych planach, założonych celach i wyzwaniach czekających ośrodek.

Jakby Pan podsumował dwa lata swojej pracy w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Świebodzinie?
To były dwa lata lata ciężkiej pracy, działalności na rzecz mieszkańców. Myślę, że parę założeń udało się zrealizować, jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych, i wierzę, że dynamika rozwoju ośrodka będzie coraz większa. Początek był bardzo trudny między innymi ze względu na pandemię, ale potem mogliśmy wrócić do normalnego funkcjonowania i wszystko weszło na odpowiednie tory, cała ta machina zaczęła się rozpędzać. Z kolei teraz nasze plany są weryfikowane przez wzrastające koszty funkcjonowania obiektów, ale podsumowując minione dwa lata, oceniam je bardzo pozytywnie. Na początku czasu wymagało rozeznanie się w sytuacji, poznanie funkcjonowanie ośrodka, a później już powoli, powoli zaczęliśmy wprowadzać zmiany żeby ośrodek funkcjonował tak, jak bym chciał żeby funkcjonował. Liczę na jeszcze szybszy rozwój, ale na wszystko potrzeba czasu. Minęły aż dwa lata, a jednocześnie tylko dwa lata.

Czytaj też:Rekordowa jesień Lechii Zielona Góra. „To efekt długoletniego planu”

Jakie założenia udało się osiągnąć, a jakie jeszcze wymagają pracy i czekają na realizację?
Na realizację czeka stadion i płyta główna, na które Urząd Miasta pozyskał środki zewnętrzne z Polskiego Ładu, zaplanowane na ten cel są również środki gminne. Planujemy na początku roku rozpisać przetargi, a w pierwszej połowie roku przystąpić do realizacji. Wreszcie zaczniemy inwestycję długo oczekiwaną przez wszystkich, zarówno przez nas, jak i przez mieszkańców. Poza tym kończymy oświetlenie treningowe na płycie bocznej boiska, zostało wykonane też nawodnienie płyty bocznej, a to między innymi dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych z Urzędu Marszałkowskiego. To są najważniejsze ostatnio zmiany. Ponadto realizujemy mniejsze zadania. Nasze obiekty nie są już nowe, borykamy się z różnymi problemami. Staramy się na bieżąco w ramach posiadanych środków finansowych modernizować infrastrukturę, na pierwszy rzut oka niewidoczną dla korzystających. Ponadto trzeba było dostosować wymogi hali sportowej do wymogów przeciwpożarowych, a basen do wymogów sanepidu. Utworzyliśmy sieć przeciwpożarową, zgodnie z przepisami stanęły hydranty i wymieniliśmy część drzwi na przeciwpożarowe, w kolejnych latach będziemy wymieniać kolejne.

Gdy obejmował Pan to stanowisko nieco ponad dwa lata temu, wymienił Pan stawiane sobie cele. Może mógłby Pan się odnieść do każdego z nich? Pierwszym była analiza administracyjno-kadrowa, której celem miało być podniesienie jakości usług i optymalizacja pracy OSiR.
Jesteśmy w trakcie zmian regulaminów dotyczących pracy administracyjnej, to jest taki cel realizowany na bieżąco. Rewolucji w tym zakresie nie planuję, ale staramy się żeby wszystkie usługi, które realizujemy były na coraz wyższym poziomie i podnosimy kwalifikacje pracowników.

Kolejny punkt to wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej pod kątem instalacji odnawialnych źródeł energii.
Przymierzaliśmy się do do OZE, ale niestety zmiany w prawie nam te plany wyhamowały. Zważając na naszą infrastrukturę takie zmiany nam się nie kalkulują. Chcielibyśmy w najbliższym czasie oszczędzić na energii z bieżącego źródła, montując specjalne urządzenia.

Zacieśnienie współpracy z klubami sportowymi i stowarzyszeniami działającymi na rzecz aktywności fizycznej przy organizacji imprez sportowych o charakterze regionalnym i wojewódzkim.
Tak, współpracujemy z klubami sportowymi, stowarzyszeniami, chociażby przy takich imprezach jak Świebodzińska Dziesiątka czy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sulechowie przy półmaratonie. Są też kluby, stowarzyszenia czy nawet osoby działające na rzecz świebodzińskiego sportu przy różnego rodzaju mniejszych imprezach. Przy wielu wydarzeniach funkcjonujemy jako organizator, współorganizator, czy po prostu pomagamy przy organizacji. Współpracujemy między innymi z klubami sportowymi, chociażby przy pozyskiwaniu środków na dostosowanie stadionu czy przy imprezach, między innymi klubami piłki ręcznej, judo, jiu-jitsu, boksu, piłki nożnej, próbujemy wyjść naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom.

Poprawa polityki informacyjnej i promocji ośrodka w środowisku lokalnym.
Zdecydowanie poprawiło się działanie naszej strony internetowej, choć zawsze znajdzie się coś do poprawki. Poza tym uruchomił się Facebook, który jest źródłem aktualności i informuje o bieżących sprawach na bieżąco. Umieszczamy tam wszelkiego rodzaju aktualności, co ma później odzwierciedlenie we frekwencji na kolejnych imprezach.

Dalej mamy nawiązanie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.
Dzięki pracy menedżera w ośrodku sportu - to jest stanowisko, które zostało utworzone przeze mnie - na wszelkiego rodzaju imprezach, które realizujemy, bardzo często pomagają nam lokalni przedsiębiorcy, między innymi wspierając nas poprzez sponsorowanie nagród, dzięki czemu te wydarzenia są atrakcyjniejsze. Tych mniejszych sponsorów jest cały szereg i dzięki nim możemy organizować te imprezy. Bardzo dziękujemy im za pomoc i współpracę, zwłaszcza w tych coraz trudniejszych czasach.

Analiza księgowo-finansowa i przygotowanie ewentualnej restrukturyzacji ośrodka.
Obecne czasy mocno zmieniły oblicze funkcjonowania ośrodka. Analiza księgowo-finansowa została wykonana, ale wzrastające koszty funkcjonowania w ostatnim roku nieco przystopowały restrukturyzację finansową. To jest temat nieco odsunięty w czasie, ale docelowo myślę, że taką restrukturyzację będzie trzeba przeprowadzić.

A co z modernizacją?
Wreszcie się doczekamy modernizacji głównej płyty stadionu. Powstanie taka z prawdziwego zdarzenia, bo jesteśmy chyba jedynym obiektem w okolicy, który ma jeszcze bieżnię tak zwaną ceglastą, a nie tartanową. Cała wewnętrzna część stadionu, od trybun, będzie zmodernizowana i przystosowana do lekkoatletyki, zostanie również oświetlona, z tym, że nie będzie to oświetlenie stricte treningowe , tylko jak ja je nazywam, tylko oświetlenie miejsko-parkowe, to znaczy pozwalające na to żeby spokojnie pobiegać wieczorami, ale nie da się przy tym grać, ta część stadionu nie będzie do tego przystosowana. Na drugiej płycie boiska zrobiliśmy oświetlenie i nawodnienie, chcielibyśmy tam jeszcze w pierwszej połowie kolejnego roku przeprowadzić regenerację na bieżni, zabiegi związane z wyrównaniem nawierzchni, tak żeby to boisko zostało już kompleksowo zrobione.

Kolejny cel - dostosowanie oferty ośrodka do aktualnych potrzeb społecznych, pozyskiwanie informacji zwrotnej od mieszkańców o potrzebach sportowo-rekreacyjnych.
Co do dostosowania oferty, przede wszystkim postawiliśmy na rozwój aktywności fizycznej mieszkańców, nie tylko w postaci imprez sportowych, ale zaproponowaliśmy chociażby zajęcia biegowe, pierwszy raz w tym roku odbyła się impreza rowerowa MTB, są też zajęcia na hali sportowej, w tym otwarte zajęcia, co oznacza, że otworzyliśmy obiekt dla mieszkańców. Każdy w niedzielne popołudnie może korzystać z hali, przyjść z dzieckiem, pograć, nie wiąże to absolutnie z żadnymi opłatami. Organizujemy turniej koszykówki, zmieniamy nieco formę turnieju piłki nożnej, który od ponad 20 lat odbywa się w Świebodzinie, poza tym w przyszłym roku chcielibyśmy również zorganizować turniej siatkówki, ponadto odbywają się imprezy jiu-jitsu, judo i inne organizowane z pomocą świebodzińskich klubów. Co więcej, zaczęliśmy się skupiać na mniejszych imprezach, które nie wymagają aż takiego dużego nakładu finansowego, ale są fajne dla mieszkańców, typu piknik sportowy na plaży, turniej w warcaby, konkurs samolotów z papieru, w okresie pandemicznym konkurs z wiedzy sportowej na Facebooku. Myślę, że w przyszłości też poza kilkoma imprezami sztandarowymi, raczej będziemy starali się organizować mniejsze wydarzenia stricte dla mieszkańców, które sprawią satysfakcję lokalnej społeczności. Zacieśniliśmy współpracę ze Świebodzińskim Domem Kultury, Biblioteką Publiczną, Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Muzeum Regionalnym przy organizacji imprez nie tylko sportowych, ale również kulturalnych, jak Dni Seniora, Dzień Dziecka czy Dni Świebodzina. Staramy się również organizować różne zajęcia dla seniorów w ciągu roku, jak Senioriada, przeprowadziliśmy też po raz pierwszy imprezę łączącą pokolenia, czyli seniorów i dzieci. A z kolei dla młodzieży wydarzenie w skateparku, czyli warsztaty z jazdy na hulajnodze i BMX-ie. Ponadto nawiązaliśmy współpracę z ośrodkami w Międzyrzeczu i w Sulechowie, w efekcie organizujemy wspólne wydarzenia, chociażby cykl biegów "3 Dyszki", w Świebodzinie jest to Świebodzińska Dziesiątka. Organizujemy też rywalizację polegającą na tym, że mieszkańcy na stadionach w tym samym czasie, ale w swoich miejscowościach, biegają i kończą zmagania również o tej samej porze. Później podsumowujemy wyniki i je porównujemy. Podobne zawody organizujemy na basenach, w tym przypadku liczyliśmy długości basenu przepłynięte przez mieszkańców w określonym czasie. Być może poszerzymy tę współpracę jeszcze o kolejne ośrodki, rozmawiamy z dyrektorem z Wolsztyna, z Krosna, może uda się do tego dołączyć Nową Sól, jesteśmy otwarci.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. MOSiR, kryte boisko piłkarskie

Dwa ostatnie punkty są powiązane z tym, o czym teraz mówiliśmy - organizacja sportowej rywalizacji międzyszkolnej na poziomie lokalnym i popularyzacja aktywności fizycznej poprzez organizacją imprez i eventów sportowo rekreacyjnych. Uzupełnijmy jeszcze informacje dotyczące rywalizacji międzyszkolnej, czy ona istnieje, a jeśli tak, jak funkcjonuje?
Tak, istnieje rywalizacja międzyszkolna w ramach Szkolnego Związku Sportowego. W tym roku usystemalizowaliśmy strukturę, za organizację jakich zajęć na poziomie powiatowym ośrodek będzie odpowiadał. Do tej pory nie było to uregulowane, ktoś przychodził, prosił o organizację w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży, w ramach konkretnej dyscypliny jakiejś rywalizacji i tak było robione. Od teraz we wrześniu będziemy ustalać, za jakie konkretne dyscypliny w danym roku odpowiadamy i te zajęcia na poziomie powiatowym organizujemy.

Omówiliśmy wszystkie cele. Chciałabym jeszcze dopytać, jak OSiR może wspierać i czy planuje wsparcie rozwoju sportu wyczynowego, w tym lekkoatletyki, piłki nożnej i piłki ręcznej?
Sportem wyczynowym zajmują się kluby sportowe, my jako Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępniamy obiekty dla tych klubów. Jeśli chodzi o piłkę ręczną to już chyba wykorzystaliśmy obecnie maksimum naszych możliwości w postaci udostępniania hali sportowej dla piłkarzy ręcznych czy piłkarki ręczne w różnych kategoriach wiekowych, staramy się zadbać o jak najlepsze warunki do treningów. Odnosząc się do piłki nożnej, baza sportowa na stadionie cały czas się poprawia. A lekkoatletyka czeka na modernizację stadionu. Niestety w Świebodzinie nie ma żadnego klubu sportowego lekkoatletycznego w zakresie wyczynowym, a my jako ośrodek sportu klubów sportowych nie zakładamy. Coś się zaczyna w tym zakresie zmieniać, klub sportowy Herosi lekkoatletykę odnawia, korzysta z naszych obiektów, korzysta też z obiektów szkolnych. Gdy skończymy modernizację stadionu, udostępnimy bazę, tak żeby mogli korzystać jak najwięcej.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Z Gwiazdami - Marcin Możdżonek - zajawka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie