Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dyrektor PUP w Świebodzinie odwołana. Za opieszałość w załatwianiu wniosków przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Powiatowy Urząd Pracy przyspieszył rozpatrywanie wniosków
Powiatowy Urząd Pracy przyspieszył rozpatrywanie wniosków Google Maps
Starosta odwołał ze stanowiska dyrektorkę Powiatowego Urzędu Pracy w Świebodzinie. Za opieszałość w realizacji wniosków przedsiębiorców o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Z 9 mln złotych, które ma przyznane Świebodzin, do połowy maja uruchomione zostały zaledwie 2 miliony.

Za odwołaną Małgorzatą Grala ujął się w poniedziałek (26 maja) na sesji rady powiatu radny Mieczysław Czepukowicz, uzasadniając problemy w rozpatrywaniu wniosków kilkutygodniowa awarią klimatyzacji w PUP co, zdaniem radnego, miało uniemożliwiać pracę serwerowi. - Decyzja o odwołaniu pani dyrektor była zbyt pochodna, powinniśmy ją wysłuchać – uważa radny.

Z kolei starosta jasno określił przyczynę odwołania szefowej pośredniaka. – Powodem odwołania dyrektorki PUP była opieszałość w realizacji zadań tarczy antykryzysowej – stwierdził Zbigniew Szumski.

Starosta przypomniał radnym, ze otrzymali materiał z lubuskiego urzędu wojewódzkiego, który w kilku odstępach czasu jasno obrazuje rezultaty wykonania zadań tarczy. Powiat świebodziński był w tym zestawieniu na szarym końcu. Kiedy średnia wojewódzka wynosiła 28 proc, nasz powiat zrealizował ledwie nieco ponad 6 proc.

Najwięcej niezadowolenia wywoływały niezrealizowane wnioski o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, których złożono 1.970 (do 7 maja 1.800). - Przez miesiąc wnioski spływały i nic się nie działo – zaznacza starosta. Dodaje, ze już 7 maja została podjęta pierwsza interwencja zarządu powiatu dotyczyła przyspieszeniea prac PUP. – Poprosiliśmy o skierowanie dodatkowych osób, podzielenie inaczej pracy, wydłużenie jej godzin, także na soboty. Zadeklarowaliśmy wsparcie finansowe, mimo przewidzianego rządowego, na wynagrodzenia dodatkowe. Efekty było od razu widać – podkreśla starosta.

22. maja PUP miał zrealizowanych już ponad 46 proc. zrealizowanych wniosków. Obecnie ponad 60 %. Wprowadzono nadgodziny, pracownicy pracują od 6 do 17 oraz w soboty od 6 do 10.

Starosta tłumaczy, że zarząd próbował dochodzić do tego, jakie są problemy. – Uzyskiwaliśmy odpowiedź, że wnioski są ręcznie wprowadzane do komputera, system się zawiesza i jest za mało etatów. Kwestia awarii klimatyzacji nawet nie była podejmowana. To problem drugorzędny, pojawił się na koniec – mówi Z. Szumski.

Na dzisiaj zaległości są nie do odrobienia. - Niezadowolenie przedsiębiorców jest bardzo duże, te pieniądze są wypłacane z opóźnieniem, a miały zadziałać szybko i być wsparciem w tym przełomowym momencie dla naszej gospodarki, natomiast w powiecie świebodzińskim takim wsparciem nie są – przyznaje Z Szumski.

Starosta dodaje, że na dodatek były liczne skargi, że w PUP trudno się o cokolwiek dowiedzieć, czy wniosek jest dobrze napisany czy źle, lub czy będzie rozpatrywany czy nie. - Na zarządzie dostawaliśmy informacje, że generalnie to jest wina przedsiębiorców, że te wnioski PUP tak długo rozpatruje, bo nie odbierają telefonów i nie są zainteresowani postępem prac. Taka argumentacja jest dla mnie nie do zaakceptowania – podsumowuje starosta.

Wszelkie pełnomocnictwa do pełnienia funkcji dyrektora PUP ma dotychczasowy zastępca Justyna Piwecka. Starosta ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora, który ma się rozstrzygnąć 5 czerwca.

Powiatowe urzędy pracy oferują pracodawcom i przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej Covid-19 niskoprocentowe pożyczki dla mikroprzesiębiorców, dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne, a także pożyczki dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenie działalności gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska