Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rusza remont Pałacu Książecego i budowa krytej pływalni w Żaganiu

Tomasz Hucał [email protected]
W czwartek Jerzy Czapracki (z prawej) z Pałacu Książęcego i Dariusz Paprzycki z Budimeksu podpisali umowę na budowę basenu. Prace ruszają dzisiaj (fot. Tomasz Hucał)
W czwartek Jerzy Czapracki (z prawej) z Pałacu Książęcego i Dariusz Paprzycki z Budimeksu podpisali umowę na budowę basenu. Prace ruszają dzisiaj (fot. Tomasz Hucał)
Ponad 43 miliony złotych będzie kosztowała budowa kompleksu rekreacyjno - sportowego przy ul. Kochanowskiego oraz remont Pałacu Książęcego. Spora część tej kwoty to unijna dotacja. Prace budowlane zaczynają się już dziś.

Zacznijmy od Pałacu. Na ten cel przeznaczono 12,45 mln zł. Blisko 60 procent tej kwoty - 7,38 mln - to dotacja unijna. Za te pieniądze wyremontowane zostanie wschodnie skrzydło Pałacu, wymieniony cały dach, a także większość stolarki okiennej. - Na remont tego miejskiego serca czekaliśmy 20 lat - podkreślał podczas czwartkowego podpisania umowy z wykonawcą burmistrz Sławomir Kowal.

Wymienią cały dach

Remont wykona firma niezwykle doświadczona w branży zabytkowej. - Mamy na swoim koncie remonty i modernizacje m. in. zamku w Kliczkowie, opery wrocławskiej, teraz kończymy krakowskie Sukiennice. To ewenement, że wrocławska firma wygrała przetarg w Krakowie - mówiła prezes firmy Integer SA Magdalena Piasecka-Ludwin.

Pierwsze prace przy wschodnim skrzydle Pałacu, dachu i oknach już w tym tygodniu. - Dajemy do tych prac swoich najlepszych ludzi i zabieramy się do prac, jak tylko szybko się da. O ile pogoda nam pozwoli - zapowiada pani prezes, której firma ma termin na zakończenie inwestycji do 30 listopada przyszłego roku.

Przy okazji modernizacji żagańskiego zabytku ważna informacja dla szukających pracy. - Mam prośbę do firmy, aby pamiętała o naszych bezrobotnych - - mówił na czwartkowym spotkaniu burmistrz.

- Oczywiście. Zatrudnianie miejscowych pracowników jest korzystne dla obu stron - odpowiedziała prezes Piasecka-Ludwin, deklarując współpracę z żagańskim urzędem pracy.

Remont Pałacu oznacza utrudnienia w jego funkcjonowaniu. Już niedługo ze wschodniego skrzydła znikną m. in. biura urzędu miejskiego. - Mamy do wykorzystania pomieszczenia przy ul. Jana Pawła II, także mieszkańcy nie odczują tych trudności - zapewnia rzecznik żagańskiego magistratu Paweł Lichtański, dodając, że poinformuje o dokładnym terminie i miejscu przeprowadzki.

Czytaj też: Duże inwestycje w Żaganiu wstrzymane z powodu oprotestowanych przetargów

Basen, tartan i kręgielnia

A teraz czas na droższą inwestycję. Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Kochanowskiego pochłonie 31,1 mln zł. Tu dofinansowanie unijne wynosi 12,7 mln (blisko 50 procent). Resztę musi wyłożyć spółka Pałac Książęcym, która jest inwestorem w imieniu urzędu miejskiego. Jak już pisaliśmy w piątkowej "GL” kolejny termin rozstrzygnięcia przetargu na kredyt dla spółki - 19 października.

Brak kredytu nie przeszkodził w podpisaniu w czwartek umowy z wykonawcą - firmą Budimex Dromex. - Gdybyśmy nie mieli zabezpieczenia finansowego, nie byłoby tego spotkania i podpisania umowy - zapewniał w czwartek prezes żagańskiej spółki Jerzy Czapracki. - Mamy zainteresowane banki, tylko potrzebują czasu na swoje procedury, stąd ta zmiana terminu - wyjaśniał.

Kompleks przy ul. Kochanowskiego ma być naprawdę imponujący. Do istniejącej już hali dobudowana zostanie kryta pływalnia, kręgielnia, korty tenisowe, sztuczna płyta piłkarska. Powstanie także tartanowa bieżnia oraz nowe trybuny na stadionie. Wszystko oświetlone i nagłośnione. Obok stanie hotelik dla sportowców. Przy okazji ten inwestycji pojawiają się głosy, że miasta na to nie stać. - Nie stać nas na basen to prawda. Dlatego budujemy cały kompleks. Jest ona tak zaplanowany, żeby mógł się bilansować - zapewnia burmistrz Kowal i mówi o możliwości organizowania w Żaganiu zgrupowań sportowych klubów polskich, a nawet zagranicznych.

Co ciekawe termin realizacji kompleksu sportowego to także 30 listopada przyszłego roku. - Od poniedziałku zabieramy się do pracy - zapowiada Dariusz Paprzycki, dyrektor oddziału zachód firmy Budimex Dromex.

Czytaj też: Czy Żagań powinien budować basen

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska