Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja ekologiczna. Dlaczego jest tak ważna?

EDUKACJA EKOLOGICZNA
Postępujące zmiany klimatyczne wpływają na środowisko naturalne i dotyczą każdego z nas. Wiąże się to z coraz większą potrzebą edukacji w zakresie ekologii i dbałości o dary, jakie dała nam natura, bo te są nam niezbędne do życia. Choć w kwestii ochrony środowiska wiemy coraz więcej, to jednak wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia.

To pierwszy krok ku lepszej przyszłości

Edukacja ekologiczna to jedno z podstawowych narzędzi w rozwoju świadomości ekologicznej. Dzięki niej możliwe jest kształcenie i wychowywanie społeczeństwa w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego. A przecież to właśnie od troski o nasze najbliższe otoczenie zależeć będzie nie tylko nasze zdrowie i życie, ale również przyszłych pokoleń. Dzięki szeroko zakrojonym akcjom, a także promowaniu ekologicznego stylu życia coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że nasze działania mogą budować i wspierać środowisko naturalne. Wiemy również, w jaki sposób wpływamy na jego degradację i niszczenie.

Celem jest zmiana postaw i zachowań

Jedną z inicjatyw, która ma na celu podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze "Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej". Dotyczy on kliku zakresów tematycznych:

  • Czyste powietrze i przeciwdziałanie emisjom - zanieczyszczone powietrze nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Choć smogu nie da się wyeliminować z dnia na dzień, bo jest to długi i pracochłonny proces, to na szczęście wiemy o nim coraz więcej i możemy się przed nim bronić. Zmniejszyć emisję szkodliwych zanieczyszczeń powietrza i ich negatywny wpływ na nasze zdrowie może wymiana starych pieców na nowe, bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska. Tu z pomocą przychodzi program "Czyste Powietrze", dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie nie tylko na wymianę pieca, ale także kompleksowe ocieplenie domu jednorodzinnego czy wymianę stolarki okiennej.

  • Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna - efektywnością energetyczną nazywamy stopień przygotowania budynku do zapewnienia użytkownikom komfortu przy możliwie najniższym zużyciu energii. Pierwszym krokiem do zwiększenia energooszczędności domu jest wykonanie jego audytu energetycznego. W obniżeniu kosztów ogrzewania, które często pochłaniają znaczną część domowego budżetu, pomocna może okazać się także termomodernizacja. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej domu jest natomiast zastosowanie paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na obniżenie rachunków za prąd, uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, a ponadto są przyjazne dla środowiska.

  • Niskoemisyjny transport - transport jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych. Pojazdy spalinowe są odpowiedzialne za emisję szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, takich jak dwutlenek azotu, pyły i tlenki siarki, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko. Tu w kontrze stają pojazdy elektryczne lub napędzane wodorowo emitujące znacznie mniej niebezpiecznych substancji, przyczyniając się tym samym do ograniczenia efektu cieplarnianego oraz poprawy jakości powietrza.

Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze ma na celu szeroko rozumianą edukację ekologiczną. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • Kształtowanie postaw proekologicznych wszystkich grup społecznych, wiekowych i zawodowych.
  • Podniesienie świadomości, zmiana postaw i zachowań społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży
  • Polepszenie dostępu do informacji o stanie środowiska
  • Zwiększenie akceptacji społecznej dla realizacji niezbędnych inwestycji
  • Uzyskanie akceptacji dla wdrażania programów służących ochronie środowiska

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Na rozpoczęcie nauki o proekologicznych postawach i potrzebie ich praktykowania nigdy nie jest za wcześnie. Uświadamianie najmłodszych o wpływie naszych działań na środowisko uczy ich odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne. Wiedzę teoretyczną warto uzupełniać codzienną praktyką. Tu z pomocą przychodzi projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach. Dzięki niemu uczniowie lubuskich placówek zyskują przyjazne miejsca do nauki z zakresu odnawialnych źródeł energii i przedmiotów przyrodniczych takich, jak przyroda, biologia i geografia.

Tu dzieci i młodzież uczą się, jak być eko

Ekopracownia to miejsce, gdzie uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze i kształtować proekologiczne zachowania. Sale są wyposażone w różnorodne pomoce dydaktyczne. Uczniowie mogą tu eksperymentować i przeprowadzać doświadczenia, a także uczyć się z wykorzystaniem nowoczesnej tablicy interaktywnej. W naszym regionie takie ekopracownie powstały już między innymi w Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze, Szkole Podstawowej nr 2 w Sulechowie, Zespole Szkół w Rzepinie czy w III Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym "GL w czwartek 30 listopada 2023 r.

Edukacja ekologiczna. Dlaczego jest tak ważna?
Edukacja ekologiczna. Dlaczego jest tak ważna?
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska