Umowa projektowa ws. elektrowni jądrowej w Polsce
Umowę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce podpisano w środę w Warszawie podczas uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego.
Dokument podpisali: prezes PEJ Mateusz Berger, prezes Westinghouse Patrick Fragman oraz John Howanitz z firmy Bechtel.
Premier Mateusz Morawiecki o energetyce jądrowej
Szef rządu uczestniczy w Warszawie w uroczystości podpisania umowy projektowej pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Morawiecki podkreślił, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie budowana z najlepszymi amerykańskimi firmami, które w tej dziedzinie mają ogromne doświadczenie.
– Tak, jak wiek XX należał do węgla i ropy, tak wiek XXI należy do atomu – zaznaczył.
Szef rządu: Energetyka jądrowa czystym i stabilnym źródłem energii
Premier dodał, że Polska „nie może ryzykować stabilności systemu energetycznego, stabilności całej naszej gospodarki w oparciu o niestabilne źródła energii”.
– Jedynym czystym stabilnym źródłem energii, które jest sprawdzone technologicznie i zweryfikowane co do bezpieczeństwa, jest waśnie energetyka jądrowa, która ma dziś swój wielki dzień – dodał.
Szef rządu zwrócił uwagę, że w czasach zawirowań geopolitycznych współpraca z Amerykanami przy zbudowaniu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma znaczenie fundamentalne.
Ambasador USA gratuluje premierowi
– Dzisiaj stawiamy bardzo ważny krok w realizacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej – podkreślił ambasador Stanów Zjednoczonych.
Zwrócił uwagę, że projekty nuklearne są skomplikowane, nie można ich budować z dnia na dzień – „obejmują mnóstwo planowania, zaangażowania i ciężkiej pracy” – zaznaczył.
Brzezinski pogratulował polskiemu rządowi i firmom projektowym, że „pozostały skoncentrowane na tym wysiłku i osiągnęliśmy ten ważny punkt”.
– Nie doszlibyśmy do tego punktu bez pańskiej stałej pracy i zaangażowania – powiedział Brzezinski, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego.
Z kolei szef polskiego rządu podkreślił, że Polska opiera swoje bezpieczeństwo na trzech filarach: bezpieczeństwie energetycznym, bliskości i współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi i bezpieczeństwie militarnym.
– We wszystkich tych trzech wymiarach, Polska i Stany Zjednoczone współpracują ze sobą ręka w rękę – zaznaczył premier.
Co przewiduje umowa?
Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.
Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?