Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci i renciści z Krosna! To dla Was te zajęcia!

Leszek Kalinowski
Wojciech Brodziński. Krośnianin od urodzenia, pracuje w miejskiej bibliotece, gra na klawiszach, działacz kultury, społecznik.
Wojciech Brodziński. Krośnianin od urodzenia, pracuje w miejskiej bibliotece, gra na klawiszach, działacz kultury, społecznik. fot. Mariusz Kapała
Rozmowa z Wojciechem Brodzińskim, jednym z inicjatorów powołania w Krośnie Odrz. Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

b>- Skąd pomysł, by w Krośnie zorganizować UTW?
- Pomysł pojawił się już dawno w Forum Samorządowym Andrzeja Chinalskiego Bo takie są potrzeby. Byłem w Zielonej Górze, gdzie prężnie od lat działa i ciągle się rozwija UTW. Chciałem w Krośnie utworzyć filię, ale prezeska Zofia Banaszak przekonała mnie, że lepszym rozwiązaniem jest utworzenie samodzielnego uniwersytetu.

- Dlaczego lepiej być samodzielnym?
- Łatwiej jest funkcjonować, gdy nie jest się od kogoś zależnym. Przede wszystkim jednak chodzi o pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz, z urzędu marszałkowskiego, czy funduszy unijnych. Te argumenty nas przekonały i sami tworzymy w Krośnie UTW.

- Dacie radę?
- Jestem tego pewny, tym bardziej że atmosfera jest bardzo przyjazna. Pomoc obiecuje UTW w Zielonej Górze, burmistrz, urząd marszałkowski. W pracę chce się zaangażować wielu krośnian.

- Czy dużo osób chce się zapisać na zajęcia?
- Wiedzieliśmy, że dużo osób będzie zainteresowanych, ale że aż tylu, to się nie spodziewaliśmy. Ogłoszenia pojawiły się w kościołach, w ,,GL", odzew jest ogromny. Nie nadążam już z drukowaniem statutu i kart zgłoszeń.

- By zapisać się do zielonogórskiego UTW, trzeba mieć wyższe lub średnie wykształcenie. Jakie warunki stawia swoim studentom krośnieńska uczelnia?
- Naszego UTW nie można porównywać z zielonogórskim. Mamy inne warunki, inne możliwości. Nie stawiamy takiej poprzeczki, jaka jest w Zielonej Górze. Przyjmujemy wszystkich chętnych emerytów, rencistów, a także - w wyjątkowych sytuacjach - osoby w wieku produkcyjnym.

- Studenci będą płacić składki?
- Po zarejestrowaniu się w Krajowym Rejestrze Sądowym, walne zgromadzenie ustali wysokość składki. Ale na pewno nie będzie ona wynosić tyle, ile w Zielonej Górze. Tam słuchacze płacą 50 zł na semestr. Dla nas może być to za dużo. Miasto deklaruje, że zapłaci połowę składki. Poza tym burmistrz obiecał pomoc w znalezieniu lokalu i rozkręceniu działalności.

- Gdzie będzie siedziba UTW?
- Trwają w tej chwili na ten temat rozmowy z miastem. Myślę, że będzie ona w górnej części miasta, bo tak chce większość osób, które się do nas zgłaszają. Tłumaczą, że trudno byłoby im chodzić po schodach… Ale do wykładów, zajęć będziemy korzystać też z sali tysiąclecia w urzędzie, biblioteki, klubu garnizonowego, warsztatów terapii zajęciowej czy OSiR-u.

- Na jakie zajęcia mogą liczyć słuchacze?
- Chcemy stworzyć jak najszerszą ofertę. Powstaną różne sekcje, nauki angielskiego, niemieckiego, matematyczna, historyczna, geograficzna. Będą ćwiczenia fittnes i wiele innych. Zapisało się już 15 emerytowanych nauczycieli, którzy mogą stać się potencjalnymi wykładowcami. Nie brakuje u nas ciekawych ludzi. Ale będą też przyjeżdżać profesorowie z Zielonej Góry.

- Kiedy rozpocznie się dla krośnieńskiego UTW rok akademicki?
- Chcemy, by zajęcia rozpoczęły się z początkiem marca.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska