Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury górnicze

Stefan Cieśla
Górnicy mogą przechodzić na emerytury na kilka różnych sposobów.

DŁUŻSZY ROK

DŁUŻSZY ROK

W górnictwie rok każdy rok pracy pod ziemią liczy się do stażu emerytalnego w wymiarze półtora krotnym. Dotyczy to także m.in. drużyn ratowniczych i pracowników dozoru, pracujących pod ziemią. Tak przeliczony staż pracy nie może przekroczyć 15 lat.

DOSTANIE EMERYTURĘ
Pan Bogdan ma 60 lat i chce przejść na wcześniejszą emeryturę górniczą. Ma dwudziestopięcioletni okres ubezpieczeniowy. Nie ma wymaganego stażu pracy górniczej, ma jednak potwierdzenie 10 lat pracy w kopalni pod ziemią. To wystarczy, aby obniżyć mu wiek emerytalny o pięć lat. Tak więc po ukończeniu 60 lat pan Bogdan dostanie emeryturę.

Ustawa emerytalna obowiązująca od 1 stycznia br. przewiduje, że górnicy dołowi mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek, po przepracowaniu 25 lat pod ziemią. Nie muszą rozwiązywać umowy o pracę. Nowy przepis obejmuje górników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Prawo do wcześniejszej emerytury rozszerzono również na górników urodzonych po 31 grudnia 1968 r.

Wcześniejsza emerytura dla górników urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.

Górnik urodzony przed 1949 r. może przejść na emeryturę, jeśli:

  • ukończy 55 lat

  • udowodni 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej i zaliczanymi do pracy górniczej, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej pod ziemią lub w kopalniach siarki i węgla brunatnego

    albo

  • ukończy 50 lat
  • udowodni 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej i zaliczanymi do pracy górniczej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej pod ziemią lub w kopalniach siarki czy węgla brunatnego.

    .

    Górnicy którzy nie spełniają tych wymogów, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę jeśli:

  • mają 20 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) okres składkowy

  • w ramach tego stażu mają co najmniej pięć lat pracy górniczej, wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu, albo w kopalniach siarki i węgla brunatnego.

    Podstawowy wiek emerytalny obniża się wtedy o sześć miesięcy za każdy rok takiej pracy, nie więcej jednak, niż o 15 lat.

    Wcześniejsza emerytura dla górników urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

    Górnicy urodzeni w latach 1949-68 również mogą przechodzić na emeryturę na starych zasadach, jeśli warunki jej otrzymania, wymagane dla osób urodzonych przed 1949 r. spełnią do końca 2008 r. Umowę o pracę mogą rozwiązać później, po osiągnięciu wieku emerytalnego. Mogą też przechodzić w obniżonym wieku na emeryturę nie górniczą, tylko z tytułu wykonywania pracy górniczej, pod warunkiem

  • udowodnienia 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych oraz

  • 5 lat pracy pod ziemią lub w kopalni siarki czy węgla brunatnego.

    Nie mogą jednak należeć do otwartego funduszu emerytalnego, muszą też rozwiązać umowę o pracę, choć niekoniecznie do końca 2008 r. Jeśli spełnią te warunki, wiek emerytalny obniżony im zostanie o sześć miesięcy za każdy rok pracy górniczej.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska