Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury pomostowe będą tylko dla wybranych

Redakcja
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Od przyszłego roku wcześniejsze emerytury zastąpione zostaną tzw. pomostowymi.

Pani Stanisława z Gorzowa Wlkp. jest pielęgniarką na oddziale intensywnej opieki medycznej. W przyszłym roku kończy 55 lat i chce odejść na emeryturę. Ma szansę na pomostówkę, bo personel oiom-ów jest w wykazie prac o szczególnym charakterze.

Resort pracy ciągle pracuje nad ustawą o emeryturach pomostowych. Ale nie trafiła ona jeszcze pod obrady rządu i przyszłoroczny termin jej wejścia w życie ciągle stoi pod znakiem zapytania. Dlatego znane są tylko ogólne założenia emerytalnej reformy. Jeśli Sejm nie uchwali jej w tym roku, pomostówki wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r. Wtedy w przyszłym roku obowiązywać będą obecne zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Tylko z wykazu
Na pomostówkę możesz liczyć jeśli urodziłeś się między 1949 i 1968 r. oraz jeśli pracowałeś i nadal pracujesz w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Jakie to są zawody i prace - pisaliśmy we wtorek. Przygotowywana przez rząd lista zawiera na razie 40 grup zawodowych i nie jest ostateczna. Pod groźbą strajku rząd niedawno rozszerzył z dwóch do 28 pozycji listę zawodów na kolei, uprawniających do pomostówek. Tylko znalezienie się na takiej liście, upoważni cię do ubiegania się o emeryturę pomostową. Wykazy te co pięć lat mają być weryfikowane i eksperci medycyny pracy oceniać będą, jakie prace do wykazu dopisać, a jakie skreślić. Ocenia się, że w stosunku do obecnie obowiązujących list zawodów uprzywilejowanych, prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę straci 60 grup zawodowych.

Tylko na pięć lat

Emerytury pomostowe będą wypłacane między twoim odejściem z pracy, a uzyskaniem ustawowego wieku emerytalnego. Kobiety będą mogły odejść na pomostówkę po ukończeniu 55 lat, mężczyźni 60 lat. Ale np. w stosunku do nauczycieli przewiduje się inne zasady i nauczyciele ze szkół specjalnych, poprawczaków i zakładów karnych będą mogli odejść w wieku 50 lat i po 25 latach pracy. Nauczyciele walczą jednak, aby zasadę tę rozciągnąć na wszystkie szkoły. Na emeryturze pomostowej nie będziesz mógł dorabiać w swoim zawodzie. Gdy minie pięcioletni okres pobierania pomostówki, obowiązkowo będziesz musiał przejść na zwykłą emeryturę.

Ile pomostówki

Dokładne rachunki trudne są na razie do przeprowadzenia. Wysokość twojej pomostówki zależeć będzie od stanu twojego konta emerytalnego i wyliczonego na nim kapitału początkowego. Im kto więcej przepracował przed 1999 r., tym jego pomostówka będzie większa. Później przeliczniki będą coraz mniej korzystne, bo od 1999 r. kapitału początkowego już nie ma i liczyć się będą tylko składki, zgromadzone na twoim koncie emerytalnym. Wiadomo tylko, że minimalna pomostówka nie będzie mogła być niższa od 90 proc. najniższej zwykłej emerytury.

ZAPAMIĘTAJ!
Pomostówkę dostaniesz jeśli:
1. Urodziłeś się w latach 1949-68, po ukończeniu 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni)
2. Pracujesz w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze. Lista zawodów uprzywilejowanych będzie załącznikiem do ustawy o pomostówkach
3. Pomostówka wypłacana będzie przez pięć lat, do uzyskania ustawowego wieku emerytalnego
4. Na pomostówce nie będzie wolno dorabiać w swoim zawodzie
5. Urodzeni w 1969 r. i później pomostówek nie dostaną

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska