Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia z wody lub słońca to duża oszczędność w zgodzie z naturą

AKCJA SPECJALNA
Możesz skorzystać z licznych dofinansowań.
Możesz skorzystać z licznych dofinansowań. pexels.com
Odnawialne źródła energii w ostatnich latach zyskały na popularności. Ich wykorzystanie niesie ze sobą wiele korzyści. Wiąże się przede wszystkim z ekologią, ponieważ nie przyczynia się do wyczerpania naturalnych zasobów, a także do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Jakie jeszcze zalety mają alternatywne źródła energii i jak korzystać z nich w codziennym życiu?

Przyjazne dla naszej planety

Odnawialne źródła energii to takie, które są pozyskiwane w sposób naturalny i nie wyczerpują się wraz z ich wykorzystaniem. Są pozyskiwane ze źródeł takich jak słońce, wiatr, woda czy biomasa i służą do wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej lub mechanicznej. Do ich produkcji wykorzystywane są naturalne procesy, które nie przyczyniają się do emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Odnawialne źródła energii są zatem czystą energią, bezpieczną i przyjazną dla naszej planety.

Prąd i ciepło możesz czerpać ze słońca lub wiatru

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł staje się coraz bardziej popularne i konkurencyjne ekonomicznie, co przyczynia się do dalszego rozwoju i upowszechniania tego typu technologii w przyszłości. Odnawialne źródła energii znajdują coraz szersze zastosowanie.

  • Energia słoneczna - za sprawą fotowoltaiki energia słoneczna stała się jednym z najbardziej nierozpowszechnionych źródeł energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku lub na gruncie przechwytują promieniowanie słoneczne i przemieniają je w energię elektryczną kierowaną do gniazdek elektrycznych w domach, firmach i gospodarstwach rolnych.
  • Energia wiatru - pozyskiwana za pomocą turbin wiatrowych, które przetwarzają energię wiatru na energię elektryczną.
  • Energia wodna - pozyskiwana za pomocą elektrowni wodnych, które wykorzystują siłę wody przepływającej przez turbinę, aby wytwarzać energię elektryczną.
  • Energia z biomasy - pozyskiwana ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych, takich jak drewno, odpady rolnicze lub odpady organiczne, które są spalane w celu wytwarzania energii cieplnej lub elektrycznej.

To rozwiązanie dla każdego

Wiele z nich może być również używanych przez osoby prywatne, firmy czy też, chociażby gospodarstwa rolne, a podwyżki cen energii elektrycznej oraz materiałów grzewczych, rosnąca świadomość społeczeństwa oraz oferowane dopłaty sprawiają, że rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jakie korzyści zapewniają?

  • Ekologia – korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest przyjazne i bezpieczne dla środowiska naturalnego, bo nie zanieczyszcza go. Przyczynia się również do redukcji emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.
  • Oszczędności – inwestując w odnawialne źródła energii, ponosi się początkowy, niekiedy spory wydatek, jednakże zwrot z inwestycji następuje szybko, a w późniejszym okresie oznacza duże korzyści finansowe.
  • Niezależność energetyczna – technologie bazujące na odnawialnych źródłach energii zapewniają samodzielność w produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, a także uniezależniają od rosnących cen materiałów grzewczych oraz prądu.
  • Wygodne użytkowanie – wiele urządzeń, które opierają swoje działanie na odnawialnych źródłach energii, posiada systemy niemal bezobsługowe, a do tego niezawodne, bezawaryjne i wydajne przez długie lata.

Skorzystaj z dofinansowania

Planując inwestycję w odnawialne źródła energii, warto skorzystać z programów realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ten oferuje różne formy dofinansowania. To przede wszystkim dotacje na instalacje odnawialnych źródeł energii w zakresie fotowoltaiki, wiatraków, pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Można skorzystać również z pożyczek oraz kredytów na modernizacje instalacji cieplnych.

Na co można dostać pieniądze?

Jednym z realizowanych programów, który cieszy się dużą popularnością, jest „Mój Prąd”, w ramach którego można otrzymać finansowe wsparcie na domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie może sięgnąć nawet ponad 20 tys. złotych. Kolejnym takim programem jest „Moje Ciepło”, do którego wnioski o dofinansowanie zakupu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych mogą składać właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych.

Materiał ukazał się w Gazecie Lubuskiej w dniu 11.05.

Energia z wody lub słońca to duża oszczędność w zgodzie z naturą
Energia z wody lub słońca to duża oszczędność w zgodzie z naturą
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska