Tęsknimy za ruchem
- Polacy tęsknią za aktywnością fizyczną. Jak wynika ze specjalnej edycji badania MultiSport Index, w czasie społecznej izolacji aż 57% badanych odczuwa większą potrzebę ruchu. Przed epidemią z różnego rodzaju obiektów sportowych korzystało ok. 40 proc. obywateli. Dziś aż 75% z nich zapowiada, że wybierze się do nich ponownie, gdy tylko znów się otworzą – mówił Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems, firmy będącej twórcą programu MultiSport.
POLECAMY WIADOMOŚCI SPORTOWE
Negatywne skutki zmniejszenia aktywności
Ograniczenie aktywności fizycznej Polaków w czasie pandemii, oprócz zamknięcia obiektów sportowych (35 proc.), spowodowały również obostrzenia związane z uprawianiem sportu na świeżym powietrzu (20 proc.) i izolacja (14 proc.). Choć pandemia trwa od dwóch miesięcy, większość osób, które zmniejszyły swoją aktywność, już dziś odczuwają negatywny wpływ zmiany sportowych nawyków, przede wszystkim na swoje samopoczucie (74 proc.) i zdrowie (65 proc.), a także na sylwetkę (61 proc.).
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia powinny podejmować co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. W wielu przypadkach pandemia ograniczyła jednak nasze możliwości w tym zakresie. Są jednak i tacy, którzy ten czas wykorzystali pod względem sportowym - co 10. Polak deklaruje, że w okresie epidemii ćwiczy więcej. Wzrost zaangażowania widoczny jest szczególnie wśród osób najczęściej korzystających z ruchu. Już 24 proc. aktywnych fizycznie Polaków uprawia sport co najmniej 5 razy w tygodniu, to o 4 punkty procentowe więcej niż w styczniu tego roku.
Sport w czasie pandemii
W okresie pandemii aktywni fizycznie Polacy najchętniej jeżdżą na rowerze (36 proc.). Dużym wzrostem popularności cieszą się treningi ogólnorozwojowe, które można wykonywać w domu, takie jak gimnastyka czy aerobik. Korzysta z nich obecnie 28 proc. amatorów sportu – to o 17 proc. więcej niż w styczniu tego roku. Kolejnymi aktywnościami na liście preferencji Polaków są jogging (27 proc.) i spacery (26 proc.).
Obecnie 61 proc. Polaków powyżej 18. roku życia jest aktywnych fizycznie. Oznacza to, że co najmniej raz w miesiącu podejmują oni rekreacyjną formę ruchu, włączając w to spacery czy jazdę na rowerze w celach transportowych. Największą motywacją do uprawiania aktywności fizycznej jest przyjemność i relaks (31 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się zaś zdrowie (28 proc.) i chęć utrzymania dobrej formy (21 proc.).
ZOBACZ TAKŻE: Siłownie w Niemczech wznowiły działalność. "Musimy upewnić się, że nasi klienci przestrzegają zasad bezpieczeństwa"
Siłownie. Kiedy zostaną otwarte siłownie? Co z otwarciem siłowni w Polsce?
Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness znalazło się w czwartym - ostatnim - etapie "odmrażania gospodarki". Rząd nie podał jednak dat ich realizacji. Do tej pory kolejne etapy wdrażane były w odstępie dwóch tygodni, jednak nie da się przewidzieć, czy tak będzie również w tym przypadku - przy decyzji o realizacji kolejnych etapów pod uwagę brany jest m.in. przyrost zachorowań. Być może kluby fitness i siłownie będą mogły wznowić swoją działalność na początku czerwca.
Polub nas na fb
Obserwuj nas na Instagramie
Polub nas na fb
UEFA grozi Anglii wykluczeniem z Euro
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?