Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żużlowe treningi na torze. Zawodników z Chóragan Riders Zielona Góra zakazy nie dotyczą

Cezary Konarski
Cezary Konarski
Żużlowcy amatorzy z Chóragan Riders Zielona Góra już mogą trenować do woli.
Żużlowcy amatorzy z Chóragan Riders Zielona Góra już mogą trenować do woli. Facebook.com/choraganriders
Żużlowcy PGE Ekstraligi szykują się do startu nowego sezonu, który ma rozpocząć się 12 czerwca. Wciąż czekają na to, by mogli trenować na torach. Ich motocykle milczą, będą mogły zostać odpalone dopiero 29 maja. Tymczasem, zdecydowanie więcej szczęścia mają żużlowi amatorzy. Zespół Chóraganu Riders Zielona Góra już trenuje do woli.

- Oczywiście nasze treningi odbywają się przy zachowaniu należytych środków ostrożności – mówi Andrzej Wnęk, prezes AKS Chóragan Riders Zielona Góra. - Po zniesieniu obostrzeń drużyna wznowiła treningi, póki co na prywatnych torach. W Lginiu koło Wschowy teren został ogrodzony, przygotowano stanowisko do obowiązkowej dezynfekcji, a trenowało maksymalnie sześciu zawodników. Zajęcia prowadził instruktor. Kolejne treningi odbyły się na torze pod Międzyrzeczem, w podobnych warunkach. Podzieliliśmy zespół na dwie grupy. Między zajęciami było półtorej godziny przerwy. Już mamy zaplanowane kolejne treningi, czekamy też na decyzję dyrektora zielonogórskiego MOSiR-u o otwarciu obiektów. Wtedy być może zorganizowalibyśmy treningi na stadionie w Zielonej Górze.

POLECAMY

Sezon 2020. Plany trzeba zweryfikować

Żużlowcy z Chóragan Riders mieli sporo planów dotyczących nowego sezonu. Pandemia koronawirusa mocno je pokrzyżowała. Oprócz udziału w zawodach krajowych, zamierzali wyjechać na imprezy w Czechach i Norwegii.

- Planowaliśmy udział w wielu innych imprezach, festynach, piknikach, czy akcjach charytatywnych – powiedział Andrzej Wnęk. – Dziś trudno stwierdzić, co wyjdzie z tych planów.

W czasie zawodów żużlowych na stadionowych parkingach robi się kolorowo od aut, jakimi podróżują zawodnicy. Samochody żużlowców przypominają niekiedy małe mieszkanka na kółkach. Zawodnicy z meczu na mecz zwykle przemieszczają się w komfortowych warunkach, w busach mają m.in. lodówki, telewizory, łóżka. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach, jakimi autami żużlowcy dojeżdżają na zawody >>>>POLECAMY: Pamiętacie Oliwię Brówkę? Pierwszą Miss Startu z FalubazuZOBACZ TEŻ: Tak kiedyś wyglądały mecze żużlowców Stali i FalubazuPOLECAMY: Co wiesz o Andrzeju Huszczy? [QUIZ]WIDEO: Niels Krystian Iversen nie będzie jeździł w PGE Ekstralidze

Auta żużlowców. Zobaczcie, czym jeżdżą na zawody

Chóragan Riders. Klub działa z rozmachem

Dziś AKS Chóragan Riders to 27 członków klubu, w tym 24 jeżdżących na motocyklach. - Mamy swoje klubowe kevlary, dresy, bluzy, koszulki, szaliki, czapki, zrobiliśmy kalendarze, kubki i inne gadżety – stwierdził Andrzej Wnęk. – Niebawem będą kolejne, na przykład karty do gry z wizerunkami wszystkich naszych zawodników.
Przed sezonem członkowie klubu Andrzej Wielgosz, Kamil Griesman oraz Andrzej Wnęk zaliczyli pozytywnie egzaminy dla osób funkcyjnych na zawodach żużlowych. W ten sposób będą mogli wspierać zawodowy Falubaz Zielona Góra. Ponadto Andrzej Wnęk, po wielu miesiącach szkolenia, egzaminach teoretycznych i praktycznych zdobył dyplom instruktora sportu żużlowego.
Żużlowcy amatorzy solidnie szykowali się do nowego sezonu. Zimą dużym wsparciem był dla nich Rafał Prokopiuk, właściciel siłowni Akton, który często podpowiadał jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Zawodnicy korzystali też sali gimnastycznych, basenów i zajęć w terenie, a na początku marca byli na zgrupowaniu w Kołobrzegu.

W związku z epidemią koronawirusa, od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Ale na ulicach naszych miast już od dawna można spotkać wiele osób noszących maseczki. Ich dystrybucją zajęły się też m.in. kluby sportowe i kibice.Tak jest m.in. w Gorzowie. Stowarzyszenie Kibiców KS Stal Gorzów „Stalowcy” do 17 kwietnia zbierają zapisy na maseczki z logo gorzowskiego klubu żużlowego. Maseczki będą kosztowały 20 zł (w tym koszty wysyłki), ale cały dochód z ich dystrybucji zostanie przeznaczony na wsparcie szpitala jednoimiennego w Gorzowie przy ul. Walczaka. Szczegóły na facebookowym profilu stowarzyszenia (Facebook.com/stalowcypl). Podobnie działają kluby i kibice w innych miastach. Obejrzyjcie maseczki we wzorach klubów sportowych >>>>ZOBACZ TEŻ: Busy żużlowców. Zobaczcie, czym jeżdżą na zawodyPOLECAMY: Koronawirus. Kibice tworzą sportowe MEMYZOBACZ TEŻ: Wielkanoc z ogniem na stadionie żużlowym. Płonął szalik Stali GorzówWIDEO: Gala PGE Ekstraligi po sezonie 2019

Maseczki ochronne dla kibiców. Które kluby już mają?

Koronawirus. Sporo działo się w sieci

Po powrocie znad morza drużynie udało się wyjechać tylko jeden raz na trening do Lginia. - Po wprowadzeniu zakazów zaczęliśmy działać w sieci – powiedział Andrzej Wnęk. - Praktycznie codziennie na naszym facebookowym profilu pojawiały się konkursy, zagadki i zabawy dla dzieci. Zaaranżowaliśmy też studio i przeprowadzaliśmy audycje live, miały one prawie 65 tysięcy wyświetleń. Odpowiadaliśmy na pytania słuchaczy, rozmawialiśmy telefonicznie z amatorskimi ośrodkami w Polsce, czy opiekunem prywatnego toru żużlowego pod Międzyrzeczem, ale nie zabrakło też wywiadów z zawodowcami. Jednym z naszych gości był Martin Vaculik, słowacki zawodnik Falubazu. Codziennie też wspominaliśmy historyczne chwile amatorskiego żużla w Zielonej Górze.

POLECAMY

Chóragan Riders. Klub niesie dużą pomoc

Chóragan Riders słynie z wielu akcji charytatywnych. W ostatnich miesiącach klub zaangażowany był m.in. w pomoc Tomaszowi Guzowskiemu, który też kiedyś ścigał się amatorsko, a teraz walczy z ciężką chorobą. Zorganizowano również pomoc na leczenie kontuzjowanego żużlowca Grzegorza Zengoty. – W czasie pandemii też pomagamy – stwierdził Andrzej Wnęk. - Zamówiliśmy maseczki klubowe i wpadliśmy na pomysł, by uruchomić akcję na zrzutka.pl „Wrzuć piąteczkę na maseczkę”. Każdy chętny mógł wykupić cegiełkę będącą symbolicznym biletem na walkę Chóragan Riders Zielona Góra - Koronawirus Covid 19. Nasz dostawca, wiedząc o akcji podwoił ilość zamówionych maseczek, przez co mieliśmy do dyspozycji około tysiąca sztuk. Warto dodać, że były to maseczki z materiału używanego w szpitalach, posiadające atesty medyczne. Członkowie klubu rozdawali maseczki m.in. seniorom przed sklepami. Odwiedziliśmy Świdnicę, Przyborów, Smolno Wielkie, Nowe Kramsko, Sulechów. Nasza działalność jest zauważana, dlatego wiele osób zgłasza się do nas z propozycjami zorganizowania akcji. Sami też przekazują wspaniałe dary. Niebawem wystartujemy z licytacją jednego z pierwszych kartingów, którym przed laty jeździł kapitan Falubazu Piotr Protasiewicz. Przekazała go nam osoba chcąca zachować anonimowość. To bardzo wzruszające.

Z powodu epidemii koronawirusa kibice żużla wciąż czekają na rozpoczęcie sezonu 2020. Jeśli rozgrywki PGE ekstraligi ruszą, to najpewniej nie w maju. Zarządcy ligi już odwołali wszystkie mecze, które miały się odbyć do 17 maja. Ostatnio fanom speedway'a przyszło żyć wspomnieniami. My też przypominamy ważne żużlowe imprezy. Proponujemy cofnąć się o cztery lata. Śnieg w trakcie ekstraligowych meczów pada niezwykle rzadko. Świadkami takiej anomalii byli zielonogórscy kibice pod koniec kwietnia 2016 roku. Falubaz Zielona Góra strasznie męczył się wtedy ze skazywanym na pewną porażkę ROW-em Rybnik. Gospodarze przed ostatnim wyścigiem prowadzili tylko jednym punktem, ostatecznie wygrali 46:43. Obejrzyjcie galerię zdjęć z tamtego spotkania >>>>POLECAMY: Busy żużlowców. Zobaczcie, czym jeżdżą na zawodyZOBACZ TEŻ: Maseczki ochronne dla kibiców. Które kluby już mają?POLECAMY: Pamiętacie wielkanocną wpadkę Falubazu? Na stadionie latały kamienie WIDEO: Patryk Dudek po „śnieżnym" meczu Falubaz - ROW

Żużel w śniegu. Ależ wtedy Falubaz się męczył. Zobaczcie

Żużel amatorski. Dla tych, którzy chcą spróbować

Zawodnicy Chóraganu z utęsknieniem czekają na zniesienie kolejnych obostrzeń, by móc zacząć jeździć na dużych torach. - Ale piękne jest to, że oprócz zabawy i radości z jazdy, mamy radość pomagania, a to jeden z kluczowych punktów statutowych naszego klubu – powiedział Andrzej Wnęk.

Nasz klub ma też propozycję dla osób, które chcą spróbować jazdy na żużlu. Przygotowaliśmy motocykl klubowy z obszyciami „Nauka Jazdy”. Każdy kto spełni warunki umożliwiające jazdę na motocyklu żużlowym może najpierw wynająć od nas ten motocykl, spróbować i dopiero później zdecydować się na kontynuowanie przygody ze speedway’em i świadomie kupić sprzęt.

ZOBACZ TEŻ

OBEJRZYJ: Żużlowcy Chóraganu na zgrupowaniu w Kołobrzegu

Koronawirus skutecznie zatrzymał rozgrywki sportowe niemal na całym świecie. Kibice czekają na wznowienie rywalizacji, choć wiadomo, że wiele imprez w tym roku nie odbędzie się. Przełożone zostały m.in. mistrzostwa Europy w piłce nożnej i igrzyska olimpijskie w Tokio. Nie wszyscy kibice stracili jednak humor, co jakiś czas tworzą nowe memy dotyczące sportu i koronawirusa. Obejrzyjcie sportowe memy >>>>POLECAMY: Co wiesz o Andrzeju Huszczy? [QUIZ]ZOBACZ TEŻ: Żużel 2019. Wyzwany sędzia, nagi Lindgren...POLECAMY: Do pustej hali „nosicielom” wstęp surowo wzbronionyOBEJRZYJ: Jak Piotr Protasiewicz tańczył Zumbę

Koronawirus w sporcie. Kibice obserwują i tworzą MEMY

Daniel King wygrał rozegrany w Scunthorpe turniej Ben Fund Bonanza.

W Polsce żużel zatrzymany, w Anglii nie boi się koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska