Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filtr przeciwpyłkowy: Głęboki wdech auta

(mf)
- Filtr przeciwypłkowy może mieć dwie wersje - z węglem aktywnym (po prawej) i bez niego - mówi Sławomir Żarniewski.
- Filtr przeciwypłkowy może mieć dwie wersje - z węglem aktywnym (po prawej) i bez niego - mówi Sławomir Żarniewski.
Zanim włączysz nawiew, przypomnij sobie, kiedy ostatni raz wymieniałeś filtr.

PAMIĘTAJ

PAMIĘTAJ

W filtrach stosuje się włókna syntetyczne - przyciągają one cząsteczki mniejsze niż pory materiału. Są niewrażliwe na warunki atmosferyczne i nie wchłaniają wody.

Samochodowe filtry kabinowe, nazywane też przeciwpyłkowymi zbierają różnego rodzaju zanieczyszczenia - mówi Sławek Żarniewski z firmy "Moto".

- Oprócz kurzu gromadzą też np. owady, nasiona. To wszystko osadza się na filtrze. A jak trafi tam wilgoć, to zaczynają one gnić, pojawia się brzydki zapach. A kierowca, jeżeli zaniedba wymianę filtra, zaczyna to wszystko wdychać.

Ważne dla alergików

Filtry przeciwpyłkowe oczyszczają powietrze, które zasysane jest bezpośredno znad drogi i wtłaczane przez układ wentylacji albo klimatyzacji do kabiny pasażerskiej. Są standardowym wyposażeniem praktycznie każdego samochodu. Mają szczególne znaczenie dla kierowców alergików.

Jeżeli alergeny dostaną się do kabiny, kierowca może mieć poczucie zmęczenia, katar sienny, łzawią mu oczy i mogą pojawić się trudności w oddychaniu. To wszystko pogarsza refleks i stanowi niebezpieczeństwo podczas jazdy. W kabinie bez filtra przeciwpyłkowego zapylenie może być nawet sześciokrotnie wyższe niż na zewnątrz pojazdu.

W nosie i ustach zatrzymujemy zanieczyszczenia większe niż 10 mikrometrów (pyłki kwiatowe, kurz), do oskrzeli trafiają mniejsze cząsteczki, do 3 mikrometrów - bakterie i zarodniki. Płuca zaś narażone są na działanie sadzy, dymów i gazów.
Zapchany filtr przeciwpyłkowy powoduje lawinowy wzrost roszenia szyb podczas deszczu i wilgotnych dni, ma więc także wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Zanieczyszczenia hamują też obieg powietrza w samochodzie, dlatego filtry te są szczególnie ważne dla alergików.

Parametry zależne od marki

Filtry dobrych producentów pochłaniają alergeny, kurz, dymy przemysłowe i spaliny, sadzę i bakterie. Są dostępne także filtry z węglem aktywnym, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów.

Eliminują ozon, węglowodory, związki siarki i azotu.
Filtry różnią się kształtem i wielkością - te parametry zależą od modelu i marki auta. Filtry przeciwpyłkowe do popularnych samochodów, np. do volkswagenów można dostać już od 25 złotych.

Więcej zapłacą właściciele luksusowych aut. Oni na wymianę kompletu filtrów mogą wydać nawet od 150 do 400 zł za komplet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska