Formalności po urodzeniu dziecka. Rejestracja dziecka w USC. Gdzie odebrać akt urodzenia? Zameldowanie dziecka i nadanie numeru pesel

oprac.maw, źródło: ministerstwo cyfryzacji
Akt urodzenia, PESEL i zameldowanie. Te wszystkie dokumenty załatwisz w urzędzie stanu cywilnego. IstockPhoto
Zastanawiasz się, co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? W jaki sposób odbywa się rejestracja dziecka po urodzeniu? Gdzie załatwić pesel dla dziecka, akt urodzenia? Podpowiadamy, jakie należy wykonać formalności po urodzeniu dziecka. Sprawdź, co i gdzie załatwić.

Spodziewasz się dziecka? Termin porodu coraz bliżej? Już dzisiaj warto przygotować listę ze wszystkimi ważnymi formalnościami, które trzeba wykonać. Zastanawiacie się, jakie to formalności? Gdzie zgłasza się urodzenie dziecka, ile mamy na to czasu? Przygotowaliśmy dla Was niezbędny informator.

Zobacz także: Opieka nad dzieckiem po porodzie. O czym mogą decydować rodzice?

Rejestracja dziecka w USC - gdzie odebrać akt urodzenia?

Zgłoszenie urodzenia dziecka to pierwszy ważny krok. Pamiętaj, że jeśli urodzi ci się dziecko, musisz zgłosić je do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Rejestrację urodzenia dziecka dokonuje USC właściwy ze względu na miejsce jego urodzenia. Ile mamy czasu na rejestracje dziecka w USC? Zgłoszenia urodzenia dziecka należy dokonać w terminie 21 dni od dnia sporządzenia przez szpital karty urodzenia.

UWAGA!

Jeżeli nie zgłosimy dziecka w wyznaczonym terminie, kierownik USC z urzędu sporządzi akt urodzenia, nada mu imię i poinformuje o tym rodziców dziecka.

Kto może zgłosić urodzenie dziecka?

Do zgłoszenia urodzenia dziecka uprawnieni są:
− ojciec dziecka albo matka jeżeli posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
− matka dziecka lub ojciec dziecka, jeżeli ukończyli 16 lat i posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych,
− w pozostałych przypadkach przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny matki dziecka.
Zgłoszenia urodzenia dziecka można dokonać również przez pełnomocnika. Wzór pełnomocnictwa dostępny jest m.in. na stronach internetowych USC.

Potrzebne dokumenty do rejestracji dziecka

Przy rejestracji dziecka potrzebujesz dokument tożsamości do okazania. Jeśli zgłoszenia urodzenia dokonujesz jako pełnomocnik, nie zapomnij o odpowiednim piśmie – pełnomocnictwie.

Meldunek dziecka - jak zameldować dziecko?

Rejestracja urodzenia dziecka dokonywana jest od ręki. Kierownik USC przygotuje protokół, który będzie zawierać dane dziecka i jego rodziców, który podpiszesz Ty i kierownik USC. Kierownik USC zarejestruje urodzenie dziecka, zamelduje dziecko i przekaże Ci po nadaniu jego numer PESEL.
Jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL, potwierdzenie zameldowania Twojego dziecka – wszystkie te dokumenty otrzymujesz w urzędzie stanu cywilnego. Za wydanie tych dokumentów nie zapłacisz nic.

Imię dla dziecka – jakie są zasady nadawania imion?

Akt urodzenia, PESEL i zameldowanie. Te wszystkie dokumenty załatwisz w urzędzie stanu cywilnego. IstockPhoto

Dziecku nie można nadać więcej niż dwóch imion. Wybrane imię (imiona) powinny wskazywać na płeć dziecka. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Ważne jest to, że nie mogą mieć formy zdrobniałej i nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Jak podaje urząd stanu cywilnego, niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi.
Pamiętajcie, że zawsze możecie zmienić imię dziecka. Macie na to 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Musicie wtedy złożyć kierownikowi USC pisemne oświadczenie o zmianie imienia dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wuju
16 lutego 2018, 14:26, Maciej Wołkowski:

"UWAGA! Jeżeli nie zgłosimy dziecka w wyznaczonym terminie, kierownik USC z urzędu sporządzi akt urodzenia, nada mu imię i poinformuje o tym rodziców dziecka."

to po co iść osobiście, skoro urzędnik sam to może zrobić bez naszego zgłoszenia?

Bo nada imiona jakie mu się będą podobać? Teoretycznie do 6 mies. można zmienić... ;)

e
ereia

Co jeśli urodzisz celowo bez szpitala i lekarzy?

M
Maciej Wołkowski

"UWAGA! Jeżeli nie zgłosimy dziecka w wyznaczonym terminie, kierownik USC z urzędu sporządzi akt urodzenia, nada mu imię i poinformuje o tym rodziców dziecka."
to po co iść osobiście, skoro urzędnik sam to może zrobić bez naszego zgłoszenia?

Dodaj ogłoszenie