9/12
Konkurs Chopinowski 2021: Pałac Zamoyskich, gdzie ideał...
fot. Google Street View, lip 2013

Konkurs Chopinowski 2021: Pałac Zamoyskich, gdzie ideał sięgnął bruku

Fryderyk Chopin koncertował kilka razy w Pałacu Zamoyskich. Miejsce to przeszło do legendy jego życia w 1863 r., gdy z okien pałacu powstańcy styczniowi cisnęli bombę w namiestnika Teodora Berga. Nieudany zamach ściągnął represje na całe miasto, a Pałac Zamoyskich został splądrowany. Agenci namiestnika dosłownie wyrzucali przez okna bezcenne sprzęty, w tym pamiątkowy fortepian, na którym grał Chopin.

Te wstrząsające wydarzenia upamiętnił Cyprian Kamil Norwid w wierszu „Fortepian Szopena” z 1865 r. Dla poety muzyka Chopina to ucieleśnienie piękna i cywilizacji, która ulega zniszczeniu w starciu z prymitywną siłą i moralną degrengoladą. Ostatnio strofa utworu wprost nawiązuje do zniszczenia Chopinowego fortepianu:

Lecz Ty? - lecz ja? - uderzmy w sądne pienie,
Nawołując: "Ciesz się późny wnuku!...
Jękły głuche kamienie -
Ideał sięgnął bruku - - "


10/12
Konkurs Chopinowski 2021: Kościół Świętego Krzyża, gdzie...
fot. Bartłomiej Ryży / Polska Press

Konkurs Chopinowski 2021: Kościół Świętego Krzyża, gdzie spoczęło serce Chopina

Fryderyk Chopin zmarł w 1849 r. w Paryżu, w ostatniej woli zapisał jednak, by jego serce zostało sprowadzone do Warszawy. Początkowo przechowywano je w zakrystii Kościoła Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Dopiero po 30 latach udało się sfinansować budowę godnego epitafium.

Na epitafium znajduje się cytat z Ewangelii według św. Mateusza 4:21 „Gdzie skarb twój, tam serce twoje”. Samo serce Chopina znajduje się w puszce ukrytej we wnęce, zasłoniętej tablicą na samym dole epitafium.


11/12
Konkurs Chopinowski 2021: Muzeum Chopina w zamku Ostrogskich...
fot. Bartłomiej Ryży / Polska Press

Konkurs Chopinowski 2021: Muzeum Chopina w zamku Ostrogskich

Każdy, kto chce poznać Fryderyka Chopina i dzieło jego życia, musi odwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina z siedzibą w zamku Ostrogskich, znanym też jako Pałac Gnińskich.

Muzeum Fryderyka Chopina to druga, obok Domu Urodzenia, część Narodowego Instytut Fryderyka Chopina. Muzeum zgromadziło ponad 7,5 tys. pamiątek po kompozytorze, łącznie z jego listami i rękopisami utworów, przedmiotami codziennego użytku, ulubionym fortepianem. Można tu tez zobaczyć kosmyk włosów Chopina, zdjęty z jego głowy na łożu śmierci.

Pamiątki zorganizowane są w tematycznych ekspozycjach na czterech poziomach, a zwiedzanie Muzeum Chopina przypomina podróż przez życie kompozytora i pozwala poznać go nie tylko jako geniusza, ale też jako człowieka z krwi i kości.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie jest otwarte od wtorku do niedzieli między 11:00 a 19:00. Bilet normalny kosztuje 23 zł, a ulgowy 14, w środy wstęp jest za darmo. Aktualny cennik oraz wszelkie inne informacje można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej Muzeum.

Z budynkiem i częścią kolekcji Muzeum można zapoznać się jeszcze przed osobistą wizytą dzięki niezwykłemu narzędziu: Muzeum 3D online. Kolekcja online dostępna jest TUTAJ.





12/12
Konkurs Chopinowski 2021: Łazienki Królewskie, gdzie można...
fot. Szymon Starnawski

Konkurs Chopinowski 2021: Łazienki Królewskie, gdzie można posłuchać koncertów

Fryderyk Chopin często bywał w najwspanialszym warszawskim parku – Łazienkach Królewskich. Obecnie w centralnym miejscu stoi jego pomnik, ukazujący kompozytora odpoczywającego w cieniu mazowieckiej wierzby.

Choć projekt pomnika, autorstwa Wacława Szymanowskiego, był gotowy już w 1908 r., zrealizowano go dopiero w 1926 r., kiedy Polska była już niepodległa. Carat zdawał sobie bowiem sprawę z tego, jak ważnym symbolem narodowym stał się Chopin dla Polaków i kolejni władcy Rosji patrzyli niechętnie na jego upamiętnianie.

W Łazienkach Królewskich regularnie organizowane są wiosną i latem koncerty chopinowskie. Niestety, w czasach pandemii koncerty transmitowane są online, co jednak nie ujmuje uroku muzyce wielkiego kompozytora. Recitali z sezonu 2021 wysłuchać można na oficjalnej stronie internetowej Łazienek Królewskich.

Nie możecie się doczekać wycieczki po Warszawie śladami Fryderyka Chopina? Wyruszcie szlakiem chopinowskim online! Pod tym linkiem znajdziecie piękne panoramy w 360 stopniach, które umożliwiają obejrzenie wielu miejsc związanych z kompozytorem bez wychodzenia z domu. Bawcie się dobrze!





Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Polecamy

Biomutant na Nintendo Switch. Jak wypada port na tle silniejszych konsol?

Biomutant na Nintendo Switch. Jak wypada port na tle silniejszych konsol?

Rusza przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie. Jakie utrudnienia od 20 maja?

Rusza przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie. Jakie utrudnienia od 20 maja?

Pożary to dzieło przypadku, czy celowego działania? Zapytaliśmy wiceszefa MSWiA

TYLKO U NAS
Pożary to dzieło przypadku, czy celowego działania? Zapytaliśmy wiceszefa MSWiA

Zobacz również

Rusza przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie. Jakie utrudnienia od 20 maja?

Rusza przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie. Jakie utrudnienia od 20 maja?

Gangsterzy wysadzali i okradali bankomaty m.in. w Lubuskiem. Ukradli 5,7 mln zł!

Gangsterzy wysadzali i okradali bankomaty m.in. w Lubuskiem. Ukradli 5,7 mln zł!