MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gangsterzy wysadzali i okradali bankomaty m.in. w Lubuskiem. Ukradli 5,7 mln zł! Zniszczenia oszacowano na kolejne 5,5 mln zł

PAP
PAP
Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 12 lat
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem członkom grup przestępczych wysadzających i okradających bankomaty. Oskarżeni to czterej mężczyźni w wieku od 37 do 55 lat.

- Wielkopolski pion PZ Prokuratury Krajowej zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz włamania do bankomatów - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Wysadzenie bankomatów m.in. w LubUskiem

- Do kradzieży z włamaniem dochodziło w nocy, głównie w małych miejscowościach na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Sprawcy na miejsce zdarzenia przyjeżdżali samochodem w bagażniku, którego przywozili prowizorycznie skonstruowane urządzenie służące do wysadzania bankomatu zbudowane m.in. z butli gazowych. Następnie mężczyźni wtłaczali mieszaniny gazów do bankomatu, co prowadziło do jego eksplozji, a w konsekwencji zniszczenia, po czym sprawcy niezwłocznie zabierali znajdujące się wewnątrz urządzenia kasetki z pieniędzmi i pośpiesznie odjeżdżali - przekazała Prokuratura Krajowa.

Czytaj w temacie:

19 bankomatów poszło z dymem. Dołączył znajomy ze szkoły

Pierwszy gang, w skład którego wchodziło trzech mężczyzn, działał w okresie od września 2018 do lutego 2019 roku, a jej członkowie wysadzili w powietrze łącznie 19 bankomatów. Po tym jak jeden ze sprawców został zatrzymany przez policję, dwaj pozostali na wolności sprawcy kontynuowali przestępczy proceder, niekiedy jeden z nich zajmował się wysadzaniem bankomatów razem ze znajomym ze szkoły.

Drugi gang powstał w 2021 roku

Kolejny gang uformował się w maju 2021 roku, a w jej skład wchodziło dwóch mężczyzn z pierwszej grupy i nowo przyjęty mężczyzna, będący dobrym znajomym jednego z nich. Członkowie tego gangu w okresie do września 2021 roku wysadzili łącznie 15 bankomatów. Przestępczy proceder został przerwany 30 września 2021 roku, kiedy jeden z członków gangu został zatrzymany przez policję i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

Jak przekazała Prokuratura Krajowa, prowadzone od tego czasu czynności śledcze pozwoliły na ustalenie wszystkich członków obu zorganizowanych grup przestępczych, ich zatrzymanie i przedstawienie im zarzutów.

Wysadzili 41 maszyn wydający pieniądze

W całym okresie od września 2018 roku do września 2021 roku gangsterzy wysadzili 41 bankomatów. W kilku przypadkach bezpośrednio przed eksplozją sprawcy przebijali opony w policyjnych radiowozach zaparkowanych przed komisariatami, aby uniemożliwić zorganizowanie ewentualnego pościgu.

Kradzież i zniszczenie to w sumie ponad 11 mln zł

Łączna suma skradzionych pieniędzy wyniosła ponad 5,7 miliona złotych. Natomiast łączna suma strat wynikających ze zniszczenia mienia na skutek wysadzania bankomatów w powietrze wyniosła ponad 5,5 miliona złotych.

Na poczet zabezpieczenia przyszłych kar prokurator zabezpieczył nieruchomość w województwie wielkopolskim kupioną przez członków rodziny jednego z oskarżonych za pieniądze pochodzące z wysadzonych bankomatów, cztery samochody osobowe, motor oraz gotówkę.

Co grozi zatrzymanym?

Jeden z mężczyzn odpowie dodatkowo za dokonanie w okresie od kwietnia do lipca 2017 roku kradzieży dziewięciu samochodów na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat więzienia.

Trzech członków gangu na wniosek prokuratora nadal jest tymczasowo aresztowanych. Czwarty członek gangu wraz z innym skazanym, który dwukrotnie brał udział w kradzieży, odbywają kary więzienia orzeczone w innych sprawach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska