Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali koło Gubina dwóch Białorusinów. Pomagali migrantom przekroczyć granicę

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Straż Graniczna w okolicach Gubina zatrzymała Białorusinów, którzy pomagali nielegalnym migrantom przekroczyć granicę polsko-niemiecką.
Straż Graniczna w okolicach Gubina zatrzymała Białorusinów, którzy pomagali nielegalnym migrantom przekroczyć granicę polsko-niemiecką. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
W poniedziałek (17 lipca) funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w okolicach Gubina dwóch Białorusinów, którzy pomagali nielegalnym migrantom przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Co grozi zatrzymanym?

17 lipca strażnicy graniczni z Placówki SG w Zielonej Górze-Babimoście prowadzili kontrolę drogową, mającą na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

W Gubinie funkcjonariusze wytypowali do kontroli drogowej osobową skodę na białoruskich tablicach rejestracyjnych. Gdy tylko ruszyli za pojazdem, kierowca skody widząc zbliżających się funkcjonariuszy SG nagle się zatrzymał, a z pojazdu wyskoczyło w kierunku pobliskiego lasu pięć osób. Zielonogórscy funkcjonariusze SG błyskawicznie wezwali wsparcie aby złapać uciekinierów, a sami rozpoczęli legitymowanie kierowcy oraz pasażera zatrzymanej skody.

Straż Graniczna w okolicach Gubina zatrzymała Białorusinów, którzy pomagali nielegalnym migrantom przekroczyć granicę polsko-niemiecką.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z...

Białorusini pomagali nielegalnym migrantom przekroczyć granicę

Kierowcą okazał się 25-letni Białorusin, który podróżował wraz z 23-letnią partnerką. Legalnie przebywający w Polsce Białorusini pomagali migrantom wbrew przepisom przekroczyć granicę z Polski do Niemiec.

- Kierowca przyznał się to tego czynu, dopiero gdy funkcjonariusze znaleźli w jego samochodzie syryjski dokument, prawdopodobnie jednego z uciekinierów - informuje por. SG Paweł Biskupik, zastępca rzecznika prasowego Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Nielegalnych migrantów nie udało się jednak znaleźć. Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania cudzoziemców, zarówno po polskiej jak i po niemieckiej stronie granicy, nie przyniosły jednak spodziewanych rezultatów.

Co grozi zatrzymanym Białorusinom?

Białorusini zostali zatrzymani za udzielenie pomocy pięciu migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Usłyszeli zarzuty, przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata próby.

- Ponadto cudzoziemcom wydano decyzje zobowiązujące ich do natychmiastowego powrotu oraz otrzymali zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw obszaru Schengen na okres 5 lat - mówi por. SG P. Biskupik.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska