Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Sportu Lubuskiego 2024. Kamila Kubas: Ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie

Maciej Noskowicz
Maciej Noskowicz
Wideo
od 12 lat
- Odwaga, by realizować marzenia, jest najważniejsza – mówi Kamila Kubas, była parakajakarka, która przez kapitułę 61. Plebiscytu Sportowego „Gazety Lubuskiej” została wyróżniona nagrodą specjalną.
Gala Sportu Lubuskiego 2024. Kamila Kubas: Ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie

Z Kamilą Kubas rozmawialiśmy podczas Gali Sportu Lubuskiego, która odbyła się w zielonogórskim Planetarium Wenus. Niepełnosprawna zawodniczka Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego Start Zielona Góra, w 2023 roku postanowiła zakończyć, bogatą w sukcesy, sportową karierę. Przypomnijmy, że największe osiągnięcia parakajakarki to brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro oraz dwa tytuły mistrzyni Europy.

Plebiscytowa kapituła „Gazety Lubuskiej” przyznała pani nagrodę specjalną. Czym jest dla pani to wyróżnienie?

- Jestem zaskoczona, bo gdy została do rozdania tylko ta jedna nagroda, zastanawiałam się, kto ją dostanie. Cieszę się, że ją otrzymałam, jest mi z tego powodu niezmiernie miło. Każde takie wyróżnienie jest wartościowe i przepiękne. Wiem, o co walczyłam, gdzie doszłam, i w którym momencie znajduję się teraz, po zakończeniu kariery.

Niedawno zakończyła pani przygodę z zawodowym sportem. Czuje się pani spełniona? Czy odczuwa niedosyt?

- Chyba każdy prawdziwy sportowiec odczuwa lekki niedosyt. Czuję się dowartościowana medalem paraolimpijskim. Gdy jest brązowy, chciałoby się wtedy zdobyć srebrny lub nawet złoty. Człowiek jest taką istotą, że chciałoby się wszystkiego więcej, a sportowiec tym bardziej.

Ale gdy zdobyła pani brązowy medal podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro, było wielkie „wow”, prawda?

- Było i wciąż jest, bo to wielka sprawa. Gdybym była młodsza, walczyłabym o więcej, ale postanowiłam zakończyć przygodę ze sportem. Uważam, że sport jest takim miejscem, który dużo daje, ale równocześnie dużo zabiera. Chciałabym z życia więcej i być inspiracją dla innych osób z niepełnosprawnościami, najlepiej aktywizować inne osoby do sportu. Sama jestem przykładem, że można się rehabilitować poprzez sport i być aktywną fizycznie.

Czy osoby z niepełnosprawnościami mają dziś łatwiej? Można porównać to z czasami, w których pani zaczynała swoją sportową karierę?

- Trudne pytanie. Ja już jestem od 25 lat na wózku. Wydaje mi się, że z perspektywy czasu takie osoby mają dużo łatwiej. Gdy ja usiadłam na wózku nie było internetu i komputerów. Dziś osoby z niepełnosprawnością mogą robić dosłownie wszystko. Ja sama nurkuję, można zejść pod wodę, latać, pływać, chodzić po górach. Wydaje mi się, że ograniczenia są tylko w naszych głowach. Odwaga, by realizować marzenia, jest najważniejsza.

Partnerem Plebiscytu Sportowego jest


KLIKNIJ i zobacz, jak ORLEN wspiera sport

Patronem Plebiscytu Sportowego jest

Partnerami Plebiscytu są:

Partnerami Gali są:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska