Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy praca zawodowa zniszczy nasze zdrowie

Redakcja
Możemy dostać zasiłek, świadczenie rehabilitacyjne, odszkodowanie lub rentę.

Po latach pracy w ciężkich lub szkodliwych warunkach, możemy nabawić się różnych schorzeń, które uznane mogą zostać za chorobę zawodową. Ale droga do otrzymania za to różnych świadczeń też jest uciążliwa.

Nauczyciele narażeni są m.in. na guzki głosowe, górnicy na pylicę, pilarze na chorobę wibracyjną, piekarze na nieżyt nosa, a dentyści na zapalenie stawów nadgarstków. Nie wszystkie jednak tego rodzaju schorzenia automatycznie zostają uznane za chorobę zawodową. Muszą znajdować się na ministerialnej liście i być spowodowane przez szkodliwe czynniki czy uciążliwość naszej pracy.

Lekarski labirynt
Jeśli stwierdzimy u siebie jakieś niepokojące objawy, powinniśmy poradzić się lekarza rodzinnego. Warto od razu zainteresować się historią choroby, przypomnieć sobie czy już kiedyś z tego powodu się nie leczyliśmy. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu podzieli nasze obawy, da nam skierowanie do poradni chorób zawodowych. Poradnie takie znajdują się w wojewódzkich ośrodkach medycyny pracy. Tam zostaniemy szczegółowo zbadani, lekarz zwróci się także do zakładu pracy o dane na temat warunków w jakich pracowaliśmy. Może też zlecić powiatowej inspekcji sanitarnej ocenę narażenia zawodowego, występującego w firmie. Na tej podstawie wyda decyzję o uznaniu naszego schorzenia za chorobę zawodową, zgodnie z oficjalną listą takich chorób. Decyzję przekaże powiatowej inspekcji sanitarnej, właściwej dla siedziby zakładu pracy, a także inspekcji pracy. Jeśli decyzja lekarza z poradni zawodowej będzie dla nas negatywna, w ciągu 14 dni możemy złożyć odwołanie do branżowej placówki klinicznej lub Instytutu Medycyny Pracy. Jedynie w przypadku żółtaczki i innych chorób zakaźnych, odwołanie można skierować do poradni lub oddziału chorób zakaźnych szpitala wojewódzkiego

Decyduje sanepid

Inspekcja sanitarna przeprowadzi tzw. dochodzenie epidemiologiczne. Zaprosi nas na rozmowę, przeanalizuje dokumentację medyczną, oceni też warunki pracy w firmie i narażenie innych pracowników. Przed wydaniem decyzji powiadomi nas o wynikach. Możemy wtedy zapoznać się z całą dokumentacją, wnieść uwagi, dołączyć dodatkowe dokumenty czy wyniki badań. Dopiero jeśli powiatowa inspekcja sanitarna uzna nasz przypadek za chorobę zawodową, możemy rozpocząć starania o odszkodowanie czy rentę.

Jak się odwoływać

Zakład pracy może się odwołać od decyzji sanepidu i ma na to 14 dni. Tyle samo czasu mamy my, jeśli decyzja powiatowego sanepidu będzie dla nas niekorzystna. Odwołania kieruje się do wojewódzkiej inspekcji sanitarnej za pośrednictwem inspekcji powiatowej. Inspekcja powiatowa może zmienić swoją decyzję, ale jeśli ją podtrzyma, wtedy sprawą zajmie się inspekcja wojewódzka. Może ona uchylić decyzję inspekcji powiatowej i skierować sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli wyda decyzję pozytywną, wtedy otwiera się przed nami droga po zasiłek, odszkodowanie czy rentę. Jeśli odmówi jednak uznania naszego schorzenia za chorobę zawodową, wtedy w ciągu 30 dni możemy odwołać się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasiłek albo renta

Z decyzją potwierdzającą chorobę zawodową możemy ubiegać się w ZUS o zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie lub rentę inwalidzką. Odszkodowanie możemy otrzymać dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. ZUS może nam przyznać rentę inwalidzką maksymalnie na pięć lat, chyba że nie rokujemy wcześniejszego odzyskania zdolności do pracy, lub rentę szkoleniową na pół roku, abyśmy w tym czasie zdobyli inne kwalifikacje i pracę. Jeśli nie zgadzamy się na wysokość przyznanego odszkodowania lub odmowę przyznania renty, od decyzji ZUS przysługuje nam odwołanie do sądu pracy. Jeśli ZUS nie przyzna nam renty, będziemy musieli dalej pracować, tyle że nie na stanowisku, którego warunki wpędziły nas w chorobę. Pracodawca będzie nam musiał dać inną pracę i jeśli wynagrodzenie będzie niższe, będzie musiał płacić nam przez pół roku dodatek wyrównawczy.

ZAPAMIĘTAJ
1. pierwszy potwierdza chorobę zawodową lekarz z ośrodka medycyny pracy

2. ostateczna decyzja o uznaniu naszego schorzenia za chorobę zawodową, należy do powiatowej inspekcji sanitarnej

3. w razie odmowy uznania choroby zawodowej odwołać się należy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

4. po stwierdzeniu choroby zawodowej możemy ubiegać się o zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie lub rentę inwalidzką.

PODSTAWA PRAWNA Kodeks pracy, art. 235

  • ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. 199, poz. 1673 z późn. zmianami)

  • ustawa z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz. U. 199, poz. 1674 z późn. zmianami)

  • ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 162, poz. 1118 z poźn. zmianami)

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115 i 1121)

  • rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. nr 234, poz. 1974)

  • obwieszczenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej( M.P. nr 18 z 2007 r., poz. 218).


    WAŻNE ADRESY

  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
    w Gorzowie Wlkp. , ul. Mickiewicza 12,
    tel. 095 722 60 57

  • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
    w Zielonej Górze, ul. Dąbrówki 15 c,
    tel. 068 328 48 00,
    w Gorzowie Wlkp. ul. Fabryczna 71,
    tel. 095 720 23 03

  • Instytut Medycyny Pracy w Łodzi
    ul. Świętej Teresy 8,
    tel. 042 631 45 02


    Stefan Cieśla
    (95) 722 57 72
    [email protected]


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska